Üle 40 000 moldovalase protestisid korruptsiooni ja kadunud miljardi pärast

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. mai 2015 kell 14:35



Pühapäeval kogunes Moldovas üle 40 000 inimese riigi pealinna Chișinăusse, et protestida valitsuse ulatusliku korruptsiooni vastu. Meeleavaldusel nõuti mitme korruptsiooni uuriva ametniku tagasiastumist ja uut põhjalikku uurimust eelmisel aastal riiklikust pangast kuni 1,5 miljardi dollari kadumise kohta. Protest möödus rahumeelselt ja valitsus lubas olukorra stabiliseerimiseks alustada protestijatega kõnelusi.

 

2014. aasta novembris, just enne Moldova parlamendivalimisi, läks riiklikust Savings Bankist ja kahest erapangast – Unibankist ja Social Bankist – kokku kaduma kuni 1,5 miljardit dollarit. “Sajandi rööviks“ tituleeritud skandaal kutsus esile ulatuslikku rahulolematust ja usaldamatust võimude suhtes, mis süvenes pärast salatsemist juhtunut uurinud raporti suhtes. Nimelt pidi raha kadumist uurima korruptsiooni vastu võitlev amet koos USA audiitorfirmaga, mis koostas oma leidudest ka Krolli raporti, mida Moldova valitsus aga ei soovi avalikustada. Mõningate allikate ja spekulatsioonide kohaselt jõudis osa rahast Venemaa pankadesse. Meeleavaldusest osavõtjad avaldasid ühtlasi arvamust, et valitsus pole suutnud piisavalt rakendada reforme, mis viiks riigi Euroopa Liidule lähemale.

Protesti korraldas värske kodanikeühendus Väärikus ja Tõde (Dignity and Truth), kuhu kuuluvad nii poliitilised analüütikud, MTÜ liikmed kui ka paljud avaliku elu tegelased. Meeleavaldusel süüdistati peaminister Chiril Gaburicit ulatuslikus korruptsioonis ning riigi arengu ja Euroopaga sidemete soojendamise paigalseisus. Osalejad nõudsid Krolli raporti viivitamatut avaldamist ning õiguskantsleri ja korruptsiooniga võitleva ameti juhi tagasiastumist. Väärikuse ja Tõe kaasasutaja Igor Botani sõnul on väidetavalt euroopameelse valitsuse viletsa majandamise ja korruptsiooni tagajärjel vähenenud inimeste usk Euroopasse lausa katastroofiliselt. Ta loodab, et ühingu tegevus ja sõnumid aitavad kodanikes taastada usku riigi arengusse ning Euroopaga koostöötamisse.

Meeleavaldusel osalenute sõnul oodatakse valitsuselt konkreetseid samme korruptsioonivastaste meetmete tugevdamisel – aga kui valitsus eirab nende nõudmisi, korraldatakse kahe nädala pärast üldstreik, mille käigus blokeeritaks ka sissepääsud valitsushoonele, parlamenti ja riigiprokuratuurile. Vastusena meeleavaldusele palus Moldova peaminister Gaburici valitsuse eriistungil riigiametnikel säilitada avalikku korda ning vältida tegevusi, mis võivad viia sotsiaalsete ja poliitiliste rahutusteni.

Kuigi protesti ei kajastatud suuremas osas telekanalites (millest suurt osa omavad oligarhid), võttis valitsus vähemalt näiliselt meeleavaldajaid kuulda ning peaminister kutsus protestijate esindajad kõnelustele. Gaburici leiab, et prioriteediks on lahendada kriis finantssektoris ja stabiliseerida riigi majanduslik olukord, kuid korruptsioonivastase võitluse tõhustamise kohta ei ole ta kommentaare andnud.

Endine Rumeenia justiitsminister Monica Macovei kommenteeris Moldova protesti aga väitega, et ainus lahendus olukorra lahendamiseks on tugevdada kohtusüsteemi ning korruptsiooniga võitlevate ametnike võimu. Ta lisas, et ühtlasi tuleks järelevalvet teostavasse ametisse määrata sõltumatu isik, kes suudaks rakendada kohtusüsteemireformi muretsemata parteipoliitika pärast.

 

Allikad: Deutsche Welle, The Economic Times, Moldova.org, Associated Press

Foto: moldova.org

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt