Fukushimas töötanud USA mereväelaste haigestumine vähki kasvab

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. detsember 2013 kell 11:00



 

Fukushima katastroofi ajal lennukikandjal Ronald Reagan töötanud mereväelastest on praeguseks vähemalt 51 meeskonnaliiget haigestunud vähki, põdedes erinevaid vähiliike. Haigestunud meremehed on kaevanud Tokyo elektrienergia kompanii (TEPCO) kohtusse, väites, et ettevõte ei käsitlenud kriisi avatult ning ei hoiatanud meeskonda adekvaatselt päästeoperatsioonis osalemise riskide eest.

 

Aprillis kirjutasime, et Fukushima tuumajaamast lekkinud radiatsioon põhjustas meremeestel muude haiguste seas leukeemiat, munandivähki, nägemisprobleeme ja muid vaevusi.

Kui USA kaitseministeerium väidab, et merevägi võttis kasutusele “ennetavaid meetmeid”, et oma laevadel ja lennukitel leevendada Fukushimaga seotud reostustaset ning meeskonnaliikmed ei olnud ohus, siis meremeeste advokaat Charles Bonner ütleb, et Ronald Reagani meeskond puutus otseselt ja iseenese teadmata saastunud veega kokku, kasutades seda igapäevases tarbimises. Laevale teatati saastusest tunduvalt hiljem, kui Jaapani valitsus sai teada, et tsunami käigus vigastatud tuumajaam on hakanud lekkima.

 

Jooditablette madrustele ei jagatud

Üks TEPCO kohtusse kaebajatest on Daniel Hair, kelle sõnul teatati meestele, et nende pesemis- ja joogivesi on saastunud alles siis, kui laeva juhatus võttis sõna valjuhääldite teel ning palus liikmetel vee tarvitamine lõpetada. Lisaks sunniti mehi allkirjastama dokumenti, mille järgi anti neile jooditablett, kuigi seda ei tehtud. USA merevägi on tunnistanud fakti, et lennukikandja Ronald Reagan liikus läbi radiatsiooniga saastunud alast, kuid keeldus kommenteerimast Hairi loo detaile.

Teise hageja Maurice Enise sõnul kulus üle kuu aja enne, kui meremehed said teada, et tsunami oli mõjutanud tuumajaama. “Isegi siis oli see vaid kuulujutt,“ ütles ta. Meestele pakuti kiirguse eest kaitset alles siis, kui lennukikandja lahkus Jaapanist. Enise sõnul ei pakutud madrustele joodi, küll aga sai ta hiljem teada, et kõrgematele ametnikele anti jooditablette, et kaitsta neid radiatsiooni kahjulike mõjude eest. “Me pidime allkirjastama lepingu, et meiega on tervise suhtes kõik hästi, meil ei ole mingeid kaebusi ning me ei või USA valitsust kohtusse kaevata,“ ütles Enis. Samas  ei võetud meremeestelt vere- ega uriiniproove ning Enis ütleb, et talle ei tehtud täielikku arstlikku ülevaatust.

 

Ebapiisav kaitsevarustus ja vigased dokumendid

Kaebusi tuleb ka teistelt sõjaväelastelt. Merelennuväes teeninud Mike Sebourn saadeti mõõtma lennukite radiatsioonitaset. Tema sõnul pidi ta koos teiste vaid paaripäevase koolituse saanud sõjaväelasega kontrollima lennukeid, kaitsemeetmeks vaid paar kindaid. Mitmel juhul oli aga leitud radiatsioon mitu korda suurem kui kiirgus, milles oleks võinud nõuetekohaselt viibida vaid kaitseülikonna ja respiraatoriga. “Radiatsiooni tase oli uskumatult ohtlik,“ ütles Sebourn, “merelennuvägi polnud kunagi tegelenud radiatsiooniga. Keegi ei teadnud, mida teha. Keegi ei teadnud, mis on ohutu. See oli õudusunenägu.“

Sebourni sõnul kannatas ta alguses ninaverejooksude, peavalude ja iivelduse käes, hiljem tekkisid tal aga probleemid parema käega. “Mul on probleeme, mida ei saa seletada. Lihtsalt näib, nagu mul läheks kogu aeg ainult halvemaks,“ ütles Sebourn. Tema sõnul on ta käinud arstide juures üle kümne korra, aga keegi ei tea, miks on ta kaotanud 70% jõust oma paremas kehapooles. Sebourni häirib ka see, et sõna “radiatsioon“ ei ole kirjas kuskil tema teenistusdokumentides, kuigi see oli tema töö ning ta puutus sellega rohkelt kokku. Ta arvas, et isikud, kes puutusid kokku radiatsiooniga, saavad ka vastava märke oma teenistusdokumentidesse ning neid jälgitakse meditsiiniliste probleemide asjus.

On selge, et nende inimeste arv, kes soovivad TEPCO-t Fukushima katastroofiga seoses kohtusse kaevata, suureneb veelgi. Mereväelastest hagejate arv võib märkimisväärselt kasvada, sest veel 150 meeskonnaliiget lasevad endal läbi viia meditsiinilist ülevaatust, et kaebusega liituda. Meremehed soovivad saada 40 miljonit dollarit ning 1 miljardi dollarilise fondi Ronald Reagani liikmete tulevaste meditsiiniliste arvete tasumiseks.

 

Allikad: Aljazeera, Turner Radio Network, Huffington Post,

Foto: ibtimes.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt