Islandil teeb rahanduses revolutsiooni uus krüptoraha auroracoin

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. märts 2014 kell 14:50



Island on oma kodanike elukvaliteedi parandamiseks teinud mitmeid arukaid otsuseid ja näib, et väikesel saareriigil ei ole lennukad ideed kaugeltki veel otsa saanud. Nimelt võeti Islandil kasutusele bitcoin’i-laadne kohalik krüptovaluuta auroracoin, mille “stardipakette” jagatakse alates tänasest võrdselt kõigile elanikele.

 

Uus virtuaalraha sai nime Põhjala sümboli virmaliste (aurora borealis) järgi. Auroracoin on krüptovaluuta, millest 50% on juba eelkaevandatud. Need 50% müntidest jagatakse kohalikele inimestele võrdsuse põhimõttel. Elanikud peavad auroracoini veebilehel sisestama enda püsiva elukoha ning vastu saavad nad 31,8 auroracoin’i, mida nad võivad oma äranägemise järgi kulutada. Auroracoin’i looja Baldur Friggjar Óðinsson loodab, et see on püsiva revolutsiooni algus, kus võim raha üle võetakse eliidi käest ning antakse rahvale.

 

Võti Islandi rahanduslikust vanglast välja?

Óðinssoni sõnul ei usalda islandlased 2008. aastal alanud majanduskriisi tõttu enam oma valitsust ega pankureid ning see viiski oma virtuaalraha auroracoin’i loomiseni. “Islandi valitsus ja pangandussüsteem on minevikus tegelenud raha kiire juurdetrükkimisega, viies krooni devalvatsioonini,” leiab ta, “see kõik toimus tavainimeste arvelt.” Islandlased on rahulolematud Islandi krooni väärtuse pideva languse ning üha tõusva inflatsiooniga ja paljud näevad auroracoin’is probleemile leevendust või isegi lahendust.

Valitsuse kehtestatud kapitalipiirangud ei näi Óðinssoni sõnul töötavat. Kuna inimesed on juba viis aastat pidanud kõik teenitava välisvaluuta andma Islandi keskpangale, on välisettevõtted Islandisse investeerimise suhtes ettevaatlikud. Nad kardavad, et nad ei saa teenitud kroone vahetada ümber dollariteks või eurodeks. Óðinsson leiab, et see on pannud islandlased maksma kinni valitsuse ja pankurite põhjustatud suurt võlga, mis hoiab elanikke rahanduslikus vanglas. Tema sõnul on auroracoin üritus aidata rahvas välja võlaorjusest ning kaitsta neid tulevase raha juurdetrükkimise ja inflatsiooni eest.

 

Etapiviisiline käibelelaskmine

Auroracoin tuli turule veebruari lõpus ning kõigest paari päevaga oli selle väärtus tõusnud teisele kohale maailmas – seda edastas vaid bitcoin. Ühe auroracoin’i väärtus oli umbes 100 dollarit, kuid nüüdseks on see langenud 11,60 dollarile. See tähendab, et igal islandlasel on õigus lunastada 380 dollari väärtuses auroracoin‘e.

Auroracoin’ide jagamine toimub kindla plaani alusel, kolme 4-kuulise etapi kaupa. Esimese etapi jooksul saavad kõik soovijad 31,8 auroracoin’i. Teises etapis saavad kõik soovijad endale osa esimesest etapist üle jäänud auroracoin’idest. See summa arvutatakse välja valemiga, kus 1.etapist üle jäänud müntide arv jagatakse 330 000-ga. Kolmandas etapis saavad inimesed sama valemiga endale osa eelmisest etapist üle jäänud münte.

Kui peale kolmandat etappi on rohkem kui 6% jagamisele mõeldud münte veel alles, siis hävitatakse kõik mündid, mis ületavad 6% mahtu. Allesjäänud müntidest 50% paigutatakse auroracoin’i arendamise fondi ning ülejäänud 50% auroracoin’i kogukonna poolt valitud heategevusele.

 

Väärtus sõltub populaarsusest

Óðinssoni sõnul sõltub auroracoin’i väärtus ning edu selle kasutuselevõtu populaarsusest. Ühe lahendusena nähaksegi mingi koguse krüptovaluuta kingitusena rahvale jagamist, kuid rahvas peab ise soovima neid kaubanduses kasutada. Kui ettevõtted ei nõustu  auroracoin’ides äri tegema, siis pole sellel krüptovaluutal mõtet. Selleks, et auroracoin tõesti midagi muudaks, peavad inimesed saama nendega teha igapäevaseid tehinguid – näiteks tasuda toiduainete või bussipiletite eest.

Óðinsson prognoosib, et ettevõtted hakkavad arendama auroracoin’iga kauplemiseks vajalikku infrastruktuuri järgmise aasta jooksul ning alles siis saavad nad mõõta krüptovaluuta tõelist edu.

Auroracoin’i puhul kardetakse valitsuse ja finantsregulaatorite sekkumist. Seda hirmu tugevdas 14. märtsil Islandi parlamendis peetud suletud istung, kus arutati auroracoin’ide jagamise kampaaniat. Ebakindlust on tekitanud ka viie valitsusasutuse eelmisel nädalal esitatud ühisavaldus “Avalik hoiatus virtuaalvaluuta kohta”. Samas väitis keskpank selles avalduses, et auroracoin’i kasutamine ei ole ohuks Islandi rahanduslikule stabiilsusele ega kuulu Islandi panga jurisdiktsiooni alla.

Inimesed kardavad, et Islandi valitsus võib auroracoin’i ära keelata, kuid Óðinsson selle pärast ei muretse. Tema sõnul ei või keegi ette ennustada poliitikute ja keskpankurite tegusid, kuid praegu näib, et neil ei ole plaanis auroracoin’i ebaseaduslikuks kuulutada.

 

Allikad: International Business Times, CoinDesk, Auroracoin

Foto: coindesk.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt