12. mai 2015 kell 23:16
Tänu aprillis toimunud Telegrami konverentsile kohtusime Hollandist pärit Mark de Ridderiga, kes maailmarändurina on nüüd juba pool aastat elanud Tallinnas ja pühendab pea kogu oma aja nn jagamise kogukonna idee juurutamisele, lüües kaasa erinevates vabatahtlikes projektides, seda ka filmilindile dokumenteerides. Mark on arvamusel, et inimväärne ja õnnelik elu on võimalik kõigile, kui me vaid rohkem üksteisega arvestama ja jagama õpiksime: “Meil ei ole puudust ressurssidest. Meil on neid piisavalt. Meil on puudus hoopis teistega jagamise oskusest.” Mark kirjutas meile lühikese arvamusloo oma maailmavaatest ja sellest, kuidas igaüks saaks jagamise kogukonnas kaasa lüüa.
Jagamise kogukond
Avasta kogukond, kus väärtustatakse ühtsust ja võrdsust ning kus raha ei ole enam domineerivaks kauba või teenuse eest tasumise vormiks. Kogukonna liikmed toidavad, riietavad, majutavad, harivad ja ravivad üksteist ning jagavad neist kogemustest saadud rõõmu. Koos loovad nad harmoonilise ja jätkusuutliku keskkonna, millel on potentsiaal laieneda kogu ühiskonda ja anda võimalus sest osa saada kõigil planeedi elanikel.
Tere, minu nimi on Mark ja ma ei ole guru. Ma ei ole ka poliitik ega ärimees. Mul ei ole soovi algatada revolutsiooni valitsuse kukutamiseks või muuta seda, kuidas sina oma elu elad. Ma olen lihtne mees, kes lihtsalt tahaks teha ettepaneku alternatiiviks.
Pärast nelja aastat Londonis elamist taipasin ma, et ettevõtted juhivad inimeste elu kogukondades ning raha dikteerib nende energiavoolu. Harva leidub aega selleks, et lihtsalt maha istuda ja elu nautida. Tundsin end linnas, kus elavad miljonid, väga üksikuna. Nii et minu jaoks oli ainus mõistlik tegu lahkuda töölt, sulgeda oma pangakontod, vabaneda kõigist asjadest ning võtta omaks lihtne elu: olla hetkes ja jagada neid hetki inimestega, kes on mu ümber. Pärast pikka teekonda (2000 km) jõudsin ma välja Eestisse, kus ma olen olnud tänaseks juba kuus kuud. Olen viimased kolm kuud elanud ilma raha kasutamata ja mõistan iga päev, kui suur on jõud on jagamisel.
Minu arvates kujutab jagamise kogukond endast kohta, kuhu kõik on teretulnud ja neid koheldakse võrdselt, mis tähendab ka võrdseid võimalusi ligipääsuks ressurssidele nagu söök/jook, riided, peavari ja tervishoid. Mitte keegi ei ole teistest eraldatud vaid kõik on omavahel ühenduses suure võrgustiku kaudu, mis baseerub isiklikule suhtlusele. Inimeste individuaalseid oskuseid ja andeid on võimalik täielikult ära kasutada ühiste eesmärkide saavutamiseks, samas kui loomingulist mõtlemist julgustatakse ja ideid sotsiaalsete- ja keskkonnaprobleemide lahendamiseks töötatakse välja ühiselt. Nii tunneb iga inimene end vajalikuna ja osana kogukonnast. Konfliktid ja kannatused võivad ka siin olla osa kellegi isiklikust arengust, kuid see on pigem teadlik valik kui eluaegne koorem. Kogukonna liikmed on teiste tegemistest hästi informeeritud ja motiveeritud neis osalema või looma omi projekte.
Me oleme:
Igavesti suurenev meeskond, mis ei võistle omavahel vaid avastab olemist, selle üle pidevalt ja tänulikult hämmastudes. Iga meeskonnaliige on ühtviisi väärtuslik ja väljendab end unikaalselt. Kõik julgustavad ja toetavad üksteist, niiet kui üks kaasmängija langeb mängust, me mitte lihtsalt ei asenda teda, vaid teeme kindlaks, et ta toibub ja saab hiljem uuesti liituda ja meeskonda tugevdada. Treenerit ei eksisteeri ja mängijad astuvad korda mööda eri rollidesse, luues nii endale kui teistele iga kord uusi kogemusi.
Ma saan aru, et see maailmavaade, mida paljud meist jagavad, on üsna utoopiline, eriti meie praeguse ühiskonna vaatenurgast, kuid see ei tähenda, et seda ei oleks võimalik teostada. Ja kuigi idee võib olla inspireeriv, peab selle manifesteerumiseks kokku tulema ja ühiselt panustama.
Eesti maakohtades, eemal linnakärast, on mitmeid kogukondi, kuid ma usun, et neid võiks tekkida ükskõik kuhu. Seepärast olen ma võtnud vastu väljakutse algatada üks selline kogukond Tallinnas. Minu kogemused inimestega siiani on olnud väga positiivsed ja stimuleerivad. Hetkel oleme me vaid üks väike rühm entusiaste projekti algstaadiumis ja kohtume arengute arutamiseks regulaarselt. Me abistame sotsiaalse suunitlusega rühmi/organisatsioone ja heategevuslikke projekte nagu Toidupank ja aitame tõsta teadlikkust toidu raiskamise probleemi osas. Praegusel hetkel otsime kontakte igaühega, kes on huvitatud kaasa löömast või meie tegevust mingil viisil toetamast, nii et võtke ühendust. Kuni reedeni, 17. maini, leiab meid Telliskivi Loomelinnaku POP UP poest, kuid võid alati ühendust võtta ka läbi Facebooki või meili teel.
Aitäh,
Mark de Ridder
Vaata ka: Marki ja jagamise kogukonna (Tallinn Sharing Community) tegemisi Facebookis
Foto: Sten Roosvald
Toimetas Mariann Joonas
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.