General Electrics´i pilootprojekt: USA-s levivad nuhkivad tänavavalgustid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. aprill 2015 kell 12:12



USA-s paigaldatakse pilootprojekti raames juba teise linna “nutikad“ tänavavalgustid, mis koguvad reaalajas infot ümbritseva kohta. LED valgustitesse on paigaldatud nii videokaamerad, juhtmevabad infoedastajad kui ka erinevad sensorid, tuvastamaks ümbritsevat valgustaset ning ilmastikuolusid. Kuigi tehnoloogiat reklaamitakse kui suurt sammu n-ö nutika linna loomiseks, on kohalikud mures enda privaatsuse rikkumise pärast ning lampide poolt kogutava info käitlemise ja edasi müümise üle.

 

Floridas asuv Jacksonville’i linn saab teiseks asulaks maailmas (esimene oli San Diego), kuhu General Electric (GE) paigaldab pilootprojekti raames “nutikad“ tänavavalgustid. Linnavalitsusega allkirjastatud kokkuleppe kohaselt paigaldatakse kesklinna ning seda ümbritsevatesse elamurajoonidesse tasuta 50 uut nutikat tänavavalgustit ning neid tuleb kasutuses hoida vähemalt 45 päeva kuni kuus kuud. Seejärel asub GE kogutud infot analüüsima ning linnavõimudel tuleb otsustada, kas nad soovivad programmiga jätkata ning hakata selle eest maksma.

Nutikad tänavavalgustid koguvad reaalajas rohkelt infot, mida analüüsib GE Predix’i tarkvara. Sealt tulenev info hoiustatakse Ge Lightningi võrgustikus, kust linnavõimud ja Jacksonville’i elektrifirma võivad paluda ligipääsu kindlatele kokkuvõtetele, et jälgida tänavatel toimuvat ning arendada erinevaid mobiilirakendusi linnaelu lihtsustamiseks. Üheks näiteks tõi GE peadirektor Jaime Iricki rakendust, mis koguks infot valgustite kaameratest ning lubaks reaalajas otsida vabu parkimiskohti. Ühtlasi väidetakse, et valgustite videokaamerad võivad aidata tabada kurjategijaid, tuvastades relvalaske, autoõnnetusi ning plahvatusi. Jacksonville’i linnapea Alvin Brown õigustab nuhkivate tänavavalgustite paigaldamist nende pikaajalise tasuvusega ning väidab, et need võimestavad kodanikke ning töötajaid infoga, mida nad saavad enda elu mugavdamiseks rakendada. Kodanikud on aga mures oma privaatsuse pärast ning soovivad teada, kelle kätesse jääb info nende igapäevastest trajektooridest ning tegevustest.

Tänavavalgustite poolt kogutava info käitlemise kohta antakse kodanikele vasturääkivaid vastuseid. GE väidab, et linnavalitsus otsustab ise, mis infoga tehakse ning millist infot kogutakse, kuid allkirjastatud leppe kohaselt see nii pole. Dokumendis on hoopis kirjas, et infot jääb omama siiski GE ning linnavõimud võivad tasu eest saada ligipääsu sellele, loomaks uusi rakendusi ning linnaplaneerimise lahendusi. Linna esindaja David DeCampi sõnul võib GE infot jagada ka kolmandate osapooltega, kuid ainult firma kirjaliku nõusolekuga.

 

“Nutikad“ nuhkimisvõimalused ehk info müügi pealt kasumi teenimine

Jacksonville’i osalemine GE nutikate tänavavalgustite programmis tulenes linna koostööst GE Nafta ja Gaasi osakonnaga. Kui üks GE juhatajatest tuli Jacksonville’i uue GE Nafta ja Gaasi tehase rajamise kohta ametlikku teadaannet tegema, mainiti linnavõimudele firma “nutikate linnade“ kampaaniat. Kuu aega hiljem asuti juba tänavavalgustite programmi lähemalt arutama ning GE valis välja, kuhu uued valgustid paigaldatakse. DeCampi sõnul tuleneski nutikate tänavavalgustite tehing varasemast edukast partnerlusest GE-ga, kuid omaette küsimuseks jääb, kas üheks peidetud tingimuseks uue tehase rajamisel oli linna nõustumine pilootprojektis osalemisega. Pidades silmas ka GE lähedasi suhteid valitsusega ning klauslit, mis lubab firmal kogutud infot edasi müüa näiteks julgeolekuagentuurile, tuleb küsida, kes saab antud projektist kõige enam kasu?

General Electric on olnud viimastel aastakümnetel seotud ka mitmete vastuolude ja keskkonda hävitavate praktikatega, mistõttu on raske uskuda, et firma soovib keskkonnasäästlikumaid LED tänavavalgusteid toota loodussäästlikuma lähenemise nimel. Kuna GE toodab ka elektrijaamu (nende kujundatud olid ka Fukushima kriisiga seotud tuumareaktorid), tuuleturbiine ning muud elektritootmisega seotud varustust, olid firmas toimunud tugevad vaidlused uute LED lampide loomise üle. Paljud leidsid, et vähem elektrit tarbivate lampide loomine vähendab nende endi kasumit ja seega tuleb neile lisada mingisugune uudne omadus, mis võimaldaks nende pealt siiski teenida.

GE globaalse tehnoloogia direktori Bill Ruhi sõnul lisatigi seetõttu LED tänavavalgustustele “nutikad“ nuhkimisvõimalused – tänapäeval võib info müümine teenida rohkelt kasumit. Pidev info müük (ka kolmandatele osapooltele) toodab firmale jätkuvat kasumit, mis omakorda võimaldab neil investeerida üha rohkematesse infot koguvatesse valgustitesse. On selge, et GE püüab leida mooduseid, et teenida oma Predixi tarkvara platformilt ning kaasajastada pikaajalist firmat. Kuna tegu on üsna suure ettevõtmisega, peab firma katsetama uudseid lähenemisi mitmetel rinnetel ning usutakse, et nutikad tänavavalgustid on vaid üks püüe mitmetest.

 

Allikad: Jacksonville Business Journal 1, 2, TechCrunch, News4Jax, Infowars

Fotod: techcrunch.com, bizjournals.com

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt