Äratuse edasilükkamise nupp – sõber või vaenlane?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. märts 2014 kell 21:22



Äratuskelladel on harilikult nupp, millega äratust hilisemaks lükata ja seda võimalust kasutab väga palju inimesi. Kui lasta oma äratuskellal viie või kümne minuti pärast taas märku anda, siis kas puhkame rohkem välja või on veel raskem ärgata kui enne?

 

Keha on loodud ärkama ilma kellata. Umbes tund enne seda, kui inimene ärkab, hakkab tema keha tegema selleks ettevalmistusi nagu kehatemperatuuri tõstmine, pinnapealsem uni ja vajalike hormoonide nagu dopamniini ja kortisooli eritamine. Kui seda loomulikku ringi aga segada ning ärgata kellaga, ei ole keha oma ärkamiseks vajalikke ettevalmistusi veel teinud ja ärkamine on palju raskem. Kui lükkame äratust edasi, võib keha minna magamamineku tsüklit kordama ehk siis valmistab taas ette sügava une faasi, selle asemel, et ärkamisprotsesse läbi viia.

Niisiis on kõige paremaks lahenduseks rutiinsed magamisajad ja ärkamine igal hommikul samal ajal ilma kellata. Aga kui äratuse kasutamine siiski vajalik on, ärge lükake voodist tõusmist edasi – see teeb kogu protsessi ainult palju raskemaks.

 

 

 

Allikas: Youtube

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt