Taaskord teaduslikult tõestatud – soodameditsiini võidukäik jätkub

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. mai 2018 kell 13:58



Harilik söögisooda, mida leidub pea iga küpsetamislembelise inimese köögis, võib nüüd rahumeelselt jahude kõrvalt paigutada ka apteegikappi. Selle tervistavastest mõjudest on viimasel ajal vähem või rohkem skeptilisel toonil korduvalt räägitud ning need, kes kasutanud või varasemaid uuringuid lugenud, teavad, kuidas sooda võib päästa nii mõnestki raskemast ning ebameeldivast seisundist. Nüüd on see teooria saanud järjekordse teadusliku tõestuse – Georgia meditsiinikolledži teadlaste poolt eesotsas dr Paul O’Connoriga läbi viidud uuringust selgus, et söögisooda leevendab valulikku artriiti ning takistab immuunsüsteemil liigeseid ründamast.

 

Söögisooda aitab piinava artriidi ja keha põletikuliste protsesside vastu

Teadlased väidavad, et teatud kogus söögisoodat päevas võib kaasa aidata hävitusliku põletiku alandamisele. Sellest saavad leevendust näiteks sellise autoimmuunhaiguse nagu reumaatiline artriit (seisund, kus immuunsüsteem ründab liigester olevaid terveid kudesid, tekitades luus põletiku ning vähendades kõhre) põdejad. On olemas esimesed selged tõendid selle kohta, kuidas odav ja käepärane vahend võib kaasa aidata põletikuvastaste ühendite tekkele. Seda uurisid täpsemalt Medical College of Georgia teadlased, kes avaldasid vastavad uuringu tulemused teadusajakirjas Journal of Immunology.

Nad leidsid, et kui laborirotid ja terved inimesed jõid soodavee lahust, mõjus see maole kui aktivaator, mis pani tootma rohkem maohapet. Samal ajal andis see põrnal asuvatele mesoteliaalsetele rakkudele signaali, et neil pole vajadust üliaktiivseks immuunreaktsiooniks. Lihtsamalt öeldes takistasid reaktsiooni, kus keha iseennast ründab. Mesoteliaalsed rakud asuvad kehaõõnsustes (näiteks seedekulglas), samuti organite pealispinnal selleks, et need sõna otseses mõttes teineteise vastu ei hõõrduks. Ligi kümme aastat tagasi avastati, et nendel rakkudel on tegelikult ka lisafunktsioon ning nad pakuvad kehale lisakaitset. Neil on väikesed sõrmi meenutavad membraanide väljaulatuvad osad tajuvad keskkonda ning hoiatavad organeid, kui organismis on sissetungija ning ärgitavad sellega immuunreaktsiooni.

Soodavee joomine annab teadlaste leidude kohaselt põrnale signaali, et see ei reageeriks immuunreaktsiooniga üle, pidurdades seeläbi autoimmuunhaiguse kulgu. Põrn on samuti osa immuunsüsteemist – see toimib suure verefiltrina ning seal on hoiul osa valgetest verelibledest (nagu näiteks makrofaagid, mis õgivad surnud ja vigastatud rakke). “Sooda joomine mõjutab kahtlemata põrna ning me arvame, et sellel võib olla seos mesoteliaalsete rakkudega,” ütles uuringu üks läbiviijatest, dr. Paul O’Connor. Teadlased avastasid pärast kaks nädalat kestnud soodavee joomist, et immuunrakkud (makrofaagid) muutusid põletikku soodustavatest (M1) hoopis põletikku alandavateks (M2) ja seda nii põrnas, veres kui neerudes.

Mis puudutab laboriloomi, siis neil oli pidevaks probleemiks hüpertoonia ehk kõrgvererõhktõbi ja kroonilised neeruhaigused. Üks neerude põhilisi funktsioone on happe, kaaliumi ja naatriumi balansseerimine. Neeruhaiguste korral võib üheks sümptomiks olla see, et veri muutub liialt happeliseks ning tõsisemal juhul võib see kõrgendada südame-veresoonkonna haiguste riski ning osteoporoosi ehk luuhõrenemise teket. “See võib kogu süsteemi segi ajada,” väitis O’Connor. Kliinilised uuringud on näidanud, et päevane annus söögisoodat võib lisaks happelisuse vähenemisele aeglustada ka neeruhaiguste teket ning seetõttu on see nüüd ka üks patsientidele pakutavast ravist.

