6. mai 2020 kell 12:25
Kui inimene on koroonoviiruse suhtes immuunne, võib tal tulevikus olla lihtsam. Immuunsus tuleb dokumenteerida aga immuunsuspassis – nii näeb ette seaduseelnõu (1), mille Saksamaa Liitvabariigi valitsus võttis tervishoiuminister Jens Spahni eestvedamisel menetlusse 29. aprillil.
Kriitikute arvates ei ole aeg immuunsuspassiks veel küps, sest koroonaviiruse puhul pole veel teaduslikult tõendatud, et haiguse läbipõdemise järel üldse immuunsus tekiks.
Ka Maailma Terviseorganisatsioon WHO hoiatab niisuguste passide eest ja selgitab, et praegu ei ole veel võimalik meditsiiniliselt immuunsust tuvastada (2). Tervishoiuminister Jens Spahn on probleemist teadlik (3) ning pressikonverentsil ütles ta, et tegemist on “tulevikku vaatava regulatsiooniga“.
Immuunsuspassiga vabadusse
Koroonaviirust peetakse väga ohtlikuks seetõttu, et väidetavalt mitte kõigil haigetel ei ole sümptome ja nad võivad ise seda teadmata teisi nakatada. See on üks tänaste ulatuslike piirangute põhjustest. Saksamaa Liitvabariigi valitsus teeb “Riikliku ulatusega epideemiate korral elanikkonna teise kaitseseaduse“ eelnõus ettepaneku, et need inimesed, kes tõendavad, et nad ei saa konkreetset haigust enam edasi kanda, vabastatakse osaliselt või täielikult piirangutest. Testide tulemused tuleb dokumenteerida seaduseelnõu kohaselt vaktsineerimispassile sarnaselt, mis esmalt viitab paberdokumendile.
Paralleelselt töötatakse taustal aga ka juba digitaalse tervisetõendi kallal (4). Sellel eesmärgil on mitmed ettevõtted asutanud ühingu “Digital Health Germany“, ja nad töötavad plokiahelaga välja tehnilisi lahendusi koroonapandeemia lahendamiseks (5). Seejuures teevad nimetatud ettevõtted koostööd Kölni linna terviseametiga ja trükikojaga Bundesdruckerei. Nende ühiseks motivaatoriks on valge raamatu kohaselt majanduse kiire taaskäivitamine.(6)
Ajalehe Süddeutsche Zeitung andmetel on kavas juba mõne nädala pärast rakendust Põhja-Rein-Vestfaali liidumaal esmakordselt testida.(7) Põhiideeks on, et immuunsusstaatust on võimalik rakendusega kuvada ja näidata seda näiteks tööl, ametiasutustes või lennujaamas.
WHO hoiatab immuunsuspasside eest
Maailma Tervishoiuorganisatsioon hoiatab, et immuunsuspass võib olla pandeemia seljatamisel samm just vales suunas. Nimelt kardab WHO, et inimesed võivad ettevaatamatusest uuesti nakatuda, kuna nad eeldavad, et nad on haiguse läbipõdemise järel saavutanud immuunsuse.(8) Lisaks märgib Kristiana Ludwig, (9) et piirangutest vabastamine immuunsuse korral võib viia selleni, et inimesed hakkavad end teadlikult nakatama. See nulliks aga senise strateegia, mille eesmärgiks on aeglustada koroonaviiruse levikut nii palju kui võimalik.
Samas valiksid siis inimesed ise selle tee, mida juba käib Rootsi… Mida arvad sellistest arengutest sina, hea Telegrami lugeja?
Allikad ja viited: https://netzpolitik.org/2020/spahn-schlaegt-immunitaetsausweis-vor/
1. https://www.bundesgesundheitsministerium.de/fileadmin/Dateien/3_Downloads/Gesetze_und_Verordnungen/GuV/S/Entwurf_Zweites_Gesetz_zum_Schutz_der_Bevoelkerung_bei_einer_epidemischen_Lage_von_nationaler_Tragweite.pdf
2. https://www.who.int/news-room/commentaries/detail/immunity-passports-in-the-context-of-covid-19
3. https://www.sueddeutsche.de/politik/coronavirus-immunitaetsausweis-regierung-1.4892945
4. https://netzpolitik.org/2020/normalitaetsversprechen-via-blockchain/
6. https://ubirch.de/fileadmin/user_upload/2020-04-16_digital_corona_health_certificate.pdf
7. https://www.sueddeutsche.de/politik/coronavirus-immunitaetsausweis-regierung-1.4892945
10. https://www.sueddeutsche.de/politik/coronavirus-immunitaetsausweis-spahn-1.4892268
Foto: Pixabay
Toimetas Sander Soomaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.