Shimshai looming on erinevatest põlisrahvaste kultuuridest inspireeritud maailmamuusika, mis kogunud pühendunud fänne üle kogu maailma, muutes ta armastatud artistiks nii väikestes lauluringides kui suurtel lavadel. Kummalisel kombel on Shimsail austajaid nii täiskasvanute, noorte, laste kui ka vanaemade seas ja käesoleva kontserttuuri põhjuseks on kutsed erinevatest riikidest nagu Holland, Soome, Šveits, Israel, Taani, Kanada ja Saksamaa, mida ta sel suvel külastab. Eestis annab mees kaks kontserti: Kirna mõisa saal (4. juulil) on juba täis, veel on kohti Katariina kirikusse teisipäeval, 3. juulil.
“Kuuldes, et Shimshai tuleb Eestisse, kuulen kahte tüüpi vastukaja: “Ei ole võimalik? Tõesti!? Kuidas sa ta Eestisse said?!” ja “Kes see Shihshahh on?”,” ütleb kontserdi peakorraldaja, maailmarändur Tom Valsberg.
“Kui kutsutakse, siis järelikult on vaja minna! See on minu dharma (elutöö). Huviga ootan Eesti kontserti, maasikaid ja rabaretke, millest mulle mitmed teised muusikud on väga soojalt rääkinud,” ütleb Shimshai.
Shimshai nimetab oma muusikat tänuavalduseks esivanematele ja inspiratsiooniks tulevastele põlvedele! Tema kontserti on kirjeldatud kui tõelise müstilise energiaga muusikalist rännakut, mis puudutab südameid ja viib kuulajaid lähemale iseenda eksistentsi tuumale. Lisaks lauljale ja laulukirjutajale on Shimsai ka multi-instrumentalist. Ta on muusikast ümbritsetud juba sünnist saati, õppinud klaverit, rütmipille ja on virtuoosne nii kitarril, charangol, mandoliinil kui puu-puhkpillidel.
“Shimshai on võluv segu hingestatud muusikast! See on tantsitav ja transitav!” – Leib Ostrow, Earthbeat Records, Grammiga nomineeritud produtsent
Kes on see legend, keda paljud eestlased veel ei tea?
Vaimse subkultuuri lemmikartist
Esiteks, kui USA läänerannikul Los Angeleses, San Franciscos või maailmarändurite meelispaikades Balil, Atitlani järve ääres Guatemalas, Koh Phanganil, Mazuntes, Rishikeshis, Byron Bays või mujal kuulutada välja Shimshai kontsert, siis on see kohe välja müüdud. Shimshai esineb harva, aga tema saalid, olgu suured või väikesed, on alati täis.
“Just hiljuti arutasime tuntud mantralaulja Paul Mitchelliga ansamblist Hanuman Project, et mis teeb legendist legendi ja miks Shimshai on legend sõna otseses mõttes,” mõtiskleb Valsberg. “Nimelt see uue aja subkultuur, mida iseloomustab vaimsus, eneseareng, jooga, tervendavad ritriidid, põlisrahvaste tarkused, kakaotseremooniad, hingerännakud, ümber maailma seiklemine, ekstaatilised tantsud ja rainbow-kogunemised, on Shimshai muusikast läbi imbunud. Ka mina olen palju tema laule selgeks õppinud,” ütleb Paul Mitchell, ansambli Hanuman Project solist.
Teiseks on Shimshai kirjutanud mitte mõned, vaid üle kolmekümne tuntuks saanud laulu erinevatest žanritest, mis on kirjas sadades lauluraamatutes ning kümnete tuhandete ränd-muusikute ja tseremoonialaulikute repertuaaris. Vaevalt, et leidub rändur-muusikut, kes ei teaks peast vähemalt paari Shimshai laulu. Tuntumad neist ehk “Pure”, “Sudhossi Budossi”, “Roots”, “Be here now” ja “Home is Where My Heart Is”, mainimata siinohal veel tema sanskriti ja hispaaniakeelseid laule. Tema lauludest on tehtud erinevaid versioone mitmetes erinevates keeltes.
Kuula näiteks laulu “Pure”:
https://youtu.be/NDZ83dWEnMY
ja siis eestikeelset versiooni samast laulust Manki Maind “Rõõmuallikad”.