“Me hakkasime mõtlema, mismoodi söögisooda neeruhaiguste progressiooni pidurdab,” rääkis O’Connor. Sellest hetkest hakkaski lagedale tulema sooda põletikuvastane toime, sest näha oli immuunrakkude M1 vähenemist ja M2 tõusmist. Teadlased võtsid ette terved meditsiinitudengid, kes jõid soodavee lahust ning neilgi täheldati sama reaktsiooni. O’Connor tõdes, et põletikuvastane toime avaldub igal pool – neerudes, põrnas ning isegi veres. “Sa ei lülita tegelikult midagi välja ega sisse, vaid kallutad ühele poole, sel juhul siis eemale kahjulikust põletikust. See võib olla üks kahjutumaid viise põletikuliste haiguste ravis,” lisas O’Connor.

 

Võtmesõnaks on õige tarvitamine

Lisaks artriiti põdevatele patsientidele võivad söögisoodast leida leevendust ka muude probleemide käes vaevlevad inimesed. Seejuures tuleks silmas pidada, et seda tuleb tarvitada õigesti. Näiteks kõrvetiste puhul tuleks sooda kasutamisega olla ettevaatlik, sest sooda reageerib maohappega ning tekitab tugeva gaasierituse, mis mao limaskestale võib halvasti mõjuda. Samuti peab silmas pidama, et soodavee joomine on eraldi teadus ning seal tuleb järgida ja arvesse võtta teatud füsioloogilisi aspekte ning võtma arvesse õigeid viise, kuidas sooda kehas tervendavalt tööle panna.

Vene akadeemik Ivan Neumõvakin kirjutab, et soodat tuleb juua ainult kuuma veega, pannes see 50-60 kraadisesse vette, lasta kihiseda ja veidi maha jahtuda. Juua võiks kolm korda päevas (noored kaks korda – kaks klaasi), veerand teelusikat klaasi kohta pool tundi enne sööki või umbes 2-3 tundi peale sööki. Kui on toiduks liha või kala, oodata 4 tundi peale sööki. Kui juua peale varem, võib tekkida iiveldus või esineda oksendamist. Kui soodavett iga päev juua, siis veresoonte seinad puhastuvad (näiteks rasvast) vähemalt 70% ulatuses, hoides nii muuhulgas ära südame-veresoonkonna haiguseid. Kõige parem on kasutada terapeutilist soodat.

Üleannustamist liialt karta ei tasu, kuigi esialgu võib sooda tarvitamisel enesetunne veidi halveneda. Liigse koguse soodat väljutab inimene lihtsalt uriiniga. Kui soodavett tarvitada söögi kõrvale, lahjendab see maohappe funktsiooni ja toiduainete töötlemine on rikutud, sest niisuguses vormis ei saa toitu seedida. See võib olla alus teatud haiguste tekkele. Sooda tarvitamisel on soovituslik tund aega peale igat söögikorda võtta 0,5- 1g C-vitamiini kiivi või sidrunimahlaga. Söögisooda on lisaks kasutusel ka mitmel muul otstarbel – sellega puhastatakse hambaid, leevendatakse lastel mähkmeallergiat ning noorukitel aknet.

Dr Riina Raudsik, kes on inimorganismi happe-aluse tasakaalu temaatikast olnud huvitatud juba 1972. aastast saadik, on sooda tarvitamisest rääkinud nii oma raamatus “Energiakriis” kui meedias avalikult, tegemata saladust selle aine tervistavatest mõjudest. Raudsik on öelnud, et mineraliseeritud soodavee joomine aitab ära hoida ning ära hoida paljusid haigusi. Ta soovitab ise valmistada ja juua sodeeritud mineraalvett, sest tema sõnul saavad kõik haigused alguse keha happelis-aluselise keskkonna ehk pH tasakaalutusest – mida happelisem on keskkond, seda kergemini haigused tekivad. Sodeeritud mineraalvesi aitab happelist keskkonda tasakaalustada ning Raudsiku sõnul isegi ravida kõrgvererõhutõve ning vähki. Paljude meditsiinivaldkonna töötajate jaoks on see aga üks tobeteooriaid, millesse ei usuta ning suhtutakse skeptiliselt. “Ma olen öelnud, et minge ostke poest sodeeritud mineraalvett. Aga kuna inimestel ei ole elu väga kerge praegu ja veed ei ole odavad, on seda odavam kodus teha. Ma ju ei keela kellelgi tabletiravile minna. Loomulikult on selge, et ei ole võimalik ilma. Aga on ju võimalik selgeks teha, et vererõhk on korrast ära, sest inimesel on vee ja mineraalide puudus,” ütles dr Raudsik Postimehele.

Oma raamatus “Energiakriis” kirjutab ta: “Lisaks aluselise veega keha happe-alus tasakaalu korrigeerimiseks on äärmiselt tõhus ka sooda lisamine vannivette ekseemide, allergiliste löövete ja imikutel mähkmeallergia leevendamiseks. Putukahammustustele ja herpeslööbele võib soodat natukeseks ajaks peale panna.” Lisaks soovitab ta soodavett (1 spl 1 L vee kohta) tundliku ja akneilmingutega naha puhastamiseks. Suu, neelu ja kurgu limaskestade põletikuliste haiguste võib suud ja nina soodaveega loputada. Suuloputus neutraliseerib lisaks ka hingeõhku. Soodaga saab pesta nõusid, peletada külmkapist ebameeldivat lõhna, lisada selle lilleveele, et need kauem õitseksid. Ka annab sellega eemaldada plekke, kui näiteks vaibale soodat puistada ja seda seal üleöö hoida. Teeb puhtaks potid, pannid, peeglid, kraanikausi äravoolutorud.

Sooda imettegevaid mõjusid on dokumenteerinud ka dr Marc Sircus, kes kirjutas sel teemal raamatu “Sodium bicarbonate: Nature’s unique first aid remedy”, kus ta ütleb, et sooda on asendamatu vahend inimeste ravimisel. Sooda on tema sõnul asendamatu aine kiirabiosakonnas – seda saab kasutada nii vähiravis kui gripi sümptomitega võitlemisel. See ei asenda tervislikku ja aluselist toitumist, kuid aitab kaasa aluselise keskkonna tekkimisele. Dr Boris Veysman on kiirabimeditsiini spetsialist Robert Wood Johnson University Haiglas New Jerseys ning ta kirjeldas üht osakonnas aset leidnud juhtumit: “Kiirabiosakonnas on alati kärarikas. Täna sööstis meie poole õde, kes karjus: “EI HINGA!” ning lükkas samal ajal ratastooli. Kaame, kõhna naine on toolisse vajunud ning näeb välja erakordselt hall. Ilma kindla elustamiskeeluta pole kahtlustki, mida peab tegema. Üks-kaks-kolm ja patsiendil on sekunditega hingamistoru kõris ning teda elustatakse. Monitoril on sirge joon – südamelooke pole. Pumpan ja mõtlen endamisi: südameseiskumine..pärast vähiga siia sisse jalutamist.. Keemiaravi. Ütlen õele, et ta tooks kaks ühikut bikarbonaati (soodat). See ilmselt neutraliseerib vere ülihappelisust, mis, ma kahtlustan, on ära õginud kogu kaaliumi. Elektrišokid stimuleerivad ta südant. Näidud stabiliseeruvad.

 

Allikad ja lisalugemist: Medical XpressJournal of Immunology, lingid artikli sees, dr Raudsiku veebileht, Hingepeegel, GolbisVesinikperoksiidijuhised.blogspot, Web MD

Rohkem infot: Sarah C. Ray et al. Oral NaHCO3Activates a Splenic Anti-Inflammatory Pathway: Evidence That Cholinergic Signals Are Transmitted via Mesothelial Cells, The Journal of Immunology (2018). DOI: 10.4049/jimmunol.1701605

Foto: iStock

 

Toimetas Piret Pärnamaa

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt