4. veebruar 2014 kell 11:24
Suur osa inimesi kasutab oma nutitelefoni ka äratuskellana, mis teeb kiusatuse enne uinumist veel kord e-posti piiluda eriti suureks ja nii on uinumisele häälestumine raskendatud. On soovitatav telefon üldse magamistoast välja visata ning kasutusele võtta vana hea äratuskell, sest juba 2008. aastal Rootsi ja USA teadlaste poolt läbi viidud uuringus tuvastati, et mobiiltelefoni kiirguse mõjualas olnud inimestel võttis uinumine kauem aega ning nende unetsüklis oli sügava une faasi vähem.
Mobiilikiirguse mõjualas on inimese tervist taastav kosutav ööuni tugevalt kahjustatud, kõlas uuringu üks järeldustest. See olevat vaid üks telefoni läheduses magamisega kaasnevaist füüsilistest sümptomitest. Vajadus keset und korraks üles ärgates telefoni sisse kiigata või sõnumiteate peale virgumine, kahjustab tugevalt kehale vajalikku tervist taastavat und.
Veerand noortest tunneb vajadust olla telefoni kaudu kättesaadav ööpäevaringselt, tuvastas Rootsi Gothenburgi Ülikooli uurimus aastal 2012. Samuti tuli selle uuringuga ilmsiks mobiiltelefoni tiheda kasutuse seos unehäirete, stressi ja depressiooniga.
Vastamata sõnumid tekitavad rohkem süütunnet kui telefon sõnumitega lebab läheduses. Teismeliste seas on hakanud levima ka tendents vastata sõnumitele magamise ajal. Öise SMS-i piiksu peale vaid osaliselt virgudes, toksitakse sageli segane pudikeelne vastussõnum, millest inimesel hommikul ärgates aga mälestus puudub.
Igapäevast viibimist mobiiltelefoni kiirguse alas seostatakse ka ajukasvajate kõrgenenud riskitasemega, seega tasub vähemalt ööseks anda kehale aega kiirgusevabalt taastuda ja puhata. Parim on mobiiltelefon ööseks välja lülitada või hoida seda teises toas. Kui on siiski vajadus kasutada mobiili äratuskellana, tasuks see panna “lennurežiimile”, mis lülitab välja seadme saatja-vastuvõtja. Neil öil, kui on vaja olla telefonivalves, peaks telefoni asetama vähemalt mõne meetri kaugusele kehast.
Ka ei ole soovitatav sisselülitatud mobiiltelefoni hoida laste ja teismeliste magamistoas, kuna laste organism on mobiilikiirguse eest veelgi kaitsetum, kui täiskasvanute oma.
Allikad: Huffington Post, HP 2, Why Don´t You Try This, Economic Times
Foto: apchitchat.com
Toimetas Liina Liisveld
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.