26. veebruar 2015 kell 19:48
Infoühiskonna ajastul on inimeste kohta käiv info äärmiselt väärtuslik nii luureagentuuridele kui ka erinevatele äridele ja ettevõtetele ning enam ei peeta liiaks info hankimise nimel inimeste privaatsuse rikkumist. Selline suhtumine on toonud meile telerid, mis salvestavad inimeste vestlusi, ning peatselt ka nuti-Barbie, mis salvestab laste juttu ning vastab neile kõnetuvastustarkvara abiga.
Kuulsaid Barbie nukke tootev firma Mattel on koostöös ToyTalkiga avalikustanud n-ö uue ajastu Barbie, mis suudab pidada lastega sisukaid vestlusi, pidada meeles eelnevalt mainitut ning kõnevõimaluste parandamiseks salvestab ja saadab kõik vestlused firma andmebaasi. Algselt suudab Hello Barbie kasutada vaid eelnevalt programmeeritud vastuseid üldlevinud küsimustele, kuid mida rohkem laps nukuga räägib, seda enam nopivad Matteli kirjutajad vestlustest välja märksõnu ning teemasid, mille kohta Barbie võiks rohkem rääkida.
Ühtlasi talletatakse, mis lapsele meeldib ja mis mitte, et võimaldada Barbiel anda lapsele tema eelistustest lähtuvalt nõu. Nuku loojate sõnul suudab Hello Barbie nii areneda koos lapsega ning tekitada neis tunde, et nukk tõepoolest kuulab neid ning on justkui “elus sõber“. Lisaks igapäevavestlustele paneb nukk rõhku ka laste tulevikuootustele ning julgustab lapsi järgima nende unistuste töökarjääre. Hello Barbie peaks jõudma USA turule 2015. aasta jõuludeks.
Kuidas nuti-Barbie töötab
Lapsed peavad Hello Barbiega rääkimiseks hoidma all nuku vööpandlal asuvat nuppu. Seejärel salvestab nukk lapse kõnet kaelakees asuva mikrofoni kaudu ning edastab selle Mattelile interneti teel. Selleks kasutab nukk enda jalgadesse paigaldatud WiFiga ühenduvat arvutit. Jalgades asuvad ka nuku laetavad akud, mis suudavad töötada tund aega.
Hello Barbie loojate sõnul saadetakse lapse vestluse salvestised andmepanka krüpteeritud kujul ning nukk on programmeeritud vältima roppe sõnu ja vastuolulisi teemasid. Mattel lubas saata vanematele ka lapse vestlust puudutavaid e-kirju, aitamaks neil oma last paremini mõista. Ühtlasi võivad vanemad sisse logida nuku andmebaasi ning valida sealt teemasid, mida nad ei soovi, et nukk lapsega arutaks ning kustutada eelnevaid vestlusi.
Kui turvaline on Hello Barbie?
Privaatsust hindavaid lapsevanemaid ja kriitikuid teeb aga uus Barbie murelikuks, eriti kui arvestada, et sarnast nukku My Friend Carlat suudeti üsna lihtsalt häkkida. Matteli esindajad aga väidavad, et Hello Barbie puhul peetakse klientide privaatsust ning nende andmete turvalisust äärmiselt oluliseks, mistõttu on püütud kindlustada mänguasja turvalisus. Nende sõnul küsivad nad laste kõne kasutamiseks vanematelt nõusolekut ning nuku funktsioone ei ole võimalik kõrvalistel inimestel Bluetoothi kaudu üle võtta.
Ühtlasi peaks Hello Barbie ühenduma otse Matteli partnerfirma ToyTalki serveritega ning kogu suhtlemine toimub turvatud TLS (HTTPS) võrgustikus. Üheks turvariskiks on aga ToyTalki kodulehele salvestatud vestlused, millele pääsevad vanemad ligi vaid sisselogimise teel: kui häkkerid suudavad nende parooli varastada, pääsevad ka nemad ligi kõigile salvestatud vestlustele.
Uued ohtlikud stereotüübid
Lapsevanematele tekitab muret ka võim, mida mänguasjafirmad võivad Hello Barbie kaudu nende laste üle saada. Nimelt on laste eelistused ning soovid sellistele firmadele äärmiselt väärtuslikud tootearendusteks ning välistatud pole võimalus, et Hello Barbie hakkab lastele reklaamima uusi mänguasju ja tooteid. Kui aga lapsel on loodud emotsionaalne side antud Barbiega, võib ta tunda suuremat survet antud toodete nõudmiseks ja ostmiseks. Samuti ollakse mures Barbie seksistliku mineviku pärast ning lapsevanemad kardavad, et Hello Barbie võib oma vestlustes kinnistada lastes soostereotüüplikke ideid. Näiteks 1992. aastal kritiseeriti “Teen Talk Barbiet“ fraasi “Matemaatika on raske!“ ning lapsi šoppama utsitamise eest.
Ühtlasi kardetakse, et Hello Barbie sisendab lastele varajasest east uskumust, et inimeste iga mõtte, eelistuse ning soovi salvestamine näotute korporatsioonide poolt on normaalne ning neile lausa kasulik. Seda mõtet sisendavad ka Samsungi uued nuhkivad televiisorid, mis firma sõnul salvestavad “isiklikku ning tundlikku infot“ ning saadavad selle edasi tundmatule “kolmandale osapoolele“. Kui täiskasvanutele tekitab selline tehnoloogia seoseid Orwelli “1984“ ning totalitaarse jälgimisrežiimiga, seostub see lastele see pigem mugavuse ning n-ö tulevikus elamisega, sest nad on varakult harjunud sellega, et nende elu jälgitakse ja salvestatakse ning nende kohta käivat infot kasutatakse neile uute toodete loomiseks ja reklaamimiseks.
Allikad: TechWorm, Newsweek, Mirror, Fast Company, France 24
Foto: www.thebolditalic.com
Toimetas Allar Pajuste
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.