27. märts 2021 kell 8:39
Saksamaal algselt plaanitud lisapiirangud ülestõusmispühade ajaks said suure kriitika osaliseks ka meedia ja opositsiooni poolt (lisaks nn pandeemiaskeptikutele) ning pahaseid hääli kostus isegi Merkeli enda partei siseselt. Saksa liidukantsler Angela Merkel teatas kolmapäeval, et tühistab algselt aprilli alguseks plaanitud lisapiirangud, vahendab Reuters.
Kriisikohtumisel kõigi 16 liiduriigi juhtidega ütles ta, et otsus ülestõusmispühade koroonapiirangutest oli viga. Plaan tehti tema sõnul liigselt kiirustades ja seda ei oleks saanud rakendada nii lühikese etteteatamisajaga.
“See on puhtalt minu viga,” ütles Merkel ja lisas, et tal on kahju, et sulgemisotsus tõi kaasa nii palju ebakindlust ning vabandas rahva ees.
Merkel ja liiduriikide juhid said suure pahameele osaliseks, kui lockdown´i otsustati jätkata kuni aprilli keskpaigani. Plaani järgi sisaldas see ka lisapiiranguid lihavõtete ajaks, ehk pea kõikide kaupluste sulgemist 1.-5. aprillini, erandina oleksid lahti jäänud vaid toidupoed 3. aprillil. Lisaks rahvale olid sellise uudise peale pahased ka kaupmehed, kes on alates novembrikuust kandnud suuri kahjusid ja lootsid ülestõusmispühade ajal seda veidigi leevendada.
Saksamaa epidemioloogide sõnul ülestõusmispühade ajal riigi lukku keeramine avaldaks koroonaviiruse kolmanda laine leviku pidurdamisel vähe mõju. Piirangute karmistamise vastu olid ka kirikud, vahendab ERR.
Suurematest väljaannetest on Bild nimetanud valitsuse pandeemiaohjamist “segaduseks”. Der Spiegel nimetas suuremaid piiranguis “skandaaliks”.
Nii Merkeli enda partei Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) kui ka nende koalitsioonipartneri vasaktsentristliku Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) toetus on kuus kuud enne valimisi olnud suures languses ja mõlemale ennustatakse rekordmadalaid tulemusi. Üheks suureks pinnuks valijate silmis on koalitsiooni suutmatus lockdown´i osas kindlaid otsuseid teha, selle kuupäevi pidevalt muutes ja edasi lükates.
Merkel on varasemalt tunnistanud, et koroonameetmete kehtestamisel on lähtutud poliitilistest kaalutlustest. Jaanuaris toimunud pressikonverentsil ütles ta: “Teadlasi on lai valik […] Kuid on otsused, mis on ainult poliitilised ja millel pole midagi pistmist teadusega. […] Kuid keegi ei võta meie eest poliitilisi otsuseid vastu.”
Allikad: Reuters, Hensingin Sanomat, lingid artikli sees
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.