Kuum video: Telefonikõned terviseametisse ja perearstikeskustesse: gripp ongi koroona?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. märts 2021 kell 10:48



Foto: Canva

Vähem kui 12 tunniga on Facebookis kogunud ca 50 000 vaatamist video, kus Hando Tõnumaa helistab terviseametisse ja perearstikeskustesse, et uurida, mis vahet on gripil ja koroonaviirusel. Selgus, et enamik telefonile vastanuist ei osanud üldse gripil ja koroonaviirusel vahet teha, mis sest, et ühe puhul on väidetavalt tegemist lähiajaloo suurima laustaudiga.

 

Üllataval kombel räägivad terviseamet ja arstid üksteisele ka vastu, kui küsida, et miks saadetakse sümptomitega inimene esmalt koroonatestile, mitte gripitestile. Terviseamet väidab, et sellise otsuse teeb arst, aga perearstikeskused tunnistavad, et terviseameti poolt on olemas juhend, mis sellist protseduuri nõuab.

Lisaks tunnistas üks perearstikeskuse töötaja, et gripp ja koroona saavad inimesel olla üheaegselt, kuid teise perearstikeskuse töötaja sõnul need ei saa olla üheaegselt. Kokkuvõttes täielik pudru ja kapsas.

Et saada veel täiendavat infot, uurisin lisa ühelt tuttavalt perearstilt, kes on ärkvel ja saab aru, et see, mis toimub, on poliitiline. See inimene soovib jääda anonüümseks ning ma austan tema soovi.

Minu küsimus sellele perearstile oli:

Kas enne koroonat saadeti ka inimesi PCR-testimisele või on see suhteliselt uus nähtus? Ehk kui aastal 2019 tuli sümptomitega (nohu, köha, palavik, kurguvalu) inimene arsti juurde, siis mida arst temaga tegi?

Tema vastus:

“Ei, see PCR tekkis koos koroonaga, ühegi teise viiruse puhul (ka gripp) ei määrata PCR-i ilma haigustunnusteta inimestele. Sugulisel teel levivate haiguste korral on võimalik nn profülaktiliselt teha PCR-testi, aga keegi ei skriini näiteks sugulisel teel levivaid haigusi PCR-testi abil.

PCR tekkis koroona puhul “track and trace” süsteemi pooldajate puhul, kes tahtsid näha haiguse kulgu ühiskonnas. Mingil hetkel tekkis üleriigiline levik ning minu meelest unustati, et koroonapositiivne võib olla veel PCR-positiivne järgnevad 3 kuud (jääkpositiivsus). Matemaatikud ja füüsikud ei anna kahjuks seda infot välja, et kas tänaste PCR-positiivsete hulgast on jääkpositiivsed välja arvatud või loetakse kõik kokku.

Minu meelest peaks kõik andmed olema avalikud ning kättesaadavad, et ei oleks infomonopoli ja andmetega manipuleerimist.

Koroonapiirangute eesmärk oli ju siiski haiglakoormuse vähendamine, nüüd on see oma elu hakanud elama ja lockdown on muutunud eesmärgiks omaette, mitte algne eesmärk.”

 

Seega, mul on kinnitust, et PCR-testimine ehk nn koroonatestimine saabus koos koroonaga. Mina loen sellest välja, et gripp ongi koroona. Sest kuidas me muidu siiani saime eksisteerida?

Igatahes, 26. veebruaril saatsin Terviseametile uue teabenõude:

 

Tere!

Helistasin läbi mitu perearstikeskust ning sain teada, et nemad jälgivad Terviseameti nõudeid ja määruseid ning nende kohaselt peab saatma patsiendi esmalt koroonatestile, mitte gripitestile.

Samuti sain teada, et PCR-testimine (koroonatest) saabus koos koroonaga, varasemalt sellist testimismeetodit patsientide peal ei kasutatud.

Minu küsimused Terviseametile on:

Miks on Terviseamet sellised nõuded ja määrused kehtestanud?

Millistele teaduslikele uuringutele tuginedes on Terviseamet teinud sellised määrused ja nõuded?

Miks võeti kasutusele PCR-testimine?

Kelle soovitustel PCR-testimine kasutusele võeti?

 

Sellele kirjale sain terviseametilt vastuse üks päev pärast seda, kui see video oli juba kokku lõigatud, aga sellegipoolest avaldan terviseameti vastuse täispikkuses:

Patsiendi testimise põhimõtted on üks raviprotsessi osa: keda ja millistele patogeenidele suunata testima, otsustab raviarst.  Terviseameti pädevusse ei kuulu ravijuhendite väljatöötamine. Nõue saata patsient koroonatesti asemel gripitestile ei ole kunagi  ja mitte kuskil sätestatud.  Otsus, kas patsienti testida gripi või muude tekitajate osas kuulub vaid arstile. 

Terviseamet korraldab gripi sentinel-seire programmi, mille eesmärgiks on gripi sesoonse epideemiaprotsessi intensiivsuse kindlaks määramine ning  epideemiaprotsessi muutuste jälgimine alates 2006. a. Sentinel-seire on gripi ja gripilaadsete nakkuste sihipärane valikuline uuring, mis põhineb üheaegselt viroloogiliste ja kliiniliste andmete kogumisele teatud skeemi järgi, mis võimaldab saadud andmeid laiendada kogu elanikkonnale. Eestis on seirega hõlmatud 11 maakonda, lisaks Tallinn ja Narva. Elanikkonna hõlmatus seirega Eestis on 10,2%.

Seire toimib ka jätkuvalt.

Kõik haiglad, kuhu pöördub respiratoorsete sümptomitega inimene, testitavad teda ka gripiviiruse suhtes.

SARS-CoV -2 juhised on töötatud välja koostöös Eesti Perearsti Seltsi ja  Eesti Infektsioonhaiguste Seltsiga. 

Molekulaarsed testid on kõige tundlikumad ja spetsiifilisemad nii gripi kui ka teiste respiratoorsete nakkustekitajate, kaasa arvatud ka SARS-CoV-2 test. Katse põhineb peamiselt pöördtranskriptsiooni polümeraasi ahelreaktsioonil (RT-PCR). Seda nimetakse ägedate viirushaiguste diagnoosimise kuldstandardiks. PCR test võimaldab määrata viiruse geneetilise materjali olemasolu ning on  soovitatud Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ja Euroopa Haiguste Ennetamise ja Kontrolli keskuse (ECDC) , Ameerika Ühendriigi  Haiguste Ennetamise ja Kontrolli keskus (CDC) poolt.

WHO Interim Guidance 11.09.2020 Diagnostic testing of SARS-CoV-2:

„Wherever possible, suspected active SARS-CoV-2 infections should be tested with NAAT, such as rRT-PCR.“ ECDC Diagnostic testing and screening for SARS-CoV-2:

„Real-time reverse transcription polymerase chain reaction (RT-PCR) test methods targeting SARS-CoV-2 viral RNA are the gold standard in vitro methods for diagnosing suspected cases of COVID-19.“

CDC: „The “gold standard” for clinical diagnostic detection of SARS-CoV-2 remains NAATs, such as RT-PCR.“

 

Minu kommentaarid:

  1. Terviseamet endiselt väidab, et arst ise otsustab, kas inimene tuleks saata koroonatestimisele või mitte, kuigi ilmselgelt kõik sinna saadetakse ja telefonis kinnitasid mitmed perearstikeskuse töötajad, et selline määrus on tehtud Terviseameti poolt.
  2. Terviseamet väidab, et PCR-test nimetakse ägedate viirushaiguste diagnoosimise kuldstandardiks. Aga siit tekib uus küsimus, et miks sellisel juhul testitakse ilma sümptomiteta inimesi PCR-testiga?
  3. Terviseamet väidab, et PCR-test võimaldab määrata viiruse geneetilise materjali olemasolu. See ongi tõsi, aga PCR ei saa tuvastada, kas inimene on nakatunud või haige.

 

Tuginedes sellele Terviseameti vastusele, saatsin ma neile uue teabenõude küsimustega:

  • Kas PCR-test võimaldab teha kindlaks, kas inimene on haige või nakatunud?
  • Kes on see inimene nimeliselt Terviseametis, kes nendele küsimustele vastab? Ma soovin teada, mis on tema hariduskraad ning täpne elukutse.

Terviseamet ja perearstikeskused ei oska selgitada, mis vahet on gripil ja lähiajaloo suurimal laustaudil…

Ma usun, et meil on piisavalt tõestusi, et gripp ongi koroona ja kogu see koroonahullus on täielik pettus. Kuningas on alasti!

 

Hando Tõnumaa

 

Foto: Canva



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt