30. mai 2015 kell 16:28
2013. aasta märtsis kirjutas Telegram sellest, kuidas tollal 19-aastane noormees Boyan Slat töötas välja tehnoloogia, mille abil saab hakata maailma ookeane plastprügist puhastama. Tänaseks juba 21-aastane Boyan on projekti arendamist jätkanud ning loodab juba aastal 2016 alustada reaalse tööga puhtamate ookeanide nimel.
Tema ambitsioonikas kavand sai alguse kooliprojektina, kuid pälvis õige pea ohtralt tähelepanu ning 2012. aastal esitles Boyan seda TED konverentsil Delfti tehnikaülikoolis. Tänaseks on 21-aastane Boyan firma The Ocean Cleanup tegevjuht ning 20. mail teatas ta Aasia suurimal tehnoloogiakonverentsil Seoul Digital Forum, et koos oma meeskonnaga paigaldavad nad 2016. aastal ookeani esimese plastprügi koguva struktuuri. Tegemist on vee peal hõljuvatest poomidest ja kogumisplatvormidest koosneva süsteemiga, mida saab rakendada vees hõljuva plastprügi kogumiseks ilma lisaenergiat kasutamata ning vee-elustikku ohustamata. Poomid suunavad hoovuste toimel prügi kogumisplatvormideni, kus see eraldatakse väiksematest mereloomadest, filtreeritakse ja ladustatakse. Kuna prügi püüdmiseks kasutatakse võrkude asemel vaid poome, siis saavad suuremad veeloomad nende alt vabalt läbi ujuda, mis välistab tahtmatu kõrvalpüügi.
See on ajaloo kõige pikem inimese valmistatud vee peal hõljuv struktuur, ulatudes üle 2000 meetri. Praegu uuritakse võimalusi, et see paigaldada Jaapani ja Lõuna-Korea vahele Tsushima saare lähedale. Süsteem jääb sinna kaheks aastaks, mille järel hinnatakse, kas kogutud plasti on võimalik kasutada alternatiivenergia allikana. Tsushima saare ümber on plastprügi probleem tõsine: igal aastal uhutakse kaldale ligikaudu kuupmeeter prügi iga saare elaniku kohta ning kohalik omavalitsus otsib sellele probleemile uusi innovaatilisi lahendusi.
Selle prügikoguja paigutamine on esimene samm viie aasta pikkuse katseperioodi jooksul. Lõpplahendusena loodetakse paigaldada 100 km pikkune puhastussüsteem Hawaii ja California vahele, et koguda kokku umbes pool suurest Vaikse ookeani prügisaarest. Maailma veekogude saastatus on üks tõsisemaid väljakutseid, millega me silmitsi seisame ning kõikvõimalikud uued loovad lahendused nende puhastamiseks on enam kui vajalikud. Ei ole ime, et Boyani projekt saavutas 2014. aastal ühisrahastusplatvormi kaudu kõigi aegade suurima toetuse – 38 000 inimest 160 riigist annetasid 100 päeva jooksul üle kahe miljoni USA dollari. Paljud inimesed on ookeanireostuse probleemi tõsidust teadvustanud ning pakkunud välja innovaatilisi lahendusi, kuidas veekogusid prügist puhastada, sest see teema puudutab meid kõiki.
Allikad: True Activist, The Ocean Cleanup
Foto: theoceancleanup.com
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.