Arvamus: Vabadusest Eesti moodi – ühele rohkem, teisele pisut piiratud kujul

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. juuli 2021 kell 17:50



Täna ilmus Delfis kaks uudist, mis üsna nõutuks teevad: üks otseselt ja teine kaudselt vaktsiiniteemaline. Esiteks teatas peaminister Kaja Kallas tänasel valitsuse pressikonverentsil, et kolmanda koroonaviiruse laine ajal saavad vaktsineeritud inimesed rohkem vabadusi (millised need olema saavad, see pole veel kindel). Teiseks ilmus artikkel pealkirjaga “Koroona ja vaktsiinide kohta väärinfot jaganud Carmen Pritson hakkab Kiili kooli põhikoolilastele inimeseõpetust õpetama”, milles seatakse Pritsoni pädevus õpetajana küsimärgi alla, sest esiteks on ta väitnud, et vaktsineerimine põhjustab autismi, “kuigi teadlased ja arstid on selle korduvalt ümber lükanud” ja teiseks on ta jaganud sotsiaalmeedias “valeinfot” koroonaviiruse kohta. No parimagi tahtmise juures ei loe sellistest uudistest välja midagi muud, kui 1) Eesti ei ole enam vaba riik ja 2) teistsuguse maailmavaatega inimene ei tohi olla õpetaja. Aina teravamalt tekib küsimus: kuhu me siis niimoodi liigume?

 

Mis puutub Kaja Kallase “vabaduse” juttu, siis midagi sellist on õhus olnud juba pikka aega. Et kui riigi vaktsineerimistempo ei vasta kõrgliiga nõuetele, siis paneme pressi peale, mingist vabatahtlikkusest ei tehta ammu juba enam juttu.

Terviseameti pressiesindaja Merilin Verniku sõnul oleneb kõik valitsuse otsusest ning praegu ei ole veel kindel, mis erisusi vaktsineeritutele lisaks tehakse. Praegu on suurim vabadus vaktsineeritutel võrreldes isikutega, kes pole kaitsesüsti saanud, see, et nad ei pea jääma ei reisilt tulles ega nakatunuga kokku puutudes eneseisolatsiooni. Verniku sõnul on veel vara öelda, millal kindel plaan valitsuse poolt paika pannakse ning millised õigused seal olema saavad.

Teadusnõukoja juhi Irja Lutsari sõnul jäävad uue laine ajal vaktsineeritutele tõenäoliselt kehtima samad vabadused, mis seni. Ehk täielikult vaktsineeritud inimesed ei pea eneseisolatsiooni jääma isegi siis, kui neil on olnud lähikontakt positiivse testi andnud inimesega. Lutsar lisas, et kolmanda laine ajal võivad jääda kehtima õigused seoses reisimisega ning vaktsiinipassi alusel kontserdile, restorani või spaasse minek on veel arutelu küsimused. “See võib aga olla potentsiaalselt uus vaktsineeritud inimeste vabadus kolmanda laine ajal,” sõnas ta.

Ootame ja vaatame siis, kuhu need arutelud valitsuse viivad. Võib-olla arutaks ausalt ka selle üle, kui palju inimesi on koroonavaktsiini tõttu Eestis oma tervise ohtu seadnud ja kas endiselt pimesiku mängimine ikka on kõikide Eesti vabariigi kodanike huvides.

 

Kes otsustab, et Pritson ei sobi õpetajaks? Delfi? 

Delfi tänane teine artikkel, mis viitab sellele, et Pritson ei sobi õpetajaks, sest tal on ametlikust versioonist erinev arvamus vaktsineerimisest, on aga veelgi kõhedakstegevam, sest siinkohal kangastub “seest siiru-viiruline, pealt kullakarvaline” nõukaaeg, kus pedagoogid tohtisid ajada ainult riigiusuga ühte jalga käivat juttu ja vähegi poliitilistel teemadel valjult mõtlemine tuli kas koju või ridade vahele jätta.

Delfi entusiastlik ajakirjanik-tõekuulutaja viskas õhku küsimuse, kes ometi julges Pritsoni põhikooli inimeseõpetuse õpetajaks võtta. Kiili abivallavanem Karin Sillmann ütles, et Kiili gümnaasiumi personalitöö ja -juhtimine on direktori pädevuses, haridus- ja teadusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna asejuhataja Jelena Zemskova kinnitas samuti, et seaduse kohaselt hindab õpetaja töölevõtmisel tema vastavust nõuetele ja võimekust sellel ametikohal töötada tööandja ehk koolijuht.

Õpetajat ametisse võttes kontrollitakse peale professionaalsete nõuete ka karistusregistrist, et inimese taust on puhas. Teisi piiranguid koolis õpetajana töötamisele seadusega kehtestatud ei ole! Kas Delfi arvab teisiti?

 

Pakosta: Inimeseõpetuse tunnis tuleb rääkida, et vaktsineerimine on õige ja hea!

Haridusministeeriumi esindaja sõnas ka, et õpetajalt oodatakse teaduspõhisust. Siin tekibki muidugi küsimus, milline teadus on siis õige ja milline vale.

Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Liisa Pakosta aga ütles selles samas Delfi artiklis, et “Carmen Pritsoni tüüpi õpetaja” võib ametis olla siis, kui ta tunnis jälgib riiklikku õppekava ja räägib nii vaktsiinide tähtsusest kui ka muust, mis selles vanuses lastele ette nähtud: “Õpetajal on õigus vaadetele, mis erinevad riiklikust õppekavast, kuid tundi neid ei tohi tuua.”

“Koolis peab inimeseõpetuse õpetaja tunnis rääkima, kuidas vaktsineerimine on hea ja saame sellega lahti halbadest nakkushaigustest. Tervishoiuküsimustes tuleb jääda tõendus- ja teaduspõhiseks,” kõneles Pakosta.

Kui eraelus kooli riiklikust õppekavast erinevate vaadetega inimene just vaadete tõttu tööle ei võeta, võib Pakosta sõnutsi olla tegemist diskrimineerimisega. “Küll aga võtab kool sellise inimese palkamisel endale teadlikult lisakohustuse kontrollida, et koolitundides lähtutakse õppekavast ja tõenduspõhisusest,” lisas Pakosta.

Volinik avaldas ka arvamust, et ehk ongi Eesti ühiskond küps aruteluks, kas õpetaja arvamusvabadus võiks seadusega olla eraelus pisut piiratud, et suusad õpetatavaga väga risti ei läheks.

No see on küll juba üsna huvitav mõte!

Telegram soovib Kiili koolile ja Carmen Pritsonile jõudu iseendaks jäämisel ning ilusat suvepuhkust, Kallasele ja valitsusele aga pikki põnevaid arutelusid, kuidas Eesti rahvast kõige efektiivsemalt sikkudeks ja lammasteks jagada.

 

Telegrami suvetoimetus / Sander Soomaa

Foto: Pexels



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt