2. mai 2014 kell 19:52
Kuigi püramiidide ehitamise puhul on spekuleeritud selliste tehnoloogiatega nagu vaba energia, antigravitatsioon jms, on püramiidide ehitamiseks kasutatud kiviblokkide lohistamist uurinud füüsikud leidnud, et ehitust võis hõlbustada lihtne trikk – liiva niisutamine, mis kahandab oluliselt pindadevahelist hõõrdumist, kirjutab ERR-i teadusuudiste portaal.
Teadlased leidsid, et üksikute liivaterade vahele tekivad kapillaarsed sillad, mis neid liimina koos hoiavad. Katses leiti, et liiva märjutamine muutis seda jäigemaks ja vähendas sellel veetava kelgu ette tekkivate liivahunnikute suurust, mistõttu kahanes ka kelgu liikuma panemiseks rakendatava jõu suurus ning pinna hõõrdetegur.
Kuigi uurimuse algseks eesmärgiks oli otsida tõhusamaid viise teralise materjali transportimiseks, pole viide püramiidide ehitamisele võetud selgest taevast. Füüsikud viitavad pea neli tuhat aastat tagasi elanud vaarao Djehutihotepi hauakambris leiduvale pildile, kus hulk inimesi kelgul hiiglaslikku kuju lohistavad ning üks kujudest kallab kelgu ette aga mingit sorti vedelikku.
Allikad ja lisalugemist: ERR Teadus, Physical Review Letters, Daily Mail
Foto: John Gardner Wilkinson/Wikimedia Commons
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.