14. märts 2022 kell 10:20
Tartu Ülikooli senati otsus mitte lubada järgmisest õppeaastast kandideerida ülikooli Vene ja Valgevene kodanikel on leidnud tugevat kriitikat. Tartu Ülikooli vilistlased ja tudengid on koostanud otsust kritiseeriva petitsiooni, kus öeldakse, et ei saa panna võrdusmärki kodakondsuse ja meelsuse vahele, vahendab ERR.
Tartu Ülikooli (TÜ) senat tegi möödunud nädalal otsuse, et järgmisel õppeaastal ei saa ülikooli bakalaureuse- ja magistriõppesse kandideerida Venemaa ega Valgevene kodanikud, kellel ei ole mõne Euroopa Liidu liikmesriigi elamisluba ega pikaajalist viisat.
“Ülikool on teinud otsuse ühelt poolt kehtivate sanktsioonide kontekstis, aga teisalt on julgeolekuolukord põhjalikult muutunud ja üks otsuse ajend oli ka see, et ülikool ei suuda kontrollida ega saa oma otsustes arvesse võtta üliõpilaskandidaatide meelsust,” kirjutas TÜ õppeprorektor Aune Valk ülikooli siselistis.
Petitsiooni üks allkirjastaja, Tartu Ülikooli vilistlane Daniele Monticelli, ütles ERR-ile, et me kõik soovime hetkel midagi Ukraina ja ukrainlaste jaoks teha ning Eesti ülikoolid on selles astunud mitu head ja konkreetset sammu, muu hulgas katkestades suhteid Venemaa ja Valgevene teadus- ja kõrghariduse asutustega.
“Kuid otsus jätta vastuvõtust välja Venemaa ja Valgevene noori Putini režiimi kuidagi ei kahjusta ning ukrainlasi ei aita. See pigem lõhestab siinset akadeemilist kogukonda just hetkel, kus me vajame kõige rohkem ühtsust,” ütles Monticelli.
“Imelik on tõrjuda inimesi kodakondsuse alusel ülikooli vastuvõtmisel, sest kodakondsus pole iseeneses meelsuse näitaja. Tartu Ülikooli põhjendusest kumas läbi justkui oleks iga inimene, kellel on Vene või Valgevene kodakondsus, iseenesest Eestile potentsiaalne julgeolekuoht. See on kahetsusväärne signaal ka praegustele tudengitele ja õppejõududele,” lisas ta.
“Tahaks väga loota, et Tartu Ülikool on valmis oma otsuse ümber vaatama ja teised Eesti ülikoolid ei kiirusta sarnaste otsuste tegemisega,” sõnas Monticelli.
Ka teised petitsiooni allkirjastajad on oma nimele lisaks kirjutanud ka TÜ otsust kommenteerivaid sõnavõtte. “Selle otsusega te Putinit ei kahjusta. /—/ Putin ei tapa mitte ainult ukrainlasi, vaid ka oma kodanikke, kes teda ei toeta. Ta tapab ajakirjanikke ja teadlasi. Nad ei vääri sellist elu ja neil ei jää üle muud, kui riigist põgeneda,” kommenteeris üks petitsioonile alla kirjutanud ajakirjandustudeng.
Kokku on petitsioonile alla kirjutanud juba umbes tuhat inimest.
Venemaa vastastest aktsioonidest, mis võivad mõjutada siseriiklikku heaolu (ka majanduslikult), hakkavad tagasi tõmbuma ka kaubandusketid
Näiteks Selver muutis meelt ja müüb Vene-Valgevene tooted lõpuni ning annetab tulu Ukrainale. Sisseostud Vene ja Valgevene päritolu kaupadele on jätkuvalt peatatud.
Allikas: ERR, lingid artikli sees
Foto: Andres Tennus / Tartu.ee
Toimetas Sander Soomaa
Märguanded
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.