10. veebruar 2020 kell 18:07
Dr. Mauer on Rootsist pärit värvikas tegelane ja DJ, kellest oleme ka varem Telegrami veergudel juttu teinud. Oma tuntud larger than life-olekuga võtab hinnatud doktor peagi ette midagi erakordset – nimelt kutsub ta kõiki klubimuusika huvilisi valentinipäeval osa saama 15-tunnisest DJ maratonist, mis saab toimuma Tallinna underground ööklubis 9/11, mille üks rajajatest ja residentidest Dr. Mauer ka ise on. “Minu 15-tunnise maratonseti puhul on tegemist lausa LIVE kontserdiga, sest kasutan ka palju samplerit,“ räägib helivõlur ise.
Räägi doktor, kuidas tekkis idee teha 15-tunnine DJ etteaste ja miks just valentinipäeval?
Elasin pikalt Berliinis, elektroonilise muusika Mekas, kus klubiüritused olid pidevalt maratonlikud ja usulevitajad olid puldis harilikust kauem. Ja kui üldse vaadata, mis toimub mujal maailmas, siis annab pikk sett DJ-le vabaduse kontrollida, suunata ja mudida tervet kulgemist – alates peo algusest kuni lõpuni välja. Minu teada ei ole Tallinnas sellist asja tehtud ja tundsin, et keegi võiks selle ära teha.
Valentinipäev ehk sõbrapäev tundus õige kuupäev, sest selle aeg on end ära elanud – klassikalised deitimised ja läänemaailmast laenatud “My Valentine“ on hääbunud. Osade inimeste jaoks on see lihtsalt üks päev, kus tuleb sõpru meeles pidada, osade jaoks on see päev, kus peab paaniliselt kellegi välja kutsuma ja kolmandate jaoks on see aasta kõike üksildasem päev, sest pole kellegagi midagi teha. Mina kutsun üles kõik kolmes kategooriast ühinema diskole, kus muusika seob kõiki, kes kohapeale satuvad – keegi ei ole üksi, kõigil on sõbrad ja mine sa tea – ehk leiad oma “My Valentine´i“ selleks õhtuks või kogu eluks.
Kuidas sa valmistud selliseks maratoniks?
Ma arvan, et selleks ei saagi valmistuda – see on või ei ole sul olemas. Sul peab olema sisemine tahtmine teekond ette võtta ehk mindset paigas. Kindlasti peab palju puhkama ja füüsilise vormi eest hoolt kandma, sest on üsna kurnav nii pikalt mängida. Kuna olen enamus elust olnud B-kategooria sportlane, siis on patareid laetud ja mürsk on valmis astuma ajaportaali, kus helipaladega saab aega omakasupüüdlikult manipuleerida.
Kuidas soovitad teistel peole ette valmistuda ja mida on peolt oodata?
Ükskord käisin Berghainis (Berliini ööklubi, kuhu on raske nii sisse kui kui ka sealt välja saada – toim.) koos ühe Berliini sõbraga ja kui istusime enne Mekasse minekut tema korteris, siis ta võttis üks hetk sokid jalast ära ja teipis jalad kinni, et ei tekiks ville. Suhtumine peab olema täpselt selline nagu tipp-sportlastel – oluline on ettevalmistus ja kindlasti tulla teadmise ja tahtmisega lõpuni panna. Tuletan meelde, et see ei ole sprint vaid maraton – esimesed tunnid võib-olla mitte tantsupõrandal liiast vehkida, sest siis ei jaksa tõusudel peagrupiga sammu pidada. Paljud vajuvad Tehvandi tõusul ära kuskil 8ndal tunnil, aga teekond on pikk ja ei tasu teha ebaloogilisi otsuseid või tantsusamme – vigastused on pika õhtu jooksul kerged tulema.
Peokäigus toome Pandora laekast välja üllatusi ja ilunumbreid – alates elavatest trummihelidest kuni silmatorkavate tantsijateni välja. Mulle endale oleks väga meeldinud legendaarse Lembitu Kuuse ja Aleksei Turovski kombo, kes hommikutundidel oleks spordikommentaatoritena kohad sisse võtnud, aga paraku on Lembitu meie seast lahkunud ning alles on vaid elamushetked ja mälestused tipp-kommentaatorist.
Räägi Dr, kuidas sa suudad 15 tundi järjest mussi mängida? Kas jood kakaod?
No ennekõike on asi muusikas, nagu ma olen selgitanud, siis ma saan muusikaga üheks, kui pulti satun ning siis kaob ajataju ja seega pole mitte mingit vahet, kui kaua pidu kestab, ma võin sinna jäädagi. Aga eks ma pean ennast muidugi turgutama ka, et maraton kenasti lõpuni viia. Kui kakaod pakutakse, siis selle kulistan meeleldi sisse, aga võtmesõnaks on väljapuhanud hing, pühendumine ja võistlussportlase mindset.
Isiklikult arvan, et 15 tundi mussi mängida ei ole üldse nii hull kui tundub. Kui paljud meist on 15 tundi üleval olnud? Enamus meist on 15 tundi üleval iga päev ja siis jääb 9 tundi magamiseks. Kõik on perspektiivi küsimus, aga olen nõus, et mina kui dirigent ei tohiks ka liialt rapsida, sest nii võib mõte krampi tõmmata ja seda ei ole vaja.
Kust oled sa saanud oma DJ-pisiku?
Ikka sealt, kust paljud on pisikuid saanud – haiglast, siis kui ma sündisin. Sünnijärgne DJ-pisik oli mul eos juba sees, aga oli vaja elada täpselt selline elu nagu elatud, et ise suudaksin seda tuvastada. Esmased tunnusmärgid olid 6-7aastaselt avastatud J.M Jarre ja Mike Oldfieldi CD-d, mille paps mulle kinkis. Sealt edasi tuli mõõnaperiood räpp-muusika saatel, mis mingiks hetkeks peatas ajutegevuse ning fookus läks paigast. Kerides mõned aastad veel edasi, siis uitasin kui peata ratsanik ringi. Peata ratsanikuna jõudsin kodumaal suletud uste taha ehk angaaripidudele, kus muusika oli ükskord nii hea, et pidin oma trussikud ära sööma. Tol ajal oli heližonglöörina puldis Ivo Naries, kes on mulle olnud esialgne suunamudija. Sealt edasi kasvas peata ratsanikul pea tagasi, lendasin Berliini ja armusin lõplikult elektroonilisse muusikasse. Ja siis nad elasid õnnelikult aegade lõpuni koos.
Kas sinusugune doktor ootab oma kontserdile ka koroonaviiruse kandjaid või peaksid nemad koju jääma?
Minu kontserdile on oodatud koroonaviiruse, sea- ja linnugripi, Zika, Ebola, SARSi ja teiste viiruste kandjad, sest kohapeal süstitakse muusika näol vastumürki. Teisalt on täiesti võimalik, et paljud eelpool nimetatud viirused ja viirusekandjad eksisteerivad vaid meedias või mõnes vürtsikas muinasjutus, mida ma heameelega oma lastele ei loeks.
Mis on su tulevikuplaanid?
Otsisin üks päev lugusid, helisid ja sampleid ning avastasin, et ei meeldi enam miski. See oli hetk, kui tundsin, et pean hakkama ise produtseerima. Kõik ettevalmistused tarkvara jms näol olid juba arvutis olemas. Sel õhtu lõin oma esimese produktsiooni – see oli lihtsalt nii halb, et tundsin, et tahan sellega edasi tegeleda. Pean end üsna nooreks ja sisenemine mussi-maailma on läbi DJ-nduse, aga näen end tulevikus produtsendi, helilooja ja muusikuna, kes on praegu veel lapsekingades.
Kõige suuremaks rahulolu ja eesmärgi täitumiseks võib lugeda seda, kui olen “Gladiatoor 2-le” soundtracki teinud ja troonilt tõuganud Hans Zimmeri.
Küsitles Hando Tõnumaa
Kuula ka Dr. Maueri stiilinäidet:
Vaata lisaks: Dr. Mauer Marathon Night (14. veebruaril klubis 9/11)
Fotod: erakogu, Sten Roosvald
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.