Telegram.ee-d ei lubata valitsuse pressikonverentsile

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. mai 2020 kell 8:09



Foto: interneti meem / feldon.net

Alates aprillikuust, mil koroonakriis oli haripunktis, on Telegram.ee üritanud pääseda valitsuse pressikonverentsile eesmärgiga küsida Eesti vastutavatelt isikutelt küsimusi, mida peavoolumeedia ei suvatse küsida.

 

Esmalt teatati meile, et pressikonverentsi akrediteeringu saavad Eesti Meediaettevõtete Liidu (EML) liikmed, Pressinõukogu liikmed ja välisajakirjanikud. Telegram.ee ei ole küll EML-i liige, aga kuna välisajakirjanikud on pressikonverentsile lubatud, siis ei tohiks ju olla väga keeruline valitsuse pressikonverentsile saada…

Aga Eestis nii need asjad ei käi. See tähendab, et kui Soomest tuleks laevaga Helsinkin Sanomate ajakirjanik Eestisse, siis ta võib minna valitsuse pressikonverentsile, aga kohalik ajakirjanik Telegram.ee-st sinna ei pääse. Nagu kirjutas meile valitsuskommunikatsiooni direktor Urmas Seaver: “Loomulikult ei nõua me, et välisajakirjanikud esindaksid igal juhul toimetusi, mis oleksid Meediaettevõtete Liidu liikmed või liitunud Pressinõukoguga. Aga teie ju ei ole välisajakirjanikud.”

Kui tegime ettepaneku saata oma küsimused pressikonverentsi tarvis meili teel, vastas härra Seaver: “Me käsitleme veebi teel küsimuste esitamist pressikonverentsil samaväärsena pressikonverentsil osalemisele. Me ei saa seda kuidagi teistmoodi võtta.”

Olime juba nädalakese varem võtnud ühendust EML-iga, saatsime e-maile ja helistasime ka kodulehel ära toodud numbritele, kuid mingit vastust sealt ei tulnud. Ligi 2 nädalat hiljem saime EML-ilt teate, et nad on olnud kodus haiged (kas koroonas?) ning palusid saata uue e-maili. Lõpuks vastas ka üks EML-i kodulehel välja toodud telefon, kust teatati meile, et järgmine EML-i nõukogu koosolek toimub mai kuu viimasel neljapäeval (28.05) ning paluti, et me saadaksime ametliku avalduse EML-i liikmeks astumiseks.

Avaldusele sai märgitud kogu Telegrami ajalugu, lugejanumbrid, sotsiaalplatvormid, podcastid, ajakirjanikud, lisaks ka Telegrami ajakirjad ja konverentsid, millest viimasel oli ka välisesineja. Panime digiallkirja külge ning saatsime ära.

Mõned päevad enne EML-i nõukogu istungit, mis väidetavalt pidi toimuma 28.05, teatas meile EML-i tegevsekretär Maige Prööm ühe lausega: “Meedialiidu nõukogu otsustas tänasel koosolekul teid liitu mitte võtta.“

Saatsime Maige Pröömile uue kirja, kus palusime selgitada EML-i otsust ning saime seekord vastuseks “Nõukogu leidis, et tegemist pole klassikalises mõttes ajakirjandusega.“

Mis asi on klassikalises mõttes ajakirjandus, on ilmselt tõlgendamise küsimus – jääb mulje, et Tõeministeerium ei soovi kriitilistele küsimustele vastata. Meie hinnangul on siinkohal tegemist kõige ehedama diskrimineerimisega. Meeldetuletuseks: valitsuse pressikonverentsile saavad akrediteeringu EML-i liikmed ja välisajakirjanikud aga Telegram.ee sinna ei lasta isegi peale avalduste täitmist. Miks ei võta EML Telegram.ee-d oma liikmeks? Kas Telegram.ee ei saa elu lõpuni EML-i liikmeks? Ja kui akrediteeringud valitsuse pressikonverentsile ei anna sisuliselt mitte valitsuse pressibüroo, vaid EML, siis kes keda kaitseb? Kas see on ajakirjandusvabadus?

 

Hando Tõnumaa

 

Vaata ka: avalik-kiri.ee, Petitsioon.ee

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt