29. aprill 2013 kell 17:38
Afganistani president Hamid Karzai kinnitas esmaspäeval, et riigi valitsus sai USA Luure Keskagentuurilt (CIA) enam kui kümne aasta jooksul kümneid miljoneid dollareid sularaha. “Vastab tõele, et Afganistani Rahvusliku Julgeoleku Nõukogu (NSC) on viimase kümne aasta jooksul CIA-lt raha saanud. Summad on olnud üsna tagasihoidlikud,” ütles Karzai avalduses, vahendas BNS.
NSC on osa Afganistani presidendi meeskonnast. Ajaleht The New York Times kirjutas esmaspäeval viitega Afganistani liidrite endistele ja praegustele nõunikele, et CIA on maksnud enam kui kümne aasta jooksul Afganistani presidendi Hamid Karzai kantseleile kümneid miljoneid dollareid sularaha, mis toimetati kohale kohvrite, seljakottide ja kilekottidega,
CIA soovis osta rahaga endale mõjujõudu, kuid selle asemel andis see hoogu korruptsioonile ja suurendas sõjapealike võimu, õõnestades Washingtoni Afganistanist lahkumise strateegiat, kirjutas päevaleht esmaspäeval viitega Ühendriikide ametnikele.
“Suurim korruptsiooni allikas Afganistanis oli USA,” väitis üks Ameerika ametiisik. Maksetega kursis olevate USA ja Afganistani ametiisikute sõnul oli sularahamaksete peaeesmärk säilitada juurdepääs Karzaile ja tema siseringile ning tagada CIA mõju presidendipalees.
Suur osa rahast läks sõjapealikele ja poliitikutele, kellest paljud olid seotud uimastikaubanduse ja mõnel juhul ka Talibaniga, kirjutas New York Times. USA ja Afganistani ametiisikute sõnul toetati CIA rahadega samu võrgustikke, mida Ühendriikide diplomaadid ja korrakaitseagendid üritasid lammutada.
2010. aastal teatas Karzai, et tema kantselei sai kottidega sularaha Iraanilt, kuid presidendi sõnul oli tegemist läbipaistva abiga, mille eest kaeti presidendipalee kulusid. Tollal ütles Karzai, et samasugust raha saadi ka USA-lt.
Karzai ütles, et raha kasutati üllatel eesmärkidel. “Raha kulutati erinevatele asjadele: operatsioonide korraldamisele, haigete inimeste aitamisele, üüride tasumisele ja muule. Abi oli väga vajalik ja oleme selle eest tänulikud,” sõnas president.
Allikad: BNS, Yahoo News, Voice of Russia
Foto: Wikipedia
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.