Kas sina tead, mis su tee sees on?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. jaanuar 2014 kell 17:59



Teejoomise tava pärineb varajastest Hiina dünastia aegadest ja aristokraatidelt, kes jõid teed peamiselt selle raviomaduste pärast. Vanasti jahvatati teelehed pulbriks või asetati tervelt vette. Tänapäevane tee pole aga enam endine. Paljud teebrändid reklaamivad oma tooteid terviseallikate ja puhtama eluviisi edendajatena, ent sisaldavad ikkagi pestitsiide, toksilisi ühendeid, maitseaineid ja GMO-sid.

 

Enamikku teesid ei pesta enne pakendamist, see aga tähendab, et kui teepõõsast on pritsitud kantserogeene sisaldavate pestitsiididega, siis jõuab osa sellest ka sinu teetassi. Hiljuti viis tarbijate õigusi kaitsev Glaucus Research Group läbi uurimuse tuntud teebrändi Celestial Seasoningsi teede kohta ning leidis, et 91% nende analüüsitud teedest sisaldas pestitsiidide jääkide koguseid, mis ületavad USA-s lubatut. Lisaks on USA toidu- ja ravimiohutuse amet (FDA) ettevõttele väljastanud kaks hoiatuskirja ebapiisava kvaliteedikontrolli pärast.

 

Reklaam ei pruugi tõene olla

Tihti peetakse eksklusiivsemaid teebrände kvaliteetsemateks kui neid, mida võib leida tavalisest toidupoest. Paraku pole see alati nii. Teavana poed, mida võib leida paljudest USA kaubanduskeskustest, peavad oluliseks teekultuuri edendamist “Teavana kogemusega”. Üheks osaks sellest on töötajate ülesanne tutvustada klientidele tee rikkalike aroomide maailma: nad avavad suure purgi lahtist teed ja paluvad kliendil seda nuusutada, et nautida tee lõhna. Selle juurde kuuluvad ka tee tervislike omaduste tutvustamine, näidised ja esitlused, et inimene kulutaks teepoes võimalikult palju, et saada luksuslikumat ja kvaliteetset teed. Samas ei pruugi kliendid enda raha eest saada paremat kaupa kui odavast supermarketist.

Teavana teesid testiti sõltumatus laboratooriumis ning selgus, et 100% analüüsitud teedest sisaldas pestitsiide. Üks teesort, Monkey Picked Oolong, sisaldas 23 erinevat pestitsiidi. 77% nende teedest ei vastanud Euroopa Liitu imporditavate kaupade pestitsiidide standardile ning oleks importimiseks keelatud. 62% Teavana teedest sisaldas endosulfaani jälgi – see on pestitsiid, mille on ära keelanud nii USA, Hiina, EL riigid kui ka 144 teist riiki, kuna see võib tekitada viljakusprobleeme ja kahjustada looteid.

Teavana vastas uuringu tulemustele järgnevalt: “Teavana teed läbivad karmi kvaliteedikontrolli iga teepartii puhul, lähtudes rahvusvahelistest toiduohutuse standarditest, sealhulgas Euroopa Liidu regulatsioonidest, mida peetakse maailma kõige rangemateks. Ettevõttel on kehtestanud sisemine kvaliteedikontroll, et kindlustada kogu sortimendi vastavus nõuetele. Teavana lükkab ümber asjakohase raporti järeldused. Raporti avaldanud grupp võib saada esitatud väidetest finantstulu. Teavana teed on ohutud ja kõrgeima kvaliteediga.”

 

Teed võivad sisaldada kunstlikke maitsetugevdajaid ja peidetud GMO-sid

Suurem osa Teavana teesid sisaldas ka lisatud maitseainet, mida märgistatakse kui “kunstlikke maitseaineid”. Ka sellised populaarsed teebrändid nagu Trader Joe, Teavanna, Lipton, Celestial Seasonings, Bigelow, Tazo, Tea Forte ja Twining’s kasutavad oma toodete koostisosade loeteludes kahtlasi termineid, mille taga peituv pole sageli kuigi isuäravatv. Muu hulgas on loetletud “looduslikke maitseaineid”, sojaletsitsiini, kunstlikke maitseaineid, karamellipulbrit ja modifitseeritud maisitärklist.

