Kuidas hoida oma sisemine laps ärkvel? Lastelaager täiskasvanutele aitab!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. juuli 2019 kell 21:06



Fotod: Kadri Valsberg

Miks tundub mõni inimene vana juba kolmekümneselt, teine aga kepsleb veel seitsmekümneselt ringi ja tunneb end täies elujõus? Selle taga on paar olulist küsimust! Kas sa proovid pidevalt uusi asju? Kas sa õpid juurde ja julged eksida? Kas sa laulad, tantsid ja liigutad end regulaarselt? Kas sa võtad elu väga tõsiselt või hoopis mänguna? Ja kas sa julged endiselt oma mugavustsoonist välja astuda? 2.-4. augustil Adila Puhkekeskuses toimuv Lastelaager täiskasvanutele on mõeldud just nendele, kes tahavad oma hinge noorena hoida olenemata nende vanusenumbrist.

 

70 aastane hipikuningas, 2017. aasta laagri peakasvataja Fantuzzi ütles kuldsed sõnad:

Me ei lõpeta mängimist mitte seepärast, et saame vanaks, vaid me saame vanaks, sest me lõpetame mängimise!”

 

Täiskasvanud kardavad eksida! Aga ainult apsudest me ju õpime!

Kui sa proovid kogu aeg normaalne ja vaoshoitud olla, siis ei pruugi sa kunagi avastada, kui äge sa oled! Me soovime täiskasvanutena, et kõik tuleks kohe välja, tunneme piinlikkust, kui mõni asi ei õnnestu, sõltume teiste arvamusest ja oleme unustanud, et jalgrattaga sõitma õppides kukkusime korduvalt põlved veriseks, aga proovisime ikka ja jälle. Me unustame, et millegi õppimine seisneb korduvalt ebaõnnestumises, võtame elu liigse tõsidusega ja tavaliselt loobume juba esimesel korral, kui mõni asi välja ei tule. Ometigi oleme me piiramatu arenguvõimega olendid ja olenemata vanusest võime kõik veel õppida laulma, tantsima, žongleerima või kasvõi saksofoni mängima.

“Mäletan selgelt, kui nägin Uus-Meremaa festivalil pika habemega vanameest, kes sõitis üherattalise peal ja mängis saksofoni. Hiljem tuhises ta minust mööda üherattalisel hoopis seitsme palliga žongleerides. Kui ma temalt uurisin, et kas ta on terve elu harjutanud, selgus, et ta alustas nii rattasõidu, žongleerimise kui saksofoniga 65-aastaselt, siis kui pensionile läks ja praegu 78-aastaselt oli ta neis kõigis meister,” pajatab Täiskasvanute lastelaagri idee autor Tom Valsberg.

Meil kõigil on potentsiaal õppida ükskõik mida ja kunagi pole liiga hilja. Me ei pea isegi meistriks saama, vaid palju olulisem on õppida uusi asju just nii palju, et neid vähemalt nautida. Laulmist, tantsimist, žongleerimist, joonistamist, luuletamist, erinevaid spordialasid saab paari päeva või nädalaga harjutades selgeks just nii palju, et terve elu nendega tegelemist mõnuga nautida! Peamine selles on just hirmu ja piinlikkuse müürist läbi astumine. Julgus teha vigu, julgus eksida, julgus kukkuda pepuli ja selle üle naerda. Selleks on aga vaja turvalist keskkonda, mitte nagu keskkoolis, kus mõne eksimise peale sind välja naerdi või halvustati. Naerda kõik koos võib muidugi ja enda üle on ka väga tervislik naerda, aga see kõik peab olema sõbralik, et inimene end krampi ei tõmbaks. Täiskasvanute lastelaagris on loonud just selline keskkond, kus saab vabalt eksida ja avaneda teiste grupiliikmete ja professionaalsete õpetajate toetusel.

Meie laagris käivad peamiselt 25-65 aasta vanused inimesed, kes soovivad elada kaua ja õnnelikult! Need, kes mõistavad, et nende elu ja suhtumine võiks olla veel stressivabam, kui see on praegu. Et täiskasvanud saaks pingevabalt lapsemeelsed ja kohustustest vabad olla, siis päris lapsi sellesse laagrisse kaasa võtta ei saa,” ütleb Valsberg.

Elu parim nädalavahetus! Need kolm päeva veetsin nagu muinasjutus, tagasi argipäeva jõudes ei saanud mitu päeva aru, kas see oli üks vapustavalt hea uni või juhtus see kõik päriselt.“

Katti Aumeister, 2017. aasta laagris osaleja

Elukestva nooruse saladus

Kas teadsite, et kui minna mõne põlisrahva juurde Aafrikas või Lõuna-Ameerikas ja küsida: “Kas teie külas leidub inimest, kes ei laula, tantsi ega mängi trummi,” siis jäävad hõimlased nõutuks. Sellist inimest ei eksisteeri, sest tantsimine, laulmine ja mängimine just need loomulikud tegevused, mis hoiavad hinge noorena ja keha aktiivsena!

Lääne ühiskonnas on aga inimesed tihtipeale eraldunud, stressis ja valivad peamiselt meelelahutuse, kus nad istuvad toolil kontserdisaalis ja plaksutavad siis kui neile meeldib ja mühatavad siis kui ei meeldi. Heal juhul mõned käivad jõusaalis keha virgastamas, aga ka see pole ühistegevus, mis tekitab ühtsustunnet ja rõõmu koos tegemisest. Üldiselt on nii, et mida vanemaks inimene jääb, seda vähem ta midagi teeb, aga tegelikult peaks olema vastupidi. Mida vanem sa oled, seda olulisem on hoida oma keha ja vaim värske läbi rõõmustamise, füüsilise kontakti, tantsimise, laulmise ja ka rütmimise.

 

 

Mis on vahet vaatamisel ja ise tegemisel?

Ilus näide on siin maasika-vahukooretort. Kas sa tahaksid seda torti vaadata ja kaugelt nuusutada, või sa tegelikult tahaksid oma näpud sinna tordi sisse surada ja seda mõnuga sööma hakata? Just selline vahe ongi ise tegemisel ja kõrvalt vaatamisel. Laste ja täiskasvanute üks suurimaid vahesid on see, lapsed katsetavad uusi tegevusi ja uusi asju igapäevaselt ning hoiavad seeläbi end pidevas arengus! Aga millal sina midagi sellist tegid, midagi uut ja huvitavat, mis ei pruugi sul isegi õnnestuda, aga mis võib olla ometigi meeli ergastav, arendav, põnev ja äge?

 

Julge olla veider, võta ette uusi asju ja õpi enda üle nalja tegema!

Võta kuulda nõu ja julge olla vahel laps, nagu me õpetame lastelaagris, sest see maandab pingeid, teeb sind elurõõmsamaks, pakub võimalusi leida endas uusi kirgi ja andeid. Võta paar korda kuus ette uusi tegevusi: mine joogatundi, valmista endale tass keraamikastuudios, mine väelaulude õhtule laulma, isegi kui arvad, et sa ei oska laulda.

Kui keegi sulle meeldib, siis ütle talle seda kohe! Naerata ja tervita tänaval võõraid inimesi. Laula kõva häälega duši all! Kui toimib mingi põnev tegevus, siis liitu isegi siis, kui see on sulle uus. Julge oma riided ära määrida, kui metsas müttad. Jookse end aeg-ajalt hingetuks. Mõtle, mis oleks sinu supervõime, kui sa saaksid valida. Mine loodusesse koos sõpradega telkima. Osta tervislikke maiustusi ja jaga neid sõprade ja töökaaslastega. Jäta telefon koju, mine mõne sõbra akna taha ja hõika ta välja mängima.

Kui sa ärritud, trambi jalgadega vastu põrandat, aga ära ütle kellelegi halvasti. Kihuta supermarketis käruga, kuni keegi sulle märkuse teeb. Kritiseerimise asemel kiida teisi, sest head sõnad annavad väge ja inspiratsiooni nii sulle kui teistele.

Kui ühislaulmisele lisada tubli annust väge, tantsu ja mänge, siis on tulemuseks puhas maagia ja rõõmu laager, mis avardab su olemust igal tasandil!“

Joonas Saks, laagris osalenud koolitaja

Räägitakse lugu, kus indiaanlane kohtas antropoloogi ja küsis: “Ma olen kuulnud, et teil on seal linnades väga populaarseks saanud stress. Me oleme ka väga huvitatud, mis see äge asi on, mida kõik nii väga harrastavad. Kuidas me seda proovida saaks?”…

Stess ja muretsemine on haigus, mis tuleb peamiselt sellest, et elu ja asju võetakse liiga tõsiselt. Jah, võib tööasju tõsiselt ajada ja suuri asju korda saata, aga vahepeal peab vastukaaluks ka lõdvestuma, mängima, kallistama ja mõistma, et pole need “tähtsad” asjad elukvaliteedi ja õnneindeksi mõttes üldse nii olulised. Lõppude lõpuks pole oluline mitte see, palju sa pappi kokku ajasid ja kui kuulekalt sa kaheksast viieni tööl käisid, vaid hoopis see, kui palju sa armastasid, kui palju sa arenesid, kui õnnelik ja pingevaba olid sa kõiges selles, mida sa ka tööalaselt korda saatsid!

 

Kes suuri lapsi laagris kasvatavad?

Seekordne laager on juba viies ja meie laagris on mänginud viiel korral kokku juba üle 250 täiskasvanud lapse! Seni pole veel ühtegi last, kes poleks rahule jäänud. Lastelaager täiskasvanutele toimub sel suvel 2.–4. augustil Adilas, Urmas Sõõrumaa maakodus ja kasvatajateks on tuntud muusikud. USA-st lendab kohale üle maailma tuntud mantrabändi Kirtaniyas ninamees Vijay Krishna, kes on viimas kümne aasta jooksul andnud töötubasid ja kontserte üle neljakümnes erinevas riigis ja olnud peaesinejaks USA suurimal mantramuusika festivalil Bhaktiest. Eesti kasvatajatest teeb väelaule laulab Tom Valsberg, korda hoiab täiskasvanute arendavate mängude spetsialist Erki Kaikkonen, kes vestab muinasjutte, õpetab vägivallatut suhtlemist ja viib läbi jutusaua ringe. Lisaks toimub viie rütmi tants Margit Fohti eestvedamisel, trummiworkshop ja mandalate joonistamine Mari-Liis Laanemaa juhtimisel. Sööme maitsvat ja puhast taimetoitu! Kiigume külakiigel, teeme sporti ja saunadiskot ning viime läbi mitmeid turvalisi, aga julgust proovile panevaid harjutusi.

Hetkeseisuga on veel 5 vaba kohta laagrisse! Laagrisse registreerimiseks kontakteeru kohe unistustesuvelaager@gmail.com ja vaata kodukat www.suurtelastelaager.ee.

Kui sa kiirelt ei jõua reageerida ja laager juba täis, siis saad vähemalt tulla kaema ja kogema lastelaagri lõpupeole 4. augustil! Laager lõppeb 4.augustil 19:00 Kakao-tseremoonia ja ekstaatilise tantsu peoga, kus saavad osaleda ka need, kes laagris ei osale. Kakao tseremooniat viib läbi Tom Valsberg ja ekstaatilise tantsu muusika loob DJ Romet Preismann! See on muideks selle suve viimane ekstaatiline kakao-tseremoonia.

 

Vaata lisaks: Lastelaager Täiskasvanutele 2019, Kakaotseremoonia ja ekstaatiline tants

Fotod: Kadri Valsberg

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt