9. märts 2018 kell 20:09
Kas sina kujutad ette, mis tunne on väljuda haiglast veel haigemana kui sinna sisenedes, ja raviarst kehitab selle kõige peale ainult õlgu? Kui arstid sind ei usu ja ei ole nõus isegi uurima, mis sul tegelikult viga on? Või tead, mis tunne on elada iga päev teadmisega, et tänane võib olla viimane? 30-aastane Edith Sööt teab ja ta on oma uskumatud seiklused Eesti meditsiinisüsteemis jäädvustanud ka blogisse. Ta loodab ikka veel, et on olemas keegi, kes oskab teda aidata. Ja seetõttu otsustas ta anda ka selle videointervjuu.
Video alt leiad ka Edithi kaks uuemat blogipostitust, mis on tehtud pärast saate salvestamist.
Meditsiinilistest vigadest.
edithsoot.wordpress.com, 7. märts 2018
Sattusin täna vaatama kahte TED videot meditsiinilistest vigadest. Üks oli naisest, kes kaotas oma poja meditsiinilise vea tõttu ja tema sõnum oli väga liigutav. Kui meditsiin on teinud vea, siis tuleks seda käsitleda läbipaistvalt, ausalt ja kaastundega ohvrite suhtes. Sel moel saavad kasu mõlemad pooled – nii kannataja kui meditsiinisüsteem. Nimelt aitaks see tulevikus taolisi vigu vältida (ilmselt päästaks mitmeid elusid) ning annaks ka ohvritele (lähedastele, kui vea tulemuseks on inimelu kaotus) südamerahu ja õiglustunde. https://www.youtube.com/watch?v=qmaY9DEzBzI
Teises videos kõneles arst, kes kaotas oma õe õigel ajal diagnoosimata jäetud haiguse tõttu. Mulle väga meeldis, kuidas see arst rõhus ühele väga olulisele mõttele: sa tunned oma keha. Kui sa tunned, et midagi on väga valesti, siis mine kohe arsti juurde ja kui sulle ei tehta uuringuid, siis järgmise juurde ja järgmise juurde nii kaua kuni sa saad teada, mis sul viga on. Seda sama mõtet olen ma korrutanud kõikidele arstidele: ma tean oma keha ja see, mis minu kehaga on toimunud pärast parentenaalset toitmist, on täiesti ebanormaalne. Ma pole mitte kunagi midagi sellist kogenud ja ma tean, et midagi on väga valesti ja see kõik sai alguse sellest ravist. https://www.youtube.com/watch?v=Lu-HcylvuU8
See kõik pani mind mõtlema meie meditsiinisüsteemis toimuva üle. Lugesin patsientide esindusühingu artiklit sellest, kuidas meie haiglad lähevad lausa dokumentide võltsimiseni välja selleks, et end kaitsta. https://www.pealinn.ee/koik-uudised/patsientide-kaitsja-arstid-peaksid-suutma-oma-vigu-ausalt-tunnistada-n163408 Kui meie meditsiinisüteemis tehakse viga, siis on tavaks kõik kinni mätsida ja kasutada kõikvõimalike auke seadustes, et vea teinud meditsiini asutus jumala eest ei peaks millegi eest vastutama.
Miks see nii on? Miks ei püüdle meditsiinisüsteem selle poole, et pakkuda kvaliteetsemat teenust? Kui arstid tunnistaks vigu ja haiglad ei mätsiks kõike kinni, siis saaks vigadest õppida ja sel moel areneks meie meditsiinisüsteem turvalisemaks. Miks eitada ja vassida, kui ausalt käitudes võidaks nii süsteem kui patsiendid? Ma päris tõsiselt ei saa sellest aru. Ma ei usu, et meie arstid ei hooli inimeludest ja “teevad lihtsalt oma tööd”. Ma usun, et paljud meie meditsiinitöötajatest on ausad ja head inimesed, kes on valmis ka vigu tunnistama. Küsimus on, et mille/kelle taha see kinni jääb? Miks ei registreerita meil ühtegi meditsiinilise vea poolt põhjustatud surma? Harvardi statistika kohaselt on meditsiiniline viga kolmandal kohal surmapõhjuste seas USA’s. Ma ei usu, et meie süsteemis see number teistsugune on.
Mis võimalused üldse on patsiendil, keda meditsiin on kahjustanud? Patsientide esindusühing tunnistab ausalt, et nende võimalused patsiente aidata on piiratud, kuna haiglad lihtsalt ei tee ausat koostööd. Kui aga haigla lausa võltsib dokumente, siis kaob igasugune võimalus õiglusele. Mida sellises suluseisus olev patsient üldse teha saab? Mitte midagi. See on lihtsalt hingematvalt kurb ja ebaõiglane.
Kallid arstid, palun lugege.
edithsoot.wordpress.com, 6. märts 2018
Käisin täna mitmendat korda oma psühhiaatri vastuvõtul, kes leiab, et antidepressantravi ei ole näidustatud minu puhul ja teeks mulle rohkem kahju kui kasu võimalike kardiaalsete jm kõrvaltoimete tõttu. Psühhiaater ei arva, et tegemist on depressiooniga või muu probleemiga, mida saab kuidagi psühhiaatriliste ravimitega ravida. Arst leidis, et ma peaksin olema haiglas, kus mind põhjalikult uuritakse, kuna nii tugev sümptomaatika on väga väikese tõenäosusega psühhiaatriline.
NB! Edithi palvel ei tohi teised meediakanalid seda lugu kajastada ilma temalt luba küsimata.
Edithi loo filmimisele pani õla alla Beautiful Me kehasalong
Vaata saate vanemaid osasid siit: Telegrami Youtube
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.