20. veebruar 2020 kell 20:15
“Olen pesupähkleid kasutanud pikalt, 10 aastat kindlasti – ajast, mil neid ökopoodides müüma hakati. Möödunud sügisel sattusin lugema kirjutist, kuidas seebipähklid on Euroopas üha populaarsemaks muutunud. Kasvav nõudlus on kaasa toonud seebipähklite ulatusliku ekspordi, mis omakorda on muutnud seebipähklid paljude põliselanike jaoks liiga kalliks. Selle asemel kasutavad nad keemilisi puhastusvahendeid, mis aitavad kaasa vee saastamisele (mis näiteks Indias on juba murettekitav). Kõigele lisaks tuleb need pähklid vedada üle maailma, jättes suure süsinikujalajälje. Imestan, kuidas olen kõik need aastad sellele kaasa aidanud… Ja ei ole mõelnud suuremalt. Mitte,et pesupähklitel midagi viga oleks – vastupidi see on suurepärane alternatiiv keemilisele pesuvahendile,” kirjutab maheettevõtja Maret Sikstus.
AGA – milleks meile pesupähklid Indiast, KUI MEIL KODUS KASVAB HARILIK HOBUKASTAN! Hobukastanid kuuluvad samasse perekonda kui seebipähklid ja veel umbes 2000 muud liiki.
Ka meil kasvab mitmeid taimi, mida seebina kasutada saab. Neist kõige tuntum vast seebilill, mille nimi juba ise ütleb, mida nad pakuvad lisaks silmailule. Lill kasvab paljudes vanades taluaedades, vahel ka n-ö.metsikult, mis viitab sellele, et ligidal juba kadunud talukoht.
Käisin minagi suvel oma seebilille ümber ja kasutasin lehti ja õisi, aga risoomide kallale ei raatsinud minna ega talvevarusid koguda. Milliseid pesemise võimalusi meie loodus veel pakub, on juba järgmine ja põnev teekond.
Kastanimunad kui bioloogiline pesuvahend
Oma talvevarudeks korjasin seekord kastanimune – bioloogiline pesuvahend, milles sisalduv aine saponiin toimib seebina, ja kasutamine on sarnane paljudele tuntud pesupähklitele. Kastani viljadest saab teha vedelseepi, millega sobib pesta juukseid ja ihu, lemmikloomi ja nõusid, saab kasutada ka nõudepesumasinas ning puhastada kuld- ja hõbeehteid.
Kastanite kasutamiseks on mitu võimalust:
Juuksepesu ja ihupesu
Valmista kastanitest tõmmis endale meelepärasel viisil. Juukseid on mugav pesta pesukausis. Loputa puhta veega, võid lisada loputusveele ka olenevalt aastaajast nõgeseid, kaselehti jne. Tõmmis ei vahuta nagu harjumuspäraselt keemiline šampoon seda teeb. Anna juustele ja peanahale aega uuega harjumiseks…
Pesupesemine
Sobib nii valge kui värvilise pesu pesemiseks, temperatuurivahemik 30-90°c, villa ja siidi pesuks ideaalne. Villased riided jäävad eriti pehmed ja kohevad. Pesuaine hakkab eralduma 30 kraadi juures, kastanitega pesemisel ei ole vaja kasutada pesuloputusvahendit.
Tõrksaid plekke nad välja ei pese, aga seda ei tee ka agressiivne keemiline pesupulber, ikka tuleb plekieemaldusvahend appi võtta. Parim plekieemaldaja on sapiseep. Sapiseebi aktiivseks toimeaineks on lisaks seebile veel härjasapp mis eemaldab vere, rasva, muru, marja, kohvi jne plekid. Ehk siis kõikvõimalikud orgaanilised plekid.
Sobib ka allergikutele ja beebi riietele, kuna kastaneid pole pritsitud pestitsiidide ega mürkainetega. Keegi kuskil ütles kunagi, et pesu lõhnab….nagu loodus. Jah, nii ongi. Kõige parema lõhna saad pesule muidugi õues ja päikesekäes kuivatades, kui see võimalus on.
Tõmmise valmistamine
Pehme ja keskmiselt kareda vee puhul 2 tl kuivatatud kastanipuru+klaasitäis vett, kareda vee puhul 3 tl kuivatatud kastanipuru+klaasitäis vett, võib lisada ka pisut soodat.
Kui kanget tõmmist valmistada, see oleneb mitmest tegurist – kui mustad on sinu riided, kas pesed sooja või külma veega, kui suured on sinu kastanitükid, vee karedusest jne. Nii et päris ühest retseptisoovitust on raske anda. Proovi ja katseta, nii leiad endale parima lahenduse.
Mustema pesu korral kasuta rohkem kastaneid,või lisa 2 spl pesusoodat või natuke rohkem söögisoodat, või kasuta pesemisel kõrgemat temperatuuri.
Kotikesega või sokiga pesumasinasse kastanipuru panemist ei julge soovitada. Ükskõik millist kotikest või sokki kasutan, ikkagi panevad tükikesed aegajalt masinasse plehku. Kuna kastanid on peale kuivatamist väikesed, siis pesumasinale parem, kui nad seal ei rända. Parem karta kui kahetseda.
PS. Kirjandusest olen leidnud veel huvitavaid kasutusvõimalusi, mida paraku proovinud ei ole:
Maret Sikstus
Allikas: Taluelu OÜ Facebook
Fotod: Taluelu OÜ
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.