31. mai 2021 kell 21:02
Möödunud suvel ilmus Telegrami ajakiri alapealkirjaga “Koroonakriis”, mille peale reageeris kõige tulisemalt toona Postimehe ridades töötav tõeminister Herman Kelomees, kes helistas kauplustekettide ostujuhtidele ja hakkas neid terroriseerima. Algselt piirdusid Kelomehe tegevused telefonikõnede ja meilivahetustega, milles seltsimees nõudis ajakirja müügi lõpetamist, aga kui kauplused seda jätkasid, siis hakkas Kelomees oma artiklitega ründama nii poekette kui ka ajakirja levi korraldavat Lehepunkti, süüdistades neid ohtliku valeinfo levitamises. Sellele survele andsid alla Coop ja Rimi, kes lükkasid ajakirja oma sortimendist välja.
Nüüd, aasta hiljem, on ilmavalgust näinud uus Telegrami ajakiri “Koroonakriis 2: Kas küsimuste esitamine on vabas ühiskonnas lubatud?”, milles pole ühtegi artiklit, vaid ainult küsimused, aga nagu saab lugeda hiljutisest seltsimees Kelomehe artiklist, siis selgub et Delfi tõeminister pole võimeline aru saama värske ajakirja mõttest.
Meeldetuletuseks – kui möödunud aasta kevadel kogu see koroonajama algas, siis tegi Telegram esimest korda oma 7-aastase tegutsemise jooksul avalduse pääsemaks valitsuse pressikonverentsile. Nagu paljud teavad, siis pressikale pole meid siiani lastud ning oleme läinud selles asjas isegi kohtusse riigikantselei vastu. Samaaegselt püüdega saada pressikonverentsidele tegime suure kampaania nimega “Avalik Kiri Eesti vastutavatele isikutele seoses COVID-19 tingitud kriisiga”, milles esitasime neid samu küsimusi, mida oleksime pärinud pressikal. Aga kuna ka neid küsimusi valitsus ignoreeris, siis otsustasime pärast mitme aastast pausi välja anda uue ajakirja, kus said need küsimused ja paljud põnevad artiklid, kus andsime kõlapinda teadlastele ja arstidele, välja toodud.
Ehk siis ajakirja ilmumise põhjus oli ainult selles, et meid ei lastud pressikale ja meie küsimustele ei vastatud ka mailitsi. Need olid kõik sellised küsimused, mida peavoolu ajakirjanikud (keda lubatakse pressikonverentsile) ei suvatse küsida. Selgub, et tõeminister seltsimees Herman Kelomees ei huvitu kriitilistest küsimustest ning ta ei luba ka teistel neid küsimusi esitada.
Kuna kaks suurt müügiketti keeldusid meie eelmist ajakirja müümast, sest väidetavalt on seal kirjas “ohtlik valeinfo”, siis otsustasime uue ajakirja teha nii, et seal polegi artikleid, vaid ainult küsimused. Aga tundub, et tõeminister kas ei taha või ei ole võimeline aru saama Telegrami ajakirja mõttest. Nimelt heidab ta nüüd meile ette, et me justkui petaks klienti, kuna ajakirjas välja toodud küsimused, või täpsemalt viited võimalikele vastustele, on leitavad ka Telegrami veebist:
“Sada lehekülge mahutavas väljaandes on igale leheküljele asetatud ainult üks suures kirjas küsimus, millele vastuse saamiseks peab lugeja minema portaali kodulehele. Et seal on samad küsimused omakorda toodud, ei saagi ostja 6 euro eest mitte midagi, mida internetikasutaja tasuta ei saaks”.
Halloo!!?? See ajakiri ei olegi mingi äriprojekt vaid puhast statement. Ajakirja esikaane pealkiri – “Kas küsimuste esitamine on vabas ühiskonnas lubatud?” – ei tundu Kelomehele kohale jõudvat. Sest justnimelt küsimuste esitamise keelamise ja sellele kaasa aitamise üle näib ta lausa uhkust tundvat.
Lisaks, kuigi Coop ja Rimi ei võtnud uut Telegrami ajakirja müüki ka käesoleval aastal, siis Kelomees ei jäta oma jonni ning ründab edasi ajakirjade leviga tegelevat ettevõtet Lehepunkt OÜ, mille emafirmaks on Norra suurkontsern Reitan. Nimelt leiame Kelomehe värskest artiklist paksus tekstis alapealkirja “Vandenõuperioodikat levitab Norra suurfirma”. Kas tõesti küsimused on vandenõu? Idiocracy much?
Lp seltsimees Herman Kelomees,
Kas te üldse lugesite meie värske ajakirja toimetajaveergu? Me oleme seal väga detailselt selgitanud, miks on ajakiri just selline nagu ta on.
Palun katsuge aru saada, et nii see ajakiri kui ka soov pääseda valitsuse pressikale ning Avaliku Kirja kampaaniad on projektid, millesse oleme investeerinud kümneid tuhandeid eurosid + praktiliselt kõik oma töötunnid ja arvestatava osa ka