5G dilemma: kiire internet või hea tervis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. detsember 2018 kell 11:54



Käesoleva aasta lõpus plaanitakse avada Eesti esimene 5G ehk ülikiire 3GPP-nimeline andmesidevõrk. Esimene testvõrk avatakse TalTech ülikooli linnakus, kus seda hakatakse kasutama koostööprojektide ja innovaatiliste lahenduste välja töötamise toetamiseks. Paljureklaamitud ülikiiret internetti on juba kuus aastat välja töötatud ning üle maailma teevad erinevad operaatorid hetkel uue võrguga katsetusi, vahendab Gorilla blogi.

 

Ülikiire internet üle terve Eesti

Praktikas tähendaks 5G võrk ka näiteks Eesti oma isesõitvaid autosid ja täielikult automatiseeritud tehaseid.

Eestis on võrgu arenduses esiotsas Telia, mis loodab juba 2019. aastal kiire sidevõrgu avalikult kasutusele võtta. Praktikas tähendaks avalik 5G võrk seda, et üle terve Eesti oleks võimalik tagada ülikiire internet, ilma viivitusteta otse-ülekanded, terve kontorikorruse sujuv arvutitöö ning innovaatilised digilahendused sünniksid oluliselt kiiremini, sealhulgas ka näiteks Eesti oma isesõitvad autod ja täielikult automatiseeritud kaugjuhtimisel tehased.

Kuigi andmesidevõrkude kiiruse ja leviala areng on paljudele eestlastele atraktiivne, ei pruugi järjekordse traadita võrgu meie eludesse toomine läbinisti hea idee olla. 2017. aastast alates on MTÜ Kogukonna Hüvanguks võtnud oma missiooniks teavitada eestlasi traadita ühenduste kahjulikkusest inimeste füüsilisele ja psüühilisele tervisele. Elektromagnetväljade ja paljude tõsiste terviseprobleemide vahel luuakse otseseid seoseid.

 

Kiirgusvälja ohtlikkus

Kiirgusväljades olijatel võib olla kõrgendatud risk ajukasvaja või neuroloogiliste haiguste tekkeks.

Avaliku 5G võrgu loomine võib potentsiaalselt tähendada paljudele kiirgusväljades olijatele kõrgendatud riski ajukasvaja või neuroloogiliste haiguste tekkeks. Seda teooriat toetavad mitmedki teadusuuringud, nagu näiteks Rootsis läbi viidud uuring BioInitiative Working Group’i jaoks. Ometigi ei ole hetkel käesolevad teaduslikud tõendid maailma veennud. On siin mängus majanduslikud huvid või jäävad tõendid puudulikuks, selle üle otsustamine vajab aga juba sügavamat ekspertiisi.

ÜRO on nimetanud traadita andmesidevõrgud potentsiaalseks kantserogeeniks, kuid kindlat seost pole organisatsioon kiirelt arenevate võrkude ja kasvajate vahel tänaseni deklareerinud. Kuigi 5G mobiilsidestandardi vastane võitlus kogub Eestis järjest jõudu, on valitsus seisukohal, et kuniks Euroopa Liit, Maailma Terviseorganisatsioon WHO või Rahvusvaheline Mitteioniseeriva Kiirguse Kaitse Komisjon ICNIRP ei ole elektromagnetväljasid tervisele kahjulikuks tunnistanud, ei ole valitsusel ka põhjust 5G andmesidestandardi väljatöötamisse sekkuda.

MTÜ Kogukonna Heaks 5G vastane liikumine soovitab aga uue võrgu seadistamine keelata ning kogub vastavasisulisele petitsioonile allkirju. Tänaseks on petitsiooniga liitunud mitusada inimest. Huvi korral saab täpsemat infot lehel www.kiirgusinfo.ee.

 

Allikas: Gorilla, lingid artikli sees

Foto: Shutterstock

 

Toimetas Gorilla blogi



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt