17. juuni 2019 kell 16:12
“Mul on üks tuttav naisterahvas, kes töötab meeletu suure koormusega. Palka ei ole tal juba ammu märkimisväärselt tõstetud ja talle makstakse reaalselt alla oma tegeliku panuse. Tema puhul kehtib sajaprotsendiliselt reegel, et sulle ei maksta mitte seda, mis sa väärt oled, vaid seda, mis sa välja kaupled,” kirjutab mitme raamatu autor ja koolitaja Ekke Lainsalu.
Tema fookus on töötegemisel. Ükskõik mis talle ette söödetakse, muutub tema jaoks prioriteediks ja ta tunneb, et peab selle ära tegema. Mis sest, et see toimub kõik pere, laste ja iseenda arvelt. Läbipõlemise tundemärgid annavad juba tunda: unehäired, kestev väsimus ja probleemid mäluga.
Ma olen püüdnud teda motiveerida, et ta võtaks ette enda olukorra parandamise. Ta peaks rääkima oma ülemustega töökoormuse ja palga osas. Ta peaks põhjendama palgatõusu möödapääsmatust ja võtma selle aluseks palgatõusu protsendid Eestis. Ta peaks drastiliselt vähendama lisaülesandeid, mis talle pähe on määritud ja võtma palju rahulikumalt. Seni ei ole ta seda aga ette võtnud, tuues erinevaid põhjendusi, et pole aega või et pole sobiv hetk.
Tegelikkuses olen ma aga aru saanud, et ta lihtsalt kardab. Selleks hirmuks on töökohast ilmajäämine ja kõikide nende ülimalt ebameeldivate tagajärgede saabumine.
“Äkki vaadatakse mu peale viltu kui ma palka juurde küsin… ja mis siis saab kui mind hoopis lahti lastaks? Kas ma ikka leian nii kiiresti uue töö? Ah, parem on mitte riskida.“
Jah, kui sul ikkagi ei ole ressurssi kasvõi paariks kuuks kõrvale pandud, siis tundub mõte töökaotuse osas õudsemana kui langevarjuhüpe kõrgusekartuse diagnoosiga inimesele. Piisab ühest kuust ja kogu finantsiline kaardimajake variseb kokku.
Hirm töökohast ilmajäämise ees on üks põhilisemaid takistusi, mis ei lase enamikel inimestel endale paremaid tingimusi välja kaubelda. Selle tulemusena müüvad nad enda oskusi odavamalt kui tööturul nende oskused tegelikult väärt on.
Ma toon paar põhjust, miks nende hirmud on täiesti asjatud ja miks sa peaksid minema ning endale kõrgemat palka nõudma ning tegema seda kohe.
Tööjõu puudus
Tänasel hetkel on töötajate leidmine ettevõtete jaoks üks suurematest peavaludest.. Kuna olen seoses koolitaja ametiga pidevas kontaktis ettevõtete omanike ja juhtidega, siis ma näen seda asja seestpoolt. Kui hea inimene peaks lahkuma, siis tekitaks see ettevõttes väikese katastroofi. Kuskohast palgata uus inimene? No ausalt, sageli ei olegi mitte kedagi võtta. Ükski vähegi tasemel töötaja enam mingi naljanumbri eest tööle ei tule. Kaks või kolm tuhat algatuseks lauale ja alles siis hakkame rääkima!
Olukord muutub päev-päevalt üha keerulisemaks ja see ongi põhjus, miks paljud ettevõtted palkavad töötajaid väljastpoolt Eestit. Sa peaksid aru saama ühest – jäme ots ei ole mitte su tööandja, vaid sinu käes. Ja siin ei ole hirmu vaja tunda, vaid aru saada, et hirmu tunnevad tegelikult hoopis su ettevõtte juhid ja omanikud.
Palgad tõusevad metsiku kiirusega
Eelmisel neljapäeval avaldas Eesti Pank majandusprognoosi, mille põhjal kasvab palk tänavu rekordilised 8,1%. Loe uuesti – 8,1%! Tegu on selle kümnendi kõige suurema palgatõusuga. Selle info valguses on sul endale palga tõusu nõudmine kui õigustatud. Mis erand sina siis oled, et sulle palka juurde ei ole pandud või pakutakse kõigest mõnda hädist protsenti?
Siit tekib küsimus: kas sina oled juba sellest palgarallist osa saanud või oled piirdunud ootamisega? Kui sul ei ole palka tõstetud, siis peaksid sa sellega tegelema kohe. Sa peaksid võtma oma sissetuleku kasvu endale prioriteediks ja seda mitte edasi lükkama. Iga venitatud kuu läheb sulle maksma raha, mida sa mitte kunagi ei saa tagasi. Ja sa peaksid saama aru sellest, et täna ei ole olukord tööjõuturul selline, nagu oli see alles pool aastat tagasi. Täna peaksid sa saama palju suuremat palka kui sa hetkel saad. Iga kuu palgad tõusevad ja ka sinu oma peaks tõusma.
Hea uudis on see, et õigete läbirääkimistehnikate abil on sul võimalik mitte 8,1% endale juurde saada, vaid 20% ja rohkemgi. Kuidas seda saavutada? Selleks on vaja tunda õigeid tehnikaid.
Telli endale soodushinnaga raamat “Palgatööga rikkaks – kuidas lõpetada enda odavmüük ja saada turu parimat palka“ ja alusta oma palga tõstmisega kohe siit: www.ekke.ee ja vaata ka videot:
https://player.vimeo.com/video/322432753?dnt=1&app_id=122963
Ekke Lainsalu
Foto: irishmirror.ie
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.