Ooho – keskkonnasõbralik alternatiiv veepudelitele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. aprill 2014 kell 16:05



Mis võiks aidata kahandada aina suurenevat plastpudelite hulka? Selleks tuleks luua pudel, mida inimesed saaksid süüa. Kolm Londoni tööstusdisaini tudengit mõtlesid molekulaargastronoomiast inspireerituna välja Ooho  tilgasarnase veeanuma, mis on lihtne, odav toota, tugev, hügieeniline, biolagunev ja ka söödav. Kas tõesti on tegemist teadusliku läbimurdega, mis võib plastpudelid igaveseks välja vahetada ning vähendada plastprügi hulka märkimisväärselt?

 

Londoni disainitudengite Rodrigo Garcia Gonzaleze, Pierre Paslieri ja Guillaume Couche välja mõeldud sültjas membraan Ooho on innovaatiline lahendus plastpudelite asendamiseks, sest selle tootmine on nii lihtne, et veeanuma võib valmis meisterdada lausa igaüks oma kodus. See pruunvetikatest ja kaltsiumkloriidist valmistatud tilgalaadne anum võitis prestiižse 2014 Lexus Designi auhinna.

 

Kuidas Ooho valmib?

Ooho-nimeline “tilk” luuakse spetsiaalse kapseldamise tehnoloogiaga. Tegemist on meetodiga, millega esmakordselt puututi kokku 1946. aastal ning mis on siiani kaasaegses kokakunstis käibel näiteks tekstuurilt kaaviari meenutavate toodete loomisel.

Vesi külmutatakse enne “pakendamist” jääks, et see ümbritseva membraani koostisosadega ei seguneks. Pruunvetikast ja kaltsiumkloriidist segatud ühend moodustab jäätunud vee ümber geeli. Topeltmembraan kaitseb tilga sisu hügieenilisust ning kahe membraani vahele on isegi ilma liimita võimalik panna vajaduse korral toote etikett.

Need kotilaadsed anumad on odavad: ühe anuma tegemiseks kulub vaid mõni sent. Üks disaineritest Garcia Gonzaleze on öelnud, et igaüks võib neid anumaid kodus ise teha, retsepti arendada ning muuta.

 

Kas plastpudeli alternatiiv on tõesti praktiline?

Ooho loojad soovisid oma disainiga leida lahendust probleemile, et enamik inimesi joob vett mitte kraanist, vaid plastpudelitest. Neid tegi murelikuks asjaolu, et 80% plastpudelitest ei taaskasutata ning selline tarbimine mõjutab tõepoolest märkimisväärselt ühiskonda, milles me elame.

Plastpudeli alternatiiv on disainerite sõnul ka tootjatele kasulik, sest enamik pudeldatud vee tootmisele kuluvast rahast kulub tootjatel tegelikult just plastpakendile. Ohoo on aga plastpudeli tootmisest mitu korda odavam.

Nagu ka paljud teised söödavad pakendid võib Ooho puhul tekkida mõningaid küsitavusi. Kuidas näiteks on võimalik hoida pakendid puhtana, enne kui inimene sellest joob või selle potentsiaalselt ära sööb. Samas on aga teised söödavad pakendid siiski turul hästi toime tulnud: toiduainete jaotussüsteem Wikipearl näiteks on juba soovijatele kättesaadav. Ooho teine probleem seisneb selles, et Oohost juues saab inimene paratamatult märjaks. Kuid ehk on see vaid väike ohverdus, kui mõelda, et me suudame sel moel vabaneda plastpudelitest.

Ooho saaks kohe kasutusele võtta näiteks spordis jooksuvõistlustel. Jooksjad vajavad pidevalt vett, kuid jooksu ajal pealtvaatajatelt plasttopside haaramine tekitab tohututes kogustes prügi.

 

Vaata ka videot:

 

Allikad: Examiner, Inhabitat, Huffington Post, Co.Exist

Foto: wordlesstech.com

 

Toimetas Hendrik Mere



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt