Kas värsked Tallinnas tehtud fotod Helsingist näitavad, et Maal puudub kumerus?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. august 2019 kell 17:29



Avaldame Telegrami lugeja Rauli saadetud fotod Helsingist, mis on pildistatud Tallinna teletornist.

 

Raul kirjutab:
Tere!
Hiljuti puudutati meie teletorni ja Helsingi teemat. Kõik pildid on olnud valdavalt Soome poolt. Saadan enda tehtud paar klõpsu ka Tallinna teletornist Helsingile. Selgesti on ära tuntavad Pasila TV-ja raadiotorn ning Hanasaare korstnad.

Piltidelt näeme, et lisaks Pasila TV-ja raadiotornile ning Hanasaari korstnatele paistavad ka mitmed hooned, lisaks on väga hästi jäänud pildile linna kontuur. Tallinna teletorni vaateplatvorm asub 195 meetrit üle merepinna ning vahemaa Hanassaarega on 77 kilomeetrit. Maa kumeruse kalkulaatori kohaselt peaks sellise vahemaa peale sellelt kõrguselt vaadates olema ligi 58 meetrit kumerust.

Kas sina näed nendelt piltidelt, et Helsingi oleks 58 meetri võrra Maa kumeruse taga peidus?

 

Aga miks me ei näe Helsingit otse Pirita rannast?

Üks põhjus, miks me ei näe vaadeldavat objekti otse merepinnalt vaadatuna, on selles, et maapinna lähedal asub kõige paksem atmosfääri kiht. Mere kohal on lained, gaasid, udu jne, mis vaadeldes muutuvad üheks suureks sombuseks alaks. See ongi põhjus, miks me ei näe teleskoobiga USA-st Hispaaniat või Aafrikast Austraaliat.

Teine ja tegelikult sama oluline põhjus on selles, et mida madalamalt objekti vaadelda, seda väiksem on selle nurga kraad, mille kaudu valgus meie silmadesse tuleb. Kui tõusta kõrgemale, siis on see kraad suurem ja seega on lihtsam ka näha. Ning kõrgemal on ka hõredam atmosfäär.

Perspektiiv

Lisaks ei arvesta Maa kumeruse kalkulaator oma arvutustes perspektiivi. See tähendab, et objekt muutub vaadeldes seda väiksemaks, mida kaugemal ta asub. Maa kumeruse kalkulaator ütleb ainult, et näe, vaadeldav objekt on X meetrit kumeruse taga.

Aga nagu värsked Tallinna Teletornist pildistatud pildid Helsingist tõestavad, siis taaskord me näeme liiga kaugele; hooneid, mis peaksid olema Maa kumeruse taga. Ning siia sisse pole isegi veel arvestatud perspektiivi.

Lõpetuseks soovin juhtida tähelepanu sellele, et me elame väga huvitavate olendite keskel, kellest enamikke ei huvita objektiivne reaalsus. See tähendab seda, et sõltumata sellest, kui palju näiteid või tõendeid massidele ette anda, teevad nad oma otsused ja tõekspidamised lähtudes sellest, mida arvavad teised tegelased nende ümber. Seega senikaua, kuni uudistest öeldakse, et me elame hiiglasliku pöörleva palli peal, senikaua usuvad seda ka massid.

 

Hando Tõnumaa

 

Fotod: Telegrami lugeja, Google maps

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
17yG7mpTcuJJbaXBufZweCX7nNqyoAs2Cs

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6

Telegrami artiklite mujal avaldamise tingimused.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt