EL võrguneutraalsuse seaduse eelnõu ohustab internetivabadust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. veebruar 2014 kell 14:37



Euroopa internetikasutajad võivad sattuda olukorda, kus neilt on võimalik küsida raha internetiteenuste nagu Facebook, Wikipedia, Youtube või Skype kasutamise eest juhul, kui Euroopa võrguneutraalsuse määruse eelnõu märtsikuus praeguses vormis vastu võetakse.

 

Kodanikeõiguste ühendused EDRi (European Digital Rights), Saksa Digitale Gesellschaft, Prantsuse La Quadrature du Net, Austria Initiative für Netzfreiheit ning Brüsseli Access Now grupp on algatanud kampaania nimega SaveTheInternet.eu, mille eesmärk on Euroopa Liidu poolt ette valmistatud võrguneutraalsuse seaduse määrust kas muuta või keelata.

 

Võrguneutraalsus ja sellest tulenevad piirangud

Võrguneutraalsus (ka interneti neutraalsus) on teoorias põhimõte, mille kohaselt ei tohiks internetiteenuste pakkujad ja riigid kehtestada piiranguid tarbijate ligipääsule internetti. Täpsemalt väldib võrguneutraalsus piiranguid sisule, veebisaitidele, platvormidele, võrku ühendatavale riistvarale ning kommunikatsiooniviisidele.

Siiski lubab Euroopa Komisjoni võrguneutraalsuse ettepanek internetiteenuse pakkujatel ehk ISP-del küsida lisaraha “eriteenuste” eest. “Eriteenused” on jäetud määruse eelnõus aga defineerimata, mis tähendab, et eriteenustena saaks käsitleda ka teenuseid nagu Skype, Youtube ja Whatsapp.

Populaarsete veebilehtede määratlemine eriteenustena on problemaatiline. Selle tulemuseks võib olla kahetasandiline internet, kus teatud teenused oleks prioriteetsemad, samas kui teised jäetaks kõrvale. Lõppkokkuvõtteks oleks tegemist suhtlemisvabaduse ning uuendusteks vajalike võimaluste ja stiimulite piiramisega.

Praegu on suured firmad nagu Microsoft ja Facebook samal tasemel blogide ja podcast’ide ehk taskuhäälingutega. Kui “eriteenuste” definitsiooni ei parandata, võivad suurfirmad sattuda andmete kiirteele, samas kui alustavad ja mitteärilised veebilehed jääks tagaplaanile.

Kui määrus jääb muutmata, saavad internetipakkujad ka blokeerida internetilehekülgi või nende sisu ilma igasuguse kohtuliku järelevalveta. Internetiteenuste pakkujad ei peaks aga täitma internetipolitsei rolli; nad ei tohiks otsustada, missugustele internetilehekülgedele inimestel juurdepääs on.

 

Otsuse vastuvõtmine venib

Eelnõu on Euroopa Parlamendis arutlusel ning järgmine ITRE komisjoni (Industry, Research and Energy Committee) koosolek toimub 17. märtsil, ehkki komisjon pidi määruse eelnõu hääletusele võtma juba 24. veebruaril.

Mitmenädalased viivitused otsuse tegemisel on väidetavalt seotud tehniliste küsimustega, täpsemalt tõlgete teostamisega. ITRE komitee on tegelikult aga veebineutraalsuse küsimustes selgelt kaheks jagunenud, eriti punktide suhtes, mis puudutavad internetiteenuste pakkujate õigusi teatud internetiliiklust vähendada.

Rohkem infot leiad lehelt savetheinternet.eu.

 

Allikad: Save the Internet, Gigaom, PCWorld, Out-Law

Foto: davidicke.com

 

Toimetas Hendrik Mere

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt