1. veebruar 2014 kell 9:42
USA prokuratuur taotleb surmanuhtlust Džohhar Tsarnajevile, keda süüdistatakse maineka Bostoni maratoni finišisirgel kahe plahvatuse korraldamises, teatasid 30. jaanuaril kohtuvõimud.
15. aprillil plahvatas Bostoni maratoni ajal kaks pommi, tappes 3 ja vigastades 264 inimest. Juba samal nädalal andsid FBI ja politsei teada, et plahvatustes on nende andmetel süüdi kaks tšetšeenist venda, kellest vanem, Tamerlan, sai ametlikel andmetel vigastada tulevahetuses korrakaitsjatega ning suri hiljem haiglas. Noorem vend Džohhar tabati mõned päevad hiljem ning sattus pärast tulevahetust politseiga kriitilises seisundis haiglasse.
Vennad said kahtlusaluseks pärast FBI poolt leitud CCTV kaadreid, kus nad väidetavalt oma seljakotid koos pommidega maratoni raja äärde poetasid. Ametlikku versiooni lisavad mõrasid aga pildid plahvatanud kottidest, mis erinevad värvi poolest Tsarnajevite omadest. Lisaks olid juba enne maratoni algust platsis pommikoerad ja vähem kahtlastena ei mõjunud ka eriväelased (vt. plahvatanud kottide linki – toim.). Samuti on kahtlastel asjaoludel surma saanud kaks vahistamisoperatsioonis osalenud FBI eliitüksuse liiget ning üks Džohhari sõber. Kõik vendade pereliikmed ja sõbrad on öelnud, et poisid lavastati süüdi. Süüd usub vaid poiste onu, kes oli varem abielus CIA tippametniku tütrega. Samuti ringlevad teooriad, et sündmuste dramatiseerimiseks kasutati kriisinäitlejaid ning Tamerlan Tsarnajev võis olla mõistusekontrolli ohver.
Džohhar Tsarnajev ei tunnistanud end eelmisel suvel kohtus üheski punktis süüdi. “Ei ole süüdi,” kordas 19-aastane käeraudades ja oranži vanglariietust kandev Tsarnajev, kui talle seitsme minuti jooksul 30 süüdistuspunkti ette loeti. Kohtualust süüdistatakse veel Massachusettsi ülikooli turvatöötaja tapmises, kui nad üritasid vennaga röövida korrakaitsja autot. Peale terrorirünnakute ja mõrvade on süüdistuste hulgas ka väiksemaid seaduserikkumisi nagu autorööv, kehavigastuste tekitamine, omandi kuritahtlik kahjustamine ja erinevad relvaseaduse rikkumised.
Tsarnajevile surmanuhtluse taotlemise pidi otsustama justiitsminister Eric Holder isiklikult. Föderaaltasandil on surmanuhtlused väga haruldased, tavaliselt määravad neid osariikide valitsused.
31. jaanuaril kommenteeris Džohhari vanaonu Džamal Tsarnajev telefonivestluses ajalehele Boston Globe: “Terve maailm teab, et ta on süütu”. Ta lisas, et perekond USA võimude poolt teostatud kriminaaluuringut ei usalda. Süüaluse vanemad on juristi soovitusel kommentaaridest hoidunud, kuid vanaonu sõnul on nad täiesti muserdatud. Mitmed asjaga seotud ameeriklased on avaldanud arvamust, et Džohhar peaks saama hoopis eluaegse vanglakaristuse, kuna siis ta kannataks rohkem.
Allikad: BNS, Telegram, Boston Globe
Foto:
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.