Uus ravim aitab võidelda vananemise vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. märts 2013 kell 20:47



 

Farmaatsiahiid  GlaxoSmithKline testib punases veinis leiduva tugevalt antioksüdatiivse toimega aine resveratrooli sünteetilist vastet ning usutakse, et sellel on vananemise vastane toime. Praeguseks on seda ravimist testitud vähi, diabeedi ning südame-veresoonkonna haiguse all kannatavate patsientide peal.

 

Selle uurimuse käigus testiti ravimeid, mis mõjutavad ühte kindlat vananemisprotsessidega seotud ensüümi kehas. See ensüüm on seotud terve hulga erinevate haigustega, sealhulgas ka Alzheimeri tõbi ja II tüübi diabeet. Loodetakse, et sellest saab ravim, mis ravib võib-olla vaid ühte haigust, kuid samas ennetab veel 20 teist haigust vananemisprotsesside aeglustamise kaudu.

Sihtmärgiks seatud ensüümi SIRT1 on võimalik aktiveerida loomulikult kalorite piiramise ning kehalise koormusega, kuid samuti on võimalik seda mõjutada ensüümi aktivaatorite kaudu. Kõige levinum SIRT1 ensüümi aktiveeriv looduslik aine on punases veinis leiduv resveratrool. Arendamisel on selle aine sünteetiline vaste, millel loodetakse olevat palju tugevam toime.

Uuringuga seotud Harvardi ülikooli geneetikaprofessor David Sinclair kommenteerib, et farmaatsia ajaloos ei ole veel olnud ravimit, mis mõjutab ensüümi tõhusamat töötama. Tema sõnul imiteerib see ravim dieedi ja kehalise koormuse mõju organismile, kuid ei mõjuta samas kehakaalu. Kuigi iga ravim on mõeldud tarvitamiseks kindla terviseseisundi puhul, ei ole võimatu, et seda ravimit võivad inimesed tulevikus võtta lihtsalt ennetava vahendina. Teadlaste järgmine samm on testida, kas sellel ravimil on kasulikke mõjusid ka neile, kes on terved. „Olukord on lootustandev, vananemine ei ole pöördumatu seisund, nagu me arvasime. Mõned meist võivad elada isegi 150-aastaseks,“ lubab Sinclair.

Resveratrooliga seotud uuringuid on läbi aastate saatnud kriitika, kui Sirtris Pharmaceuticals tegeles selle ravimi väljatöötamisega. Paljud laborid, kelle sarnaste uurimuste tulemused ei vastanud Sirtrise saavutustele, leidsid, et resveratroolile ei ole võimalik omistada selliseid omadusi, nagu Sirtrise uuringud näitasid. 2008. aastal ostis GlaxoSmithKline selle Cambridge’is baseeruva firma ning jätkas uuringutega. Esmane uuring resveratrooli sünteetilise vastega SRT501 lõpetati seoses kahtlustega selle turvalisuse osas. Uuest uuringust teistsuguste sünteetiliste resveratrooli vormidega loodetakse saada tulemusi, mis lubavad selle ravimi tootmisse lasta.

 

 

Allikad: Daily Mail, Fierce Biotech, Wikipedia

 

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt