Austraaliast on saanud esimene riik, mis loobus koroonaviiruse vaktsiini väljatöötamisest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. detsember 2020 kell 12:50



Foto: geelongadvertiser.com.au

Business Insider teatab, et Austraalia jättis esimese riigina pooleli 750-miljoni dollarilise koroonavaktsiini väljatöötamise projekti peale seda, kui vaktsiin andis mõnedele uuringus osalejatele valepositiivseid HIV-testi tulemusi. 

 

Queenslandi ülikool ja Austraalia biotehnoloogiaettevõte CSL olid Austraalia valitsuse ja CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) toetusel läbi viinud prototüüpvaktsiini kliinilisi uuringuid.

Kuid eelmisel reedel toimunud pressikonverentsil teatas peaminister Scott Morrison, et kavandatud tegevus lõpetati “Me ei taha tekitada probleeme enesekindlusega,” ütles ta. “Väga head vaktsiinide portfelli omava rahvana saame me teha otsuseid, mis kõige paremini kaitsevad Austraalia inimesi.”

Omaena vaktsiini asemel suurendab valitsus aga teiste vaktsiinide tellimusi, nimelt 120 miljonit Pfizeri vaktsiini, 20 miljonit AstraZeneca vaktsiini ja 11 miljonit Novavaxi vaktsiini lisaannust.

Morrisoni järel esinenud terviseminister Greg Hunt ütles, et Queenslandi ülikooli proovivaktsiiniga “tekkisid antikehad, mis võivad häirida HIV-i sõeluuringuit”. Mitmel uuringus osalejal, kellele manustati vaktsiini prototüüpi, oli HIV-positiivne tulemus, hoolimata sellest, et neil seda viirust polnud. Proovivaktsiin kasutas HIV-is leitud valgu osi, mis vallandasid antikehad, mida HIV-testimisel tavaliselt täheldati.

Vaatamata valepositiivsetele HIV-testi tulemustele näitas proovivaktsiin koroonaviiruse vastu võitlemisel paljutõotavaid märke, teatas Queenslandi ülikool reedes avalduses. Ülikool lisas: “Vaktsiin ei põhjusta nakatumist ja rutiinsed järelkatsed kinnitasid, et HIV-viirust pole.”

Deakini ülikooli epidemioloogia õppejõud Catherine Bennett teatas Sky Newsile, et Queenslandi ülikooli ja CSL-i COVID-19 vaktsiiniuuringus osalejate tervis pole ohus, kuigi mõned neist andsid valepositiivseid HIV-testi tulemusi.

“See ei õõnesta tegelikult vaktsiini tõhusust ega ohutust, kuid nad tegutsesid targalt ja uurisid, et kas ehk toimub veel midagi, millega tuleks arvestada enne, kui sellise vaktsiini katsetused teise või kolmandasse faasi jõuavad. See on tegelikult tõend, et turvasüsteem töötab. Nad peatavad uuringud alati, kui arvavad, et tõsiseid ohutusprobleemid on võimalikud,” ütles professor Bennett.

Siiski jääb arusaamatuks, miks kasutati vaktsiinis HIV komponenti.

Professor Bennet üritab selgitada: “Seda kasutati vaktsiini ehitamisel ja ma arvan, et see on seotud selle uue tehnoloogiaga, milleks oli molekulaarne klamber (molecular clamp), mida nad selle vaktsiini valmistamiseks kasutasid. See on ainult komponent, nagu ka koronaviiruse puhul, ei süstita teile kogu koroonaviirust vaid killukest selle valgust. Sama juhtub ka selle teise komponendiga, mida kasutatakse molekulaarse klambri ehitamiseks. Saate vastuse mõlemale, te pole nakatunud kumbagi, kuid antikehavastuse tekitamine muudab pildi lihtsalt hägusaks, kui te peaksite kunagi tegema HIV-i testi.”

Lõpetuseks – kui puudusid tõsised kõrvatoimed, siis miks loobuti nii suurest ja paljulubavast projektist?

 

Allikad: Business InsiderSky News, lingid artikli sees

Foto: geelongadvertiser.com.au

 

Toimetas Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt