Kas 5G pealesurumise taga on sõjatööstus?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. detsember 2019 kell 18:44



Kuigi varasemaid andmeside põlvkondi täiustati, et nutitelefoni kasutamine oleks mugavam, võimaldab 5G midagi palju rohkemat, kui lihtsalt kiirem ühendus internetiga. 5G on kujundatud ühendama digitaalseid süsteeme, mis kasutavad tohutus koguses andmeid ja suudavad töötada automaatselt. Kõige olulisemad 5G kasutusviisid ei ole aga tsiviilotstarbelised – need on sõjalised. 

 

Võimalusi, mida pakub see uus tehnoloogia, on kirjeldatud dokumendis “Defense Applications of 5G Network Technology“, mille avaldas USA riigikaitse teadusnõukogu (Defense Science Board riiklik komitee, mis nõustab Pentagoni). 

“Olemasolev 5G tehnoloogia pakub Ameerika Ühendriikide Kaitseministeeriumile võimaluse kasutada tööülesannete elluviimiseks minimaalse hinnaga selle süsteemi hüvesid.” 

Teisisõnu, 5G võrgustik, mis on ehitatud eraettevõtete poolt, võetakse USA relvajõudude poolt kasutusele, ilma et peaks looma uut sõjalist tehnoloogiat. Sõjalised eksperdid arvavad, et 5G süsteem mängib olulist rolli ülehelikiirusega liikuvate relvade töös (näiteks raketid, mis kannavad tuuma-lõhkepead ja liiguvad viiekordse helikiirusega). Selleks, et juhendada neid muutma oma trajektoori, mis võib muutuda sekundi murdosa vältel ja et vältida tõrjesüsteeme, on vaja koguda, töödelda ja edastada tohutus koguses andmeid. 5G võimaldab teha seda väga efektiivselt. 

Sarnane olukord on kaitsesüsteemidega: kui pole piisavalt aega, et oodata inimeste otsuseid, on vajalik raketitõrjesüsteemide automatiseeritud reageerimine, mis tugineb 5G tehnoloogiale. 

See uus tehnoloogia mängib olulist rolli ka lahinguvõrgustikus. Saab võimalikuks ühendada mingil maa-alal sadu tuhandeid saatjaid-vastuvõtjaid, et sõjaväelastel oleks võimalik ülesannete täitmisel jagada omavahel reaalajas kaarte, fotosid ja muud infot.

5G on äärmiselt oluline ka salateenistuste ja erivägede jaoks. See võimaldab kontrolli- ja luuresüsteeme, mis on palju tõhusamad kui need, mida tänapäeval kasutame. 

5G suurendab droonide ja sõjarobotite tapmisvõimekust, võimaldades neil teha näotuvastuse ja muu info põhjal kindlaks valitud sihtmärgid. Osana kõrgtehnoloogilisest relvasüsteemist muutub 5G võrgustik ise uue põlvkonna relvadega teostatavate küberrünnakute ja sõjategevuse sihtmärgiks. Sellised relvasüsteemid on praegu väljatöötamisel Hiinas, Ameerika Ühendriikides ja teistes riikides.  

5G osas ei ole rahvusvaheline lahkarvamus mitte ainult äriline. Ignoreeritakse 5G sõjalist mõju, sest kriitikud, sealhulgas paljud teadlased, on keskendunud sellele, kuidas 5G madala sagedusega elektromagnetilised väljad mõjuvad inimeste tervisele. Sellised uuringud on küll väga olulised, kuid need võiks olla seotud 5G tehnoloogia sõjalist kasutamist käsitleva teadustööga.  

5G levikut soodustab võimalus mängida nutitelefonidega väga realistlikke sõjamänge, milles on osalejaid kogu maailmast. Nii rahastavad mängijad ise ilma seda mõistmata sõjaks valmistumist – kuid seekord on see reaalne sõda. 

 

Allikad: globalresearch.ca, Department of Defence

Loe ka: Tech News Daily

Vaata lisaks: ulmeline video tapjadroonidest

Foto: Adobe Stock

 

Toimetas Teilo T. London

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt