9. juuni 2020 kell 12:55
Maailma Terviseorganisatsiooni ametnikud ütlesid esmaspäeval (8. juunil), et sümptomiteta koronaviiruse patsiendid ei mängi viiruse levikus suurt rolli, seades kahtluse alla osade teadlaste mured, et haigust võib olla raske asümptomaatiliste nakkuste tõttu ohjeldada.
Mõnedel nakatunud inimestel, eriti noortel ja muidu tervetel isikutel, ei teki kunagi sümptomeid või tekivad ainult kerged sümptomid. Teistel võivad sümptomid tekkida alles paar päeva pärast nakatumist.
Esialgsed tõendid varasematest haiguspuhangutest viitasid sellele, et viirus võib levida inimestevaheliste kontaktide kaudu, isegi kui kandjal pole sümptomeid. Kuid nüüd ütlevad WHO ametnikud, et kuigi asümptomaatiline levik on võimalik, pole see peamine levikuviis.
“Meie andmete põhjal tundub endiselt haruldane, et asümptomaatiline inimene levitab viirust järgmisele inimesele,” ütles WHO esilekerkivate haiguste ja zoonooside osakonna juhataja dr Maria Van Kerkhove pressikonverentsil. “See on väga haruldane.”
Valitsus peaks keskenduma sümptomitega inimeste tuvastamisele ja isoleerimisele ning kõikide inimeste jälgimisele, kes võivad olla nendega kokku puutunud, ütles Van Kerkhove.
Ta tunnistas, et mõned uuringud on osutanud asümptomaatilisele või presümptomaatilisele levikule hooldekodudes ja kodumajapidamistes. Küsimusele vastamiseks, kas koronaviirus võib asümptomaatiliste kandjate kaudu laialt levitada, on vaja rohkem uuringuid ja andmeid, lisas Van Kerkhove.
“Meil on mitmeid aruandeid riikidest, kes teostavad väga detailset kontaktide jälgimist. Nad jälgivad asümptomaatilisi juhtumeid. Nad jälgivad kontakte. Ja nad ei leia viiruse edasikandumist. See on väga haruldane.”
Kui selgub, et asümptomaatiline levik ei ole koroonaviiruse leviku peamiseks tõukejõuks, võib sellel poliitikale tohutu mõju olla. 1. aprillil avaldatud CDC aruandes nimetati presümptomaatilise nakkuse leviku võimalust oluliseks sotsiaalse distantseerumise põhjuseks.
“See, millele me tegelikult tahame keskenduda, on sümptomaatiliste juhtumite jälgimine,” ütles Van Kerkhove. “Kui me jälgiksime kõiki sümptomaatilisi juhtumeid, eraldaksime need juhtumid, jälgiksime kontakte ja paneksime need kontaktid karantiini, suudaksime me haiguspuhangut drastiliselt piirata.”
Foto: Martian Trezzini / Keystone
Toimetas Madis Mark
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.