30. november 2016 kell 12:01
Avaldame kordusena 1. detsembril 2014 avaldatud artikli ning kutsume kõiki üles ka sel aastal telekadieeti pidama.
Kas teadsid, et eestlased kulutavad telerivaatamiseks ligi neli tundi päevas? Lisaks tohutule ajakulule ei ole ekraani passimine kuigi hea ka su tervisele. Kas oled kursis, et see võib lisaks rasvumisele soodustada näiteks Alzheimeri tõve tekkimist? Või et televiisori ees istumine vähendab spermatosoidide arvu? Telegram kutsub üles veetma detsembrikuud telekavabalt, et pühendada rohkem aega oma perele, sõpradele, hobidele ja iseendale. Telekavaba detsembriga saab liituda ka Facebookis, kust leiab detsembrikuu jooksul palju põnevaid artikleid ja uuringuid, samuti võib seal teiste ekraani vaatamisest loobunutega mõtteid vahetada.
Kui teleka ees veedetakse neli tundi päevas, siis tähendab see, et lisaks 8-tunnisele päevatööle ollakse poole kohaga ametis ka telekavaatajana. Ometi kurdavad paljud, et ühe või teise muutuse ellukutsumiseks ei ole neil piisavalt aega. Nelja tunniga päevas annab aga teha, mida iganes soovid! Õppida selgeks midagi uut, kohtuda sõpradega, suhelda pereliikmetega, sportida, lugeda raamatuid jne. Ka tund aega varem magamaminemine ei tee paha, sest 7–9 tunni pikkune ööuni on tervisele väga oluline.
Samuti ei tasu kahe silma vahele jätte uuringut, et telekavaatamine ei tee inimest õnnelikumaks. Teadusajakirjas Social Indicators Research avaldatud uuringust selgub, et kuigi telekavaatamine võib lühiajaliselt esile kutsuda rõõmu, on pidevalt ekraani vaatama harjunud inimesed õnnetumad kui need, kes vabal ajal loevad või teistega suhtlevad.
Tähelepanuta ei saa jätta ka fakti, et telekavaatamisest loobudes jääd puutumata ka reklaamidest ja muust propagandast.
Lapsed peaksid vaatama palju vähem telekat
Erinevate uuringute kohaselt veedavad lapsed teleka ja digimeedia seadmete ees 4–8 tundi päevas, kuigi alla 8-aastastele oleks soovitav vaid tund päevas ja vanematele kaks.
Esimese kahe eluaasta jooksul kolmekordistub laste ajumaht ning aju areng on väga kiire kuni 21. eluaastani. Varajast aju arengut mõjutab väga oluliselt piisav (kuid mitte liigne) eakohane stimulatsioon. On leitud, et kui kiiresti arenevat aju stimuleerida liigselt tehnoloogia abil (mobiiltelefonid, tahvelarvutid ja ka televiisor), siis tekitab see probleeme tähelepanu ja kognitiivse arengu osas, samuti kahjustab see õppimisvõimet, suurendab impulsiivsust ja jonnihoogusid ja vähendab enesekontrolli võimet.
Liigne telekavaatamine ja videomängude mängimine toob kaasa ülekaalulisuse. Ühes uuringus leiti, et nende laste hulgas, kellel on oma magamistoas televiisor, on 30% rohkem ülekaalulisi lapsi. Ning laste ülekaalulisus on aina enam levimas. USA-s on iga kolmas laps ülekaaluline ning Kanadas keskmiselt iga neljas. Euroopas on laste ülekaalulisuse kohta vähem statistikat, kuid Harvardi ülikooli teadlaste koostatud ülevaates mainitakse, et viimaste aastakümnete jooksul on see ka Euroopas tõusmas. Kõige kiiremini on laste ülekaalulisus saanud probleemiks Vahemeremaades ja Inglismaal.
Loe lastest ja telekavaatamisest lähemalt siit ja siit.
PS. Kes arvab, et terve kuu ilma telekata oleks liig, võib alustuseks proovi teha 1 nädala või poole kuuga. Head mitte-telekavaatamist!
Telekavaba detsembri Facebook
Allikad ja lisalugemist: EMOR, Telegraph, Phys.org, Cracked, The Simple Dollar, TV Smarter
Foto: genius.com
Toimetas Mariann Joonas
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.