Paljud populaarsed teebrändid kirjutavad koostisosadesse “looduslikud maitseained”, et veenda klienti arvama, et ta ostab paremate, puhtamate koostisosadega toodet, kuis tegelikkuses varjatakse sellega vaid tee viletsat maitset ja madalat kvaliteeti.

Lisaks peavad tee valimisel olema ettevaatlikud allergilised ja GMO-vastased inimesed. Paljud meist ei mõtle teed ostes sellele, kas tegu on GMO-ga või mitte, kuid ometi üritavad ettevõtted neid igale poole peita. Näiteks võib modifitseeritud maisitärklis ja sojaletsitsiin väga tõenäoliselt olla GM-maisist või GM-sojast tehtud.

 

Miks on teekott ja pakendamine olulised

Oleme varem kirjutanud sellest, kuidas teekotid võivad samuti sisaldada mürgiseid aineid  ning seetõttu on oluline teada, millised omadused võivad erinevatel pakendamismeetoditel olla.

Polülaktiline hape (PLA) on (tõenäoliselt GMO) maisist tehtud teekoti materjal, mida suured teefirmad eelistavad selle kena välimuse ja väidetava biolagunevuse poolest. Väljendid nagu “siidised kotikesed” ja “maisil põhinevad biolagunevad teekotid” eksitavad kliente uskuma, et toode on naturaalsem ja säästlikum, kui see tegelikult on. Kuigi PLA töötlemine eemaldab kõik geneetilise materjali jäljed, on see siiski tehtud GM-maisi baasil. Kuigi teekott ei ole koostisosa nagu tee ja maitsetaimed, on see siiski element, mis pannakse keevasse vette.

Teekotte tehakse tavaliselt nailonist või polüetüleentereftalaadist (PET) ja neid peetakse ühtedeks ohutumateks plastideks ohtlike ainete väljaligunemise mõistes. Dr Mercola aga pole sellega nõus: “Kuigi neid plaste peetakse üldiselt ohtlike ainete väljaligunemise mõistes ohutumateks, siis molekulid nendes plastist teekottides võivad siiski laguneda ning lekkid, kui kotti leotatakse keevas vees.”

Teine temperatuur, mille pärast muret tunda, on “klaasi ülemineku” temperatuur (Tg). The Atlanticus avaldatud artikli kohaselt on see: “temperatuur, kus molekulid kindlates materjalides nagu polümeerid hakkavad lagunema. Reeglina on materjali Tg alati madalam kui sulamispunkt. PET ja nailon 6 või 6-6 puhul on nende Tg madalam kui keeva vee temperatuur. Näiteks, kui PET sulamistemperatuur on 250 kraadi Celsiuse järgi, siis Tg on umbes 76 kraadi. Nailonitel on PET-ist veelgi madalam Tg. See tähendab, et plastist teekottide molekulid hakkavad lagunema juba kuumas vees.”

Kuigi plast ise ei sula sinu tee sees, võivad nad siiski lekitada kahjulikke ftalaate. Samuti tuleks tunda muret ka mõnede uuemate teekottide pärast, mis on tehtud näiteks nailonist, viskoossest kunstsiidist, termoplastist, PVC-st ja polüpropüleenist. Ohutud pole tegelikult ka paberkotid, kuna neid töödeldakse epoksiidplasti tootmises kasutatava segu epichlorohydrin’iga, mida kasutatakse ka pestitsiidina. Kui see puutub kokku veega, laguneb see 3-MCPD-ks, mis on tõestatult põhjustanud loomadel vähki, mõjutanud viljakust ning pärssinud immuunfunktsioone.

Kokkuvõtlik tabel levinud teebrändide kohta:

Tea-Comparison-Chart

 

Allikad: Business Insider, Mercola.com, Foodbabe.com

Foto: quittea.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt