Viis sammu piiravast harjumusest vabanemiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. detsember 2016 kell 16:13



“Käes on aeg, et päästa valla meie kõrgeim potentsiaal! Osa sellest teekonnast on vabanemine kõikidest harjumustest ja programmidest, mis meid enam ei teeni. Kui lõpetame enda takistamise, tuleb esile meie tõeline vägi. See on väljakutsuv, kuid piisavalt tähendusrikka motiivi (eelmises artiklis kirjutasin, miks tahan muutuda) ning tõhusa strateegia abiga täiesti tehtav. Valluta oma piiravad harjumused või need vallutavad Sind,” kirjutab oma blogis Madis Mark.

 

Kõik algab teadlikkusest, ausast tunnistamisest (et Sa tõesti tahad ja otsustad muutuda) ning seejärel sihikindlast tegutsemisest. Siin artiklis tutvustan 5 sammu, et piiravast harjumusest loobuda, ning demonstreerin ka protsessi, kuidas mina isiklikult tegutsen.

1. Tuvasta piirav harjumus, mille tahad asendada väärtust loova harjumuse vastu

Minu jaoks on olnud see suurem osa elust arvutiekraani taga istumine. Kunagi tegin ma seda reaalsusest põgenemiseks ja vabaduse ning võrdsuse tundmiseks, arvutimängude mängimiseks, Rate.ee-s, Orkutis või MSN-is suhtlemiseks ning sarjade vaatamiseks, kuid nüüd ma teen seda peamiselt väärtuse loomiseks (kirjutamine, videod), õpetliku info (blogid, e-raamatud, kursused, videod) tarbimise ja inimestega kommunikeerimise eesmärgil. Sisu on küll muutunud, kuid ma tunnen, et sügaval tasandil kontrollib see harjumus mind endiselt. Kuna olen sedasi lapsest peale elanud, pole see imestav.

2. Tee kindlaks põhjus, miks see harjumus Sind kontrollib või millist vajadust see rahuldab

Kui viibin internetis, siis tunnen ennast turvalisest ja kindlalt, kuna see on minu jaoks tuttav koht. Tunnen pidevalt tungi vaadata üle e-mailid, Facebooki sõnumid ja teated, või kolada internetis ringi ja tarbida infot. See tekitab minus ühenduse tunde, lühiajalise rahulduse, ning peletab eemale üksinduse, igavuse, tühjuse või hirmu, et võin millestki ilma jääda. Kui olen liiga kaua arvutist eemal, siis mõnikord isegi tekib tunne nagu ma kaoksin maailmast ära, kuigi midagi hullu reaalselt ei juhtu.

3. Vali uus jõustav harjumus, mis rahuldab sarnaseid vajadusi

Meditatsioon – see annab mulle võimaluse märgata oma tundeid ja teha kindlaks, kas mul ikka on vaja seda impulssi või mõtet järgida. See loob ühenduse, meelerahu ja vaikuse, tänu millele saab kuulata ENDA sisemist tarkust (mida ükski veebileht ei saa pakkuda) ning olla kontaktis oma tõeliste väärtustega. Ja samuti on see suurepärane lõõgastumise viis, mis teeb päevale restardi ja vabastab liigsest mõttetööst ja ärevusest (mis tihti viib vanade mustrite juurde). See harjumus on minu jaoks kõige tähtsam, kuna olen kindel, et leian sealt kõik vastused, mida vajan, et elu järgmisele tasemele viia.

Lugemine – rahuldab vajadust ennast täiendada ja arendada, ning seda veel palju sügavamal viisil kui internetis, kus me oleme harjunud multitaskima ja ühelt lehelt teisele lendama. Raamatut lugedes on vähem segavaid faktoreid ehk me suudame paremini keskenduda ning infot omastada.

Muusika – kui kuulan oma lemmikmuusikat, viib see mind alati kontakti enda suurimate unistuste ja väärtustega, ning tuletab mulle meelde, et ma olen terviklik. Kui vaikusele on vaja vaheldust, on muusika kuulamine hea valik.

Telefonikõned ja külastused – annab võimaluse kogeda tõelist inimühendust (mis on tänapäeval aina haruldasem), ning saan harjutada verbaalset eneseväljendust

4. Sea piirangud, kui kavatsed tegevusel oma elus püsida

Internet on minu üks suurimaid võimalusi. Ma saan blogida, videosid teha, väärtust luua, inimhingi puudata. See on oluline pusletükk minu ettevõtluse teel – tahan olla finantsiliselt vaba, reisida ja lubada endale kõike, mida mu hing ja keha vajab.

Kuid ma veedan seal liiga palju aega ja tihti ma ei pane seda isegi tähele. Tunnen, et teen vajalikke asju, loon ja õpin, kuid järsku avastan, et ma olen seal suurem osa päevast olnud. See harjumus kontrollib mind, ja seda väga kavalalt – õpetlikud materjalid tunduvad olulised, kuid see on samuti üks edasilükkamise ja tähelepanu eksitamise viis (ma tean enamikku sellest, mida ma loen või kuulan).

Tarbimise aeg on läbi. Nüüd tahan ma õppida teadlikult, tegutseda järjepidevamalt ja kasutada internetti kui imelist tööriista, luues inimkonnale väärtust ning säilitades samal ajal enda vabaduse ja terviklikkuse.

Võimalus 1: Loobuda kodusest internetist (nagu tegin eelmise aasta novembris) ja teha vajalikke toiminguid raamatukogus või avalikus Wi-Fi võrgus.

Võimalus 2: Määrata interneti kasutamiseks kindel ajablokk ja kasutada seda sihilikul viisil

Valin hetkel teise lahenduse, kuna olen mõnda aega haiguslehel ning puhkan kodus, ja ma pole veel leidnud inimest, kes on nõus minu netipulka laenama ja selle teenuse eest soodsamat hinda tasuma (muidu ma maksaks iga kuu tühja). Samuti olen hetkel suures blogimistuhinas ning tahan maailmale ennast rohkem näidata. Aga kindlasti võtan ma selle tulevikus ette, sest see on tõeliselt võimas kogemus! Eriti vinge oleks see, kui saaksin olla samal ajal ka looduses – matkasaates osalemisel olin kaks nädalat metsas ja see mõjus tõeliselt värskendavalt, arvuti järele polnud isegi mitte mingit vajadust.

Milline on mu strateegia?

  • Hommik ja hiline õhtu peavad olema kindlasti vabad, sest see on aeg ühenduda oma suurimate unistustega, valmistada end ette rahulikuks uinakuks ning alustada uut päeva kainelt ja teadlikult. Aeg iseendaga on eriline!
  • Kui olen hommikul vähemalt tunni iseendaga olnud, tervisega tegelenud ja päeva ülesanded meelde tuletanud, võin minna arvutisse, kuid AINULT kirjutamiseks või blogimiseks! Esimene samm on päeva kõige olulisem, sest algatab võimsa inertsi, mis terve päeva mõjutab. Siinkohal peab olema teadlik, et ei alluks kiusatusele vaadata Gmaili või Facebooki (mis minu energia alati alla tõmbab, sest toimub vana mustri kordamine).
  • Panen paika 5-10 minutilised blokid, et vaadata üle kirjad ja sõnumid. Usun, et kaks korda päevas piisab (hommikul pärast suurt loomingut ja peale lõunat).
  • Siis hoian päeva esimese poole täiesti vabana, sest tahan olla kindel, et teen ära kõik oma olulised ja vastupanu tekitavad tegevused. Loomine on minu jaoks kõige olulisem!
  • Kindlasti tuleb aeg, mil tahan uurida midagi vajalikku ja lugeda oma lemmikblogisid/vaadata harivaid videosid, kuid lepin endaga kokku, et kõigepealt ma teadvustan, mis on selle tegevuse eesmärk. Niisama pole mõtet tarbida ja internetis rännata. Igal tegevusel võiks olla oma väärtus.

Kuidas ma siis elu naudin, kui tahan olla sedavõrd produktiivne? Mulle meeldib ütlus, et töö on armastus, millel on antud visuaalne vorm! Ma tahan eluga edasi liikuda ja ma teen seda rõõmuga. Kindlasti on vajalik ka puhkus, et ei tekiks ülepingeid, kuid selleks aitab mind 20-minutiline uinak, meditatsioon, liikumine või muusika! Ka puhata on võimalik produktiivselt ehk uusi ja väärtuslikke harjumusi kinnistades.

5. Korda seda mitmeid kordi ja rõõmusta tulemuste üle

Harjumuste muutmine on suur väljakutse ja seda tuleb teha järjepidevalt. Aja jooksul ilmnevad ka positiivsed tulemused ja muutused, mis veelgi rohkem motivatsiooni toodavad. Lõpuks saab uuest maailmast naudingu allikas ning vana ei tõmba kohe üldse enam tagasi.

Kindlasti panen kuu aja pärast oma võidud ka siia kirja!

 

Madis Mark

 

Allikas: Madise Marki blogi

Foto: newayscentre.com



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt