6. jaanuar 2021 kell 15:20
Kuigi meil käib kohalikus meedias aktiivne koroonavaktsiini promo ja arstid lasevad end kaamerate eest vaktsineerida, leidub üle maailma küllalt ka neid arste ja õdesid, kas end vaktsineerima ei kipu. Ka Eestis on meedikuid, kes end esimese hooga süstida ei lase.
Hollandis on erinevate küsitluste raames selgunud, et alla poole tervishoiutöötajatest on valmis end kindlasti koroona vastu vaktsineerima, peamiseks kahtluste tekitajaks on vaktsiini lühike väljatöötamisaeg ja meedikud ei soovi enda sõnul olla n-ö katsejänesteks.
International Business Times vahendab, et koguni 87 000 õde Hollandis keelduvad koroonavaktsiinist, kuid artiklis ei ole märgitud info päritolu ja mujalt me sellele kinnitust ei leidnud. Mainitakse vaid, et dr Elke De Klerk toetab 87 000 õde, kes otsustasid Covid-19 vaktsiinist keelduda, kuna nad ei taha olla katsejänesed. “Me oleme alustamas kohtuasja, et toetada tõeliselt suurt arstidest ja õdedest koosnevat rühma,” ütleb ta ja siinkohal on ilmselt peetud silmas ühingut World Doctors Alliance, mis tegutseb koroonapettuse paljastamisega.
Ent Hollandis ei kahtle koroonavaktsiini turvalisuses ainult meditsiinitöötajad. Novembris Hollandi ülikoolide poolt avaldatud ühisuuringust selgus, et suurem osa hollandlastest ei hakka kohe vaktsiini saabudes end vaktsineerima vaid pigem ootavad. Kohe vaktsineerima oli nõus 29% küsitletutest, 48% soovisid oodata ja vaadata, kuidas vaktsiin teistele mõjub ja 13% vastasid, et ei soovi seda üldse.
Šveitsis selgus novembris läbi viidud küsitluses, et vaid 16% on valmis end koroona vastu vaktsineerima. 28% vastas, et ei ole nõus üldse seda süsti tegema ning ülejäänud olid kuskil keskel, jäädes enamasti seisukohale, et ootame ja vaatame, kuidas vaktsiin teistele mõjub.
USA-s teatas Ohio osariigi kuberner jaanuari alguses, et 60% osariigi õdedest keelduvad koroonavaktsiinist. Lisaks on teada, et Los Angeleses keeldub vaktsiinist 20-40% tervishoiutöötajatest ning Riverside´i maakonnas Californias jätavad koroonavastu vaktsineerimata umbes pooled meedikud.
Sealset meelsust on kindlasti mõjutanud ka Alaska osariigis asuva Bartletti haigla kahe tervishoiutöötaja juhtum, kellel tekkisid mõni minut pärast Pfizer-BioNTech koroonavaktsiini saamist häirivad ja murettekitavad kõrvaltoimed.
Rasketest kõrvatoimetest on teatatud ka Euroopas. Islandil ilmus 4. jaanuaril koroonavaktsiiniga seoses uudis kolme inimese surmast. Nimelt oli neist igaüks saanud doosi uut Pfizeri vaktsiini, ent ravimiameti direktori Rúna Hauksdóttiri sõnul oli surmade seos vaktsiiniga ebamäärane ja kõigil neist olid varasemast rasked tervislikud seisundid.
Mis seis on Eestis?
Kuigi meil on enamasti pildil arstid ja õed, kes ise vaktsineerivad ja teisi seda tegema julgustavad, on kuulda ka teistsuguseid hääli. Näiteks levib juba mitu päeva Facebookis postitus, mille kohaselt on Valgamaal perearstid eesotsas Juta Mikkoriga vaktsiinist keeldunud.
Et kuulujuttu kinnitada või ümber lükata, helistasime perearstile endale. Dr Juta Mikkor ütles, et ise ta end antud hetkel tervislikel põhjustel koroona vastu tõepoolest ei vaktsineeri. Teiste Valga arstide koha pealt kommenteerib ta, et enamus ikkagi lasevad end koroonaviiruse vastu vaktsineerida.
Lõpuks tasub veel mainida, et õpilaste uurimistöid avaldavas teadusajakirjas Akadeemiake ilmus 2019. aastal uurimus haigla personali vaktsineeritusest gripi vastu, kus on välja toodud, et Tallinnas asuva haigla töötajatest oli gripi vastu vaktsineeritud 33%.
Allikad: lingid artikli sees, telefoniintervjuu dr Juta Mikkoriga
Fotod: Corri Seizinger / Adobe Stock, Facebooki ekraanikuva
Toimetas Mariann Joonas
IBT artikli lõigud tõlkis Madis Mark
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.