Festivalide lemmik ja Joan Baezi soojendaja
Kolmandaks on Shimshai ülemaailmselt esinenud arvukatel festivalidel, nagu näiteks The Acient Trance Festival (Saksamaa), Rainbow Spirit Festival (Saksamaa), Envision (Costa Rica), Sunrise (UK), Arise (CO), Earthdance (CA), Harmony Festival (CA), NW Folklife Festival (WA), Trinity Tribal Stomp (CA), Mystic Garden Festivals (US & HI) jpt.
Neljandaks: veebruaris 2012 kutsuti Shimshai folgilegendi Joan Baez’i soojendusesinejaks, mis sai suurepärase vastuvõtu osaliseks. Lisaks on ta jaganud lava selliste artistidega nagu Michael Franti, Jai Uttal, Snatam Kaur, Xavier Rudd, Ram Dass, Deepak Chopra, Bhagavan Das, Dezarie & members of Midnite, Hamsa Lila ja paljude teiste andekate muusikute ja visionääridega üle kogu maailma. Festivalide lemmik Shimshai esineb ja salvestab muusikat lisaks oma sooloprojektidele ka koos oma naise Susana’ga ning oma bändi Seraphim Sound System’iga.
“Shimshai on üks kõige andekamaid muusikuid, keda ma olen iial lives näinud,” ütleb Bruce Pavitt, Nirvana esimese plaadi väljaandja.
Kuidas Shimshai Eestisse tuleb?
Shimshai ja maailmamuusikute maaletooja Tom Valsberg on külastanud maailma kõige ägedamaid festivale nagu Burning Man, Bali Spirit, Symbiosis, Envision, Cosmic Conversion, Woodford Folk ja on Eestisse edukalt kutsunud selliseid muusikalisi pärleid nagu kõrilaulja Darpan, hipikuningas Fantuzzi, hõbekõri Dustin Thomas, trubaduur Murray Kyle, mantralauljad Kevin James Carroll ja Satyadev Barman ning sellel aastal on tulemas kaks eelmistest veel rohkem tuntud artisti: šamanistlik maailmamuusik Shimshai ja ekstaatiline õdede duo Rising Appalachia, mõlemad USA läänerannikult.
Tom Valsberg pajatab: “Kohtasin Shimshaid 2015. aastal pisikesel festivalil nimega Blisscamp, kus ta andis koos oma naise Suzannaga imelise kontserdi peamiselt tseremoniaalsete lauludega CD-lt “La Ventana”. See oli esimest korda, kus nägin oma lemmikmuusikut laval ja märk tema alandlikkusest oli see, et kogu kontserdi aja oli valgus suunatud hoopis muusikute ees olevale lillehunnikus istuvale buda kujule ning Shimshai ja tema naine mängisid kogu kontserdi varjudena seinal. Peale kontserti läksin Shimshaid kallistama ja tegin talle selgeks, et järgmise Euroopa tuuri jooksul tuleb ta Eestisse, andes talle oma visiitkaardi, kus terendas minu naeratav nägu. Selle aasta jaanuaris võttis Shimshai minuga ühendust ja ütles, et: “Aeg on käes!””
Sündinud ja kasvanud Washingtonis, elab Shimshai nüüd Californias ja rändab oma muusikat esitades üle kogu maailma. Trubaduurina rändamine võimaldab tal läbi muusika tutvuda ja ühenduda nii paljude erinevate inimestega, kes kõik on iseenda unikaalsel enesearengu teekonnal, sõltumata erinevast taustaloost, elustiilist ja usulistest tõekspidamistest. Shimshai käib ka Peruus vedamas tseremoniaalsete taimede hingerännaku ringe ja on šamaanina väga austatud, kuigi ta ise end šamaaniks ei nimeta.
“Shimshai muusika pakatab kohalolust ja rahu kvaliteedist. Tal on võime selle sügava aga samas rõõmust pakatava meeleoluga nakatada kogu saal.” – Jai Uttal, üle maailma tuntud mantralaulja
Vaata lisaks:
- Shimshai esmakordselt Eestis, teisipäeval, 3. juulil kell 19.00-21.30 Tallinnas, Katariina Kirikus, lisainfo: Piletilevist.
Veel Tom Valsbergi korraldatud kontserte sel suvel:
- Õdede duo Rising Appalachia, teisipäeval, 28. augustil kell 19.00-21.30 Tallinnas, Katariina Kirikus, lisainfo: Piletilevist.
- Satydev Barmani ja Jane Kruusi mantrapidu, teisipäeval, 28. augustil kell 19.00-21.30 Namaste poes, lisainfo: Piletilevist.
Fotod: Erakogu
Toimetas Sander Soomaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.