“Minu meelest on sümboolne, et saatesari “Hallo, Kosmos!” algas ligi seitse aastat tagasi legendaarse Eesti ufoloogi Igor Volke avarate ja julgete vaadetega ilmaruumi suunal ja tähistab kolmesajandat juubelisaadet praeguse aja ühe mõjukaima metsamõtiskleja Valdur Mikitaga, kes kõneleb muuhulgas ka meie perifeersuse olulisusest. Oleme ju inimestena, eestlastena, metsarahvana – ja loodusrahvana kohati ka nn nõiarahvana – siin maa ja taeva vahel oma eksistentsi kogemas ja mõtestamas. See saatesari pühendabki tähelepanu justnimelt nendele perifeersematele ja avangardsematele mõttesuundadele, mis meie maailmataju oma erilisusega rikastavad,” sõnab saate autor Ingrid Peek.

Saade “Hallo, Kosmos!” startis Raadio 2 eetris 13. juunil 2010, sel nädalal jõuab eetrisse kolmesajas saade. Sellesse ajavahemikku mahub kokku 384 külalist (154 naist ja 230 meest) meilt ja mujalt. Saatekülaliste hulgas on olnud 43 teadlast (või põhiliselt teadusega tegelevat inimest), 25 muusikut, 18 koolitajat ja enesearengu edendajat, 18 arsti, 15 vaimulikku ja religiooniuurijat, 10 psühholoogi ja terapeuti, 9 šamaani, 9 nõida, kolm ametlikku vabamüürlast, kolm preestrit, kaks ufoloogi, üks munk, üks piiskop ning terve ports folkloriste, filosoofe, metafüüsikuid, looduskaitsjaid ja muude valdkondade esindajaid.

Kolmesajast saatest 12,6% ehk 38 saadet on helipurki püütud avalikel, publikuga salvestustel – nende seas näiteks Alkeemia Akadeemiaarutelud ja traditsiooniline iga-aastane Kosmonautikapäevatähistamine. Raadiokuulajateni jõudnud ka 12 kollaaž-saadet, mis koosnevad erinevate saatekülaliste mõttekillukestest. Selle aja jooksul on saadet on R2 kodulehelt järelkuulatud ja alla laaditud 2 149 363 korda. Saatel “Hallo, Kosmos!” on facebookis 18 039, instagramis 2380 ja twitteris 216 fänni.

Lisaks Eesti oma ala asjatundjatele on saatekülalisteni oma ilmavaadet tutvustama jõudnud külalisi Ameerika Ühendriikidest (11 külalist), Venemaalt ja sealsest Tõva Vabariigist (üheksa külalist), Inglismaalt(kuus külalist), Indiast (kolm külalist), Tiibetist (kolm külalist) ning ka Ungarist, Austraaliast, Ukrainast, Puerto Ricost, Mehhikost, Norrast, Brasiiliast Amazonase vihmametsast, Iirimaalt, Iisraelist, Argentiinast, Itaaliast, Islandilt, Taevast ja Põrgust. 37 saadet on olnud inglise keeles, üheksa vene keeles ja üks rootsi keeles. Väliskülalistest on tuntuimad tegelased tõenäoliselt Eckhart Tolle ja Kim Eng, Brandon Bays, David Icke, Doreen Virtue, Nick Pope, Veet Mano, Olga Butakova, Darpan, Estas Tonne, Vladimir Megre, Mona Polacca, Drukmo Gyal ja paljud teised tegijad.

Saate helivõlurid on Sirje Raud, Monika Tamm, Margus Müür ning avalikel salvestusel Kaspar Karner ja Ats Treimaa.

Sel neljapäeval, 23. märtsil oli ja kordusena pühapäeval, 26. märtsil kell 14 on “Hallo, Kosmos!” juubelisaate külaliseks kirjanik ja Tartu Ülikooli vabade kunstide professor Valdur Mikita, kes laiema publiku teadvusse jõudis 2013. aastal ilmunud raamatuga “Lingvistiline mets”, mis pälvis mitmeid auhindu. Metsamõtiskleja arutleb oma tuntumates teostes eesti kultuuri, eestlaste psühholoogia ja eestluse eripära teemadel, sellenädalases saates “Hallo, Kosmos!” tuleb juttu metsarahvast ja Eesti metsade maagiast, kodukandi kodustamisest ja sisemisest korilasest, meie perifeeria erilisusest ja olulisusest maailma mastaabis ning paljust muust huvitavast.

 

KUULA täies pikkuses juubelisaadet SIIT.

Vaata kodulehte hallokosmos.ee ja kuula kõiki seni eetris olnud saateid R2 arhiivist.

Allikas ja juubelisaate galrii: Alkeemia

Foto: Liina Kessa /ERR Menu