Küpros – esimene riik, kus minnakse erahoiuste kallale

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. märts 2013 kell 15:10



 

Kuna Küprosele Euroopa Liidu poolt antav abipakett näeb muuhulgas ette hoiuste maksustamist, valdas nädalavahetusel saareriiki paanika ja kümned tuhanded inimesed seisis pangaautomaatide juures järjekorras, et oma raha välja võtta. Kümne miljardi euro suuruse päästepaketi tingimus on 9,9-protsendise maksu kehtestamine kõikidele pankades hoitavatele hoiustele. See on esimene päästekava, kus erahoiustajad peavad aitama arvet tasuda.

 

Küprose president Nikos Anastasiades lubas pühapäeval kaitsta väikehoiustajate huve pärast Euroopa Liidu abipaketi saamiseks vajaliku hoiuste maksu rakendumist, kirjutas BNS. “Ma jagan igati muret, mida põhjustab see raske ja valulik otsus. Seepärast luban ma, et jätkan võitlust eurogrupiga selle muutmise nimel, et vähendada selle löögi mõju väikehoiustajatele,” ütles peaminister.

Eurotsooni rahandusministrid ja Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) jõudsid laupäeva varahommikul finantsraskustes Küprose abipaketis kokkuleppele. Küpros peab lepingu järgi tõstma oma suhteliselt madalat ettevõtete tulumaksu määra kümnelt protsendilt 12,5-le ja maksustama hoiused.

Euroopa Parlamendi president Martin Schulz kutsus pühapäeval samuti üles väikehoiustajaid kaitsma ja ütles, et lahendus peab olema “ühiskondlikult vastuvõetav”. “Pangaklientide osalemine on õige,” ütles ta Saksa ajalehe Welt am Sonntag võrguversioonile, kuid lisas, et tavakodanikud ei ole probleemis süüdi. Schulzi sõnul tuleb päästepakett ühiskondlikult vastuvõetavaks muuta ja tõi näiteks 25 000 euro suuruse maksuvaba miinimumi.

 

Päästepakett tähendab pankade jaoks usalduse lõppu

“On väga suur risk, et päästepakett tähendab Küprose kui tugeva ja usaldusväärse rahanduskeskuse lõppu,” ütles Küprose Kvalifitseeritud Raamatupidajate Instituudi asepresident Marios Skandalis. Tema sõnul on mõlemad meetmed suunatud Küprose majanduse olulise sektori vastu ja see mõjutab sisemajanduslikku kogutoodangut. “Kogu pangandussektor tugineb usaldusel. Kui usaldus kaob, variseb kogu süsteem kokku,” lisas ta.

Küprose rahandusminister Michalis Sarris aga kaitses otsust ja ütles, et valida oli kas abipaketi või täieliku kollapsi vahel, kirjutas Daily Mail.

Kui laupäeva hommikul enne pikki pühasid avaldus tehti, tekkis Küprosel mõneks ajaks tunglemine – inimesed võtsid sularahaautomaatidest raha välja, et kahandada oma maksustavate hoiuste suurust.

 

 

 

Saksa politoloogi Hubert Faustmanni sõnul on tavahoiustajate pangaarvete kallale minemise näol tegemist “eksperimendiga”. Tema hinnangul ei tea majandusanalüütikud, kuidas investorid reageerivad, ning tagajärjed on ennustamatud. Keegi ei tea, mis juhtub teisipäeval, kui pangad pärast pikka nädalavahetust taas avatakse. “Inimesed, kes lõikavad kasu Küprosest kui maksuparadiisist, ja võimalikud rahapesijad maksavad oma osa, ning see rahuldaks Saksa avalikku arvamust – kuid need meetmed tabavad ka kõiki teisi ning võivad saarele otsa peale teha,” lausus Faustmann.

Majandusteadlane George Theocharides tõdes Küprose eratelekanalile Sigma TV, et hoiuste maksustamine võib valitsusele sisse tuua kuni 20 miljardit eurot. “Tundub, et see puudutab kõiki hoiuseid ja kärbitakse kõiki hoiuseid kõigis pankades. Sellel ei ole halvad tagajärjed mitte ainult Küprosele, vaid ka teistele eurotsooni riikidele ja finantssektoritele,” sõnas ta. “Nad lõid pretsedendi, millel võib olla doominoefekt: mis juhtub siis, kui kõigi päästepaketi saanud EL-i riikide investorid otsustavad raha välja võtta?”

 

Soome panus Küprose abipaketti jääb alla 200 miljoni euro

Soome osa Küprose päästepaketis jääb alla kahe protsendi ehk alla 200 miljoni euro, vahendas Yle pühapäeval rahandusminister Juta Urpilaineni sõnu. Küprosele antakse laenu Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) ja Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) kaudu. Soome on mõlema organisatsiooni liige.

Urpilaineni sõnul asetab abipakett vastutusele suurest nende õlule, kes vastutavad Küprose majanduskriisi eest. “Praktikas kaotavad abipaketi tõttu panga aktsionärid, väikeinvestorite varasid ja hoiuseid kärbitakse maksulaadse meetme abil,” ütles rahandusminister. “Pangad on nädalavahetusel suletud, mistõttu ei saada edu katseid raha väljavõtmise teel hoiusemaksust pääseda,” märkis Urpilainen.

Küprose pankade hoiustest üle poole moodustavad arvatavasti riigis mitte elavate venelaste varad.

 

Paanika Suurbritannias

Lisaks venelastele ei jää puutumata ka Suurbritannia hoiustajad. Daily Mail kirjutas laupäeval, et brittidel on Küprose pankades 1,7 miljardi naela väärtuses hoiuseid, mis tähendab, et kokku kaotaksid nad 170 miljonit naela. Näiteks Manchesterist pärit 61-aastane Shirley Brooks kommenteeris väljaandele, et ta võib kaotada pea 20 000 naela oma pensioniks säästetud rahast.

 

Allikad: BNS,  Infowars, Daily Mail

 

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt