23. jaanuar 2025 10:51:51
1. juuni 2019 kell 20:16
30. mai õhtul täitis Ida Muusika Festival Orient 2019 Tallinna Alexela Kontserdimaja saali võlulise idamaise kultuuriga. Ekstaatilisi meloodiaid ja rütme mängis Istanbuli Ajalooline Türgi Muusika Ansambel, laulis erilise häälega vokalist ja vaatemängu pakkusid sufi Mevlevi ordu mõistatuslikud pöörlevad dervišid. Ülevaate Allahile mõtlevast elamuslikust muusikatseremooniast ja kujundlikust ühinemisest kõiksusega tegi kohalviibinud kirjanik Andre Tamm.
Jutustava rahvahulga rivis oma istekohani jõudnud, nägin huvitava valguslahendusega lava, mida ehtisid kaunid vaasid beežide katete peal. Väike valgustatud erkpunane vaibake meenutas lapsepõlves nähtud araabiahõngulisi muinasjutufilme lendavast vaibast ja tema turbaniga isandast. Pingid, puldid ja mikrofonid ootasid oma kasutust.
Saal kogunes rahvast täis ning kuulsin kedagi oma kaaslasele ütlemas: “Mulle ka öeldi, et kui sa ei tule, siis kahetsed!” See sõnum oli kõigiti kohane, sest algav muusikaline programm kujunes ootuspäraselt liigutavaks elamuseks.
Kui lavale ilmusid valgetes särkides, mustades vestides ja pükstes muusikud, vaibus jutusumin pingiridades, et anda sõna islamimuusika imepärastele instrumentidele. Ney-flöödi voolav avamäng lõi rahustava meditatiivse õhkkonna, tõmmates leebelt oma vooluga kaasa kaugetele romantikaradadele. Flöödi pikale avamängule lisandusid kannelt meenutav Kanun-tsitter, siis mõne aja pärast käte ja sõrmedaga töödeldavad löökpillid ning lõpuks Ud-lauto. Kütkestav instrumentaalpala aitas sooritada iseendas sundimatut lõõgastavat siserännakut.
Pärast avapala võttis laulutuurid üles vokalist, kelle pikad, venivad sõnad ja hääleväristused võimendasid eksootilist muinasjutulist miljööd andunud kuulajate hingekäikudes. Vahepealne Ud-lauto soolo-osa pakkus suurepärast vaheldust, enne uut terviklikku koosmängu. Muusika kestel pöörlesid lavale dervišid, pruunid torujad mütsid peas, pikad mustad rüüd seljas. Nad heitsid mustad pealisrüüd lavale, jäädes valgetesse, käed risti õlgadel, pead ühele poole kaldu. Käed aga tõusid pöörlemisel üles taeva suunas, otsides ühendust kõiksusega. Sujuv keerutav liuglemine kestis ning lõpuks kummardasid tantsijad käed risti õlgadel ja lahkusid lavalt, jäädes ootama uut etteastet.
See oli islami sufi ordu müstiline tantsuline riitus, mida esmakordselt nägin 2005. aastal Egiptuse kõrbes ereda tähistaeva all. Nüüd sain sellest lummast osa Tallinna kontsertsaali prožektorite valguses, mis ei muutnud kuidagi kogu tehnika sügavamat olemust ja vaimustavat fiilingut. Midagi ürgset, kauget ja kaasakutsuvat oli koju kätte tulnud.
Jätkusid laulud saatemuusikaga, mille käigus muutus vahepeal lava taustavalguse värvitoon. Lauludest jäid meelde sõnad Sultan ja Allah, kuna mõlemat korrati ja venitati pikemalt idamaisele viisile kohaselt. Need laulud sarnanesid islami palvekutsele minareti tipust, mida kuulsin 2007. aastal Tuneesia linna Sousse mošee juures. Võimas ja tugevalt inspireeriv vaimulik veniv helivõnge, mis nüüd maandatud kujul Alexela lavalt kordus.
Programmi teise poole alguses asusid ansambli liikmed oma kohtadele üleni mustades rõivastes. See osa kuulus rohkem tantsule. Algas ansambli ja pöörlevate dervišite ühisosa, kus viimased külg külje vastas kummardasid, langesid valgetele vaibakestele põlvili mõtluspoosi, et peagi alustada oma sümboolset holistilist liikumist taevastesse sfääridesse. Vuntside ja habemetega pikkades valgetes rüüdes saladuslikud keerutajad, instrumentide vaimuvangistav kõla ja laulja venitav-mänglev vokaal suunasid mu meele Türgi sultani palee kuldsetesse avarustesse.
Muusikalised rütmid ja pöörlemistantsud vaheldusid veidi kiiruselt, kuid mitte oluliselt. Lisandusid erinevad käteliikumised, mida toetasid mustades jalatsites suurepärast sammutehnikat valdavad kerged jalad. Valgete rüüde alumised osad keerlesid laia vurrina lainetades kehast eemal, nagu püüdes rohkem tuult alla saada oma märgilisel teekonnal kõiksusesse.
Üks laul oli pühendatud Allahile endale, kellega kohtuda ihatigi. Nii sulanduvad sufid kokku universumi kõigeväelise algallikaga, pöörelgu nad kas Süüria, Egiptuse ja Türgi kõrbetes ja mošeedes või Tallinna Alexela Kontserdisaalis. Kõik kuulub Temale ja Temas saab kõik üheks.
Kui pillid vaikisid ja tantsud katkesid, kõlas saalist tormiline aplaus, mis nõudis Istanbuli imetabased külalised lavale tagasi ja meile kingiti lahke lisalugu kahe tantsijaga. Sellega lõppes põnevalt paeluv programm Tallinna publiku jaoks.
Siinkohal minu siiras tänu ERPi töökale tiimile, kes suutis täismajale unustamatut elamust vahendada. Aitäh, et tõite väikesesse Tallinnasse puudutavat islamihõngulist vibreerivat atmosfääri.
Andre Tamm
kirjanik
Fotod: Sven Tupits, https://fotogeen.com/
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!
Unlimited MTÜ
EE497700771002818684
BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr
DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV
BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s
ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6
Märguanded
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.