24. jaanuar 2020 kell 11:30
Sacramentos, Californias on pead on tõstmas tuline arutelu selle üle, kas kanda üks enim levinud ja sagedamini kasutatav käsimüügist saadav valuvaigisti kantserogeensete (vähkitekitavate) ravimite nimekirja, kirjutavad mitmed USA uudisteportaalid, sealhulgas ka Abc7.com ja usatoday.com.
Jutt käib paratsetamoolist, mida kasutatakse kõige sagedamini valu vaigistamiseks ja palaviku alandamiseks. Paratsetamooli toimeaine on enam kui 600 retsepti- ja käsimüügiravimi koostiseks ning seda kasutavad nii täiskasvanud kui ka lapsed. Seda leidub näiteks USA-s palavikualandajana sageli kasutatavas Tylenolis, aga ka niisugustes ravimites nagu Excedrin, Sudafed, Robitussin, Panadol ja Theraflu.
Paratsetamool on USA-s olnud ilma retseptita kättesaadav alates 1955. aastast. Selle võimalik seos vähiga pärineb suhtest teise ravimiga nimega fenatsetiin, mis oli kasutusel ravis peavalude ning teiste tervisehäirete vastu, ent mille USA Toidu- ja Ravimiamet 1983. aastal selle vähkitekitava toime tõttu ära keelas.
USA riigiasutused on läbi uurinud 133 paratsetamooli puudutavat uuringut. Mõned nendest teadustöödest leidsid seoseid teatud tüüpi vähi esinemissagedusest, teised aga mitte. Kokkuvõttes leiti, et paratsetamooli toimet on raske uurida, sest seda on keeruline isoleerida teistest faktoritest, mis võivad vähi tekkele kaasa aidata, näiteks suitsetamine.
Seadus näeb ette, et California peab inimesi hoiatama, kui on teada, et mõni kemikaal võib põhjustada vähki või reproduktiivtoksilist ainet. Sääraste ainete nimekiri küündib juba 900 kemikaalini ning sinna kuuluvad mürgised pestitsiidid ja leegiaeglustid. Mõned kriitikud leiavad, et California ametnikud reageerivad üle ning üleliigne hoiatussiltide kasutamise nõue, eriti kui toodete vähkitekitav toime on vaieldav, ajab inimesed segadusse, mitte ei informeeri neid riskidest. Teised väidavad seevastu, et kõnealune seadus kaitseb nii California elanikke kui ka kõiki teisi tarbijaid ning sunnib ettevõtteid oma tooteid ohutumaks muutma.
Kuberneri poolt ametisse nimetatud teadlastest koosneval meeskonnal on võim täiendada võimalike kantserogeenide nimekirja. Aastal 2011 hääletasid teadlased selle poolt, et nimetada paratsetamool “kõrge prioriteediga” kaalumist vajava ravimiks, sest nad uskusid, et selle toime kohta käivad tõendid vajavad ülevaatamist.
See protsess on olnud aeglane, kuid praeguste plaanide kohaselt peaks teadlaste paneel astuma selle teemaga avalikkuse ette käesoleva aasta kevadel. “Tegu on keerulise teema ja probleemiga, sest me räägime väga laialt kasutatavast ravimist. Aga see ei ole oluline. Meie mandaat ei põhine sellel,” ütles Thomas Mack, Kantserogeenide Identifitseerimise komitee liige ja Lõuna-California Ülikooli ennetava meditsiini professor.
Selle ravimi kantserogeensete ainete nimekirja lisamisel võivad olla suured tagasilöögid. Pärast seda, kui laialt tuntud taimekaitsevahend Roundupi koostises olev glüfosaat kanti 2017. aastal vähkitekitavate ainete nimekirja, nõudis vandekohus Roundup’i tootvalt firmalt ühe California paarikese heaks välja enam kui 2 miljardit dollarit. Kohtunik vähendas hiljem selle summa 87 miljoni peale. Ja see on vaid üks hinnanguliselt 13,000-st selle kemikaali vastu sisse antud kohtuasjast. See on üks põhjus, miks üritab ettevõtte takistada paratsetamooli jõudmist kantserogeensete kemikaalide nimekirja.
Allikad: USA Today, ABC7, NCBI
Loe ka: Ravimiamet (paratsetamool ja maksakahjustus)
Foto: Kaboompics.com
Toimetas Janne Ark
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.