12. august 2022 kell 14:37
Prantsuse teadlane vabandas pärast seda, kui oli säutsunud chorizo viilu foto juures, et see on James Webbi kosmoseteleskoobiga tehtud pilt kaugest tähest. Tuntud füüsik ja Prantsusmaa alternatiivenergia ja aatomienergia komisjoni direktor Étienne Klein jagas eelmisel nädalal Twitteris pilti vürtsikast Hispaania vorstist, kiites selle “detailsuse taset”.
“Pilt Proxima Centaurist, Päikesele lähimast tähest, mis asub meist 4,2 valgusaasta kaugusel. See on tehtud James Webbi kosmoseteleskoobiga. Milline detailsus… Iga päev avatakse uus maailm,” kirjutas ta pühapäeval 91 000 jälgijast kosmosehuvilisele.
Photo de Proxima du Centaure, l’étoile la plus proche du Soleil, située à 4,2 année-lumière de nous.
Elle a été prise par le JWST.
Ce niveau de détails… Un nouveau monde se dévoile jour après jour. pic.twitter.com/88UBbHDQ7Z— Etienne KLEIN (@EtienneKlein) July 31, 2022
Allikas: Twitter
Allpool pilt chorizo vorstist:
Postitust retweetisid ja kommenteerisid tuhanded täiskasvanud “Star Treki” fännid Twitteris, kes automaatselt uskusid teadlase sõna.
Asjad polnud aga päris nii, nagu esialgu näis.
Klein tunnistas hiljem mitmes järelsäutsus, et tegelikult oli see pilt chorizo viilu lähivõte, mis on tehtud mustal taustal.
“Noh, kui on kokteilitund, kalduvad kognitiivsed eelarvamused nii mõndagi nautima… Olge sellega ettevaatlikud. Kaasaegse kosmoloogia järgi ei eksisteeri Hispaania vorstiroaga seotud objekte mujal kui Maal.”
Pärast seda, kui veebikogukonna liikmed naljale valuliselt reageerisid, kirjutas ta:
“Teatud kommentaare silmas pidades tunnen ma kohustust täpsustada, et see säuts, mis näitab väidetavat pilti Proxima Centaurist, oli nali. Õppigem olema ettevaatlik nii autoriteetsete positsioonide argumentide kui ka teatud kujutiste spontaanse kõnekuse suhtes.”
Kolmapäeval vabandas Klein oma nalja pärast, öeldes, et tema kavatsus on “kutsuda üles ettevaatusele piltide suhtes, mis näivad kõnelevat iseenda eest”.
Paranduseks postitas ta pildi suurejoonelisest Vankriratta galaktikast, kinnitades jälgijatele, et seekordne foto on ehtne.
Kes on aga kosmoloogia pettusega kursis, teab juba ammu, et kõik kosmoseprogrammid üheskoos võltsivad kosmost.
Allikad: edition.cnn.com, petapixel.com
Tõlkis ja toimetas Hando Tõnumaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.