1. mai 2015 kell 18:53
Vereülekanded aitavad igal aastal päästa paljude inimeste elusid, ent erinevate veregruppide tõttu kaasnevad selle protseduuriga ka omad probleemid, mis on seotud osa veregruppide nappusega ja vereülekannetega seotud riskidega. Teadlased on nüüd astunud sammu lähemale doonorivere gruppide muutmisele, et vereülekandeid oleks võimalik teha universaalselt.
Vereülekannete puhul võivad tekkida probleemid, kui haiglas on vajaliku veregrupi verd liiga vähe ja patsiendile kantakse temale sobimatu grupi verd. Kuigi tänapäevane meditsiin püüab erinevate gruppide ülekandmisega seonduvaid riske minimeerida, võib siiski ette tulla ootamatuid komplikatsioone. Seetõttu üritavad teadlased muuta doonorivere gruppe sobivaks kõikidele patsientidele, vähendamaks haiglas verenappust ja patsientidel soovimatute reaktsioonide tekke tõenäosust.
Erinevaid veretüüpe põhjustavad punaverelibledele kinnituvad antigeenid, andes inimesele A-, B- või AB-tüüpi vere, mida saab üle kanda vaid sama veretüübiga patsiendile. Kui doonoriverest antigeenid eemaldada, saadakse universaalselt ülekantav 0-tüüpi veri. Briti Columbia ülikooli teadlased on oma uurimuses asunud antigeene eemaldama täiustatud “suunatud evolutsiooni“ tehnikaga. Selle tehnikaga sisestatakse geeni kindlad mutatsioonid, et luua ensüümi, mis suudab verest eemaldada määratud antigeenid. Ülikooli keemiaosakonna professori Steve Withersi sõnul ei ole selle tehnika näol tegemist millegi uuega, kuid seni läks selle edukaks rakendamiseks vaja nii palju asjakohast ensüümi, et see polnud praktiline. Uudse ensüümi loomiseks sisestati geeni vajalik mutatsioon ning valiti välja vaid antigeene tõhusamalt lõikavad mutandid. Viie generatsiooni kaudu muutus see ensüüm 170 korda varasemast tõhusamaks.
Ühe uurimuse eestvedaja David Kwan leiab, et kuigi nad on oma uudse meetodiga parandanud ensüümi aktiivsust antigeenide kõrvaldamisel, on katsel veel arenguruumi. Kwani sõnul ei saa projekti veel kliinilistes uuringutes kasutada, kuna väljatöötatud ensüüm ei suutnud sajaprotsendiliselt eemaldada vereproovist kõiki antigeene. Nimelt on immuunsüsteem äärmiselt tundlik veregruppidele ja isegi väikesed kogused antigeenide jäänuseid võivad vallandada immuunreaktsiooni. Tulevikus loodavad teadlased jõuda selleni, et doonorverest suudetakse eemaldada kõik antigeenid ja luua universaalne veri, mida saab siirdada kõikidele patsientidele, olenemata nende veregrupist.
Allikad: University of British Columbia News, Global News
Foto: brookdalehospital.com
Toimetas Allar Pajuste
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.