Kodanikuallumatus kogub tuure: Itaalia restoraniomanikud hoiavad uksi lahti, et elus püsida

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. jaanuar 2021 kell 17:53



Itaalia kehtestas vahetult enne jõule kolmeastmelise piirangute süsteemi (kollased, oranžid ja punased tsoonid) ning on sellest ajast alates muutnud piirkondlikke meetmeid sõltuvalt koroonaviiruse statistikast. Mõnes piirkonnas asuvad restoranid ja kohvikud on sunnitud oma tegevuse lõpetama või pakkuma vaid kaasaostu, et vältida suuri kogunemisi. Kuid mitmed ettevõtted kogu riigis on hakanud protestima ja uksi lahti hoidma, nõudes valitsuselt selgemaid ja õiglasemaid reegleid.

 

Ühes klientidest pakatavas Rooma restoranis saadeti politsei hüüetega välja: „Minge välja! Me maksame teie palka meie maksudest, teie töötate meie heaks!”

Riigi baarid, kohvikud ja restoranid ühinevad möirgega: “Basta!” Ja kui uskuda, et praegu on pardal 50 000 ettevõtet, on #IoApro (ma olen avatud) liikumine iga päevaga kasvamas. Vagunile hüppavad isegi poliitikud nagu Vittorio Sgarbi, säutsudes: „Avage ja ärge muretsege – lõpuks paneme nad oma trahve sööma.”

Rooma restoranipidaja Max Vietri hoidis oma pitsarestorani lahti vaatamata kehtivatele Covidi-vastastele meetmetele. Euronewsile intervjuud andes ütles hr Vietri: “Kui see kodanikuallumatus õnnestub, tahaksin jääda avatuks. Ma ei taha enam sulgeda. Kui kõik ärid suletakse, nagu me tegime eelmise aasta märtsis, on see minu poolest okei, kuid te ei saa mind sulgeda ja teisi ettevõtteid lahti jätta. Teil peavad olema selged reeglid. See on valitsus, mis muudab reegleid iga nädal. See on absurdne.”

Ärimees Armando Minotti tunnistas, et on valmis trahvi saama, kuid soovib pärast mitu kuud kestnud sunniviisilist sulgemist oma restorani lahti hoida, sest hiljutised kaotused muutsid laste ülalpidamise võimatuks. “Ma pole kolme nädala jooksul suutnud oma naisele külmkapi täitmiseks nädalaraha maksta, et mu lapsed saaksid süüa. Oleme omadega ummikus. Kindlasti tulevad valvurid, kuid laseme nad sisse. Saame trahvi, kuid oleme otsustanud jääda avatuks, sest niimoodi edasi minna on võimatu.”

Vastavalt Itaalia äriföderatsiooni FIPE andmetele läksid lockdown´i esimesed kolm kuud majandussektorile (mis andis tööd enam kui 1,2 miljonile inimesele) vähemalt 25 miljardit eurot maksma. Eelmise aasta juunis ennustati 350 000 töökoha kaotamist ning 50 000 baari, restorani ja pitsakoha sulgemist. Ütlematagi selge, et väljavaated on viimase poole aasta jooksul ainult halvenenud.

Kuigi Covidi reeglid on alates detsembrist mõne jaoks leevenenud, rakendavad kõik restoranid endiselt sotsiaalset distantseerimist ja ühekordselt kasutatavaid menüüsi ning uksed peavad olema kella kuueks suletud, välistades õhtusöögid.  

Kuna tööpäev on pooleks lõigatud ja tulud ka vastavalt languses, pole üllatav, et piiratud restoranipidajad korraldavad midagi, mida valitsusel on raske eirata – laialdane kodanikuallumatuse kampaania.

Ja itaallased pole üksi, et öelda oma juhtidele: „Aitab!” Poola lõunapoolsetes lumistes mägedes ühinevad turistidest sõltuvad suusatõstukite, hotellide ja restoranide omanikud, et trotsida ka seal Covid-19 piiranguid. Nad ütlevad, et veel üks piiranguterohke kuu tähendaks nende jaoks lõppu.

 

Allikad: EuroNews, RT, Express, Republic World

 

Toimetas Madis Mark

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt