Jaapani peaminister soovib põhiseaduse muudatusega sõjaväele rohkem võimu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. jaanuar 2014 kell 11:28



Peaminister Shinzo Abe sõnul teeb Jaapan aastaks 2020 ümber oma põhiseaduse, mis hetkel piirab riigi sõjaväelist tegevust, nii et jõudu tohib kasutada vaid enesekaitseks. Põhjuseks tõi ta regioonis kasvavad pinged.

 

Abe kommentaarid avalikustati kolmapäeval konservatiivses päevalehes Sankei Shimbun ning peaministri väitel tehakse põhiseadus ümber enne Tokyo 2020. aasta olümpiamänge. “Ma arvan, et 2020. aastaks on Jaapan täielikult taastanud oma staatuse ning on teinud suurepäraseid panuseid regiooni ja maailma rahusse ning stabiilsusesse.“ Ta lisas, et Jaapani kõrgendatud valmisolek võib aidata Aasial saada “tasakaalustatud ja stabiilseks alaks“.

Oma uue aasta tervituses ütles Abe: “Kuna selle jõustumisest on möödas juba 68 aastat, tuleb panustada rahvuslikku debatti, et teha ümber põhiseadus ja käia ajaga kaasas. Nüüd on Jaapanil aeg teha suur samm uue riigi ehitamise poole.“ Samas tervituses ütles ta ka, et USA stiilis rahvusliku julgeoleku nõukogu loomine aitaks edendada tema “ennetuslikku patsifismi“.

Kõige suuremaks pinnuks peaministri silmas on põhiseaduse artikkel 9, mille järgi on Jaapani sõjaväge tegevus piiratud vaid enesekaitsega ning neil on keelatud kasutada sõda, et lahendada rahvusvahelisi tülisid. Artikkel lisati Jaapani põhiseadusesse pärast teist maailmasõda. Abe on öelnud, et ta sooviks lähemalt uurida kaitsejõudude muutmist täieõiguslikuks sõjaväeks.

Lisaks rääkis Abe Jaapani territooriumi kaitsmise kasvavast olulisusest, pidades silmas Hiina agressiivse enesekindluse kasvu. Hiina kruttis novembris pingeid, kui lõi õhukaitsetsooni, mis ületas naaberriikide territooriumite piire. Jaapani juhid reageerisid vihaselt, süüdistades Hiina valitsust hooletus ja riskantses käitumises ning soovis muuta regiooni status quo’d. Hiina aga kutsus Jaapanit üles loobuma provokatiivsetest tegudest ning hoopis parandama Aasia riikide vahelisi diplomaatilisi suhteid.

Pinged kasvasid uuesti, kui Abe külastas eelmisel nädalal templit, mida peetakse suuresti Jaapani sõjaaegse agressiooni sümboliks. Külastatud Yasukuni altar austab Jaapani liidreid, kes mõisteti oma Teises maailmasõjas kordasaadetu eest sõjakurjategijateks.

 

 

Allikad: Japan Today, Russia Today

Foto: Myles Cullen /U.S. Federal Government /Wikimedia Commons

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt