Cameron survestab inglasi mõjutama šotlasi iseseisvusplaanist loobuma

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. veebruar 2014 kell 15:50



Briti peaminister David Cameron kutsus reedel Ühendkuningriiki ühtsusele, et veenda šotlasi sügisesel iseseisvusreferendumil ei ütlema. Ta soovitas kõigil Ühendkuningriigi elanikel veenda oma šotlastest sõpru ja perekonnaliikmeid septembris referendumil Šotimaa iseseisvuse vastu hääletama.

 

Cameron hoiatas oma kirglikus kõnes, et “ajaloo erakordseima riigi päästmiseks on aega seitse kuud”. “Üheskoos saame koha ÜRO julgeolekunõukogus, omame reaalset mõjuvõimu NATO-s ja Euroopas ning prestiiži võõrustada selliseid üritusi nagu G8. Meil on rohkem kaalu Ühendkuningriigina nii poliitiliselt, sõjaliselt, diplomaatiliselt kui ka kultuuriliselt. Kui me kaotame Šotimaa, kui Suurbritannia muutub, siis me õõnestame omaenda mainet,” lausus Cameron Londoni olümpiapargis peetud kõnes.

“Võtke telefon, saage kokku, meilige, säutsuge, rääkige, laske liikvele sõnum, et me soovime teie jäämist,” anus ta. “Te ei pea hääletama, aga teil on hääl. Need, kes hääletavad, on teie sõbrad, naabrid ja perekonnaliikmed. Teil on võimalik neid mõjutada.”

Kuigi rahvahääletusel osalevad vaid šotlased, keda on neli miljonit, mõjutab see tugevasti kõiki 63 miljonit ühendkuningriiklast, märkis Cameron. “Tahan öelda igaühele Inglismaal, Walesis ja Põhja-Iirimaal, kõigile, kes nagu minagi hoolivad Ühendkuningriigist – te ei saa hääletada, kuid te saate oma häält kuuldavaks teha.“

Iseseisvumist pooldava Šoti Rahvuspartei juht Alex Salmond kritiseeris seda, et Cameron pidas oma kõne Šotimaa asemel Inglismaal ning keeldus nendevahelisest debatist. “Ma ei arva, et selline peaminister esindab Suurbritannia seisukohta, vaid Westminsteri eliiti, kes on rahvast võõrandunud,” ütles Salmond.

Jaanuari lõpus avaldatud arvamusuuringu järgi toetab 37 protsenti Šotimaa iseseisvust, 44 protsenti on selle vastu ja 19 protsendil ei olnud selles küsimuses kindlat seisukohta. Jah-leer on alates septembris korraldatud eelmisest küsitlusest kasvanud viie protsendipunkti võrra.

Inglismaa ja Šotimaa ühendati poliitiliselt 1707. aastal. Šotimaal on pärast 1997. aasta referendumit saanud märkimisväärse autonoomia hariduse, tervishoiu, keskkonna ja kohtute vallas. Šotimaa iseseisvushääletus toimub 18. septembril.

 

Allikad: BNS, ERR, BBC, The Guardian

Foto: internet

 

Toimetas Ksenia Kask

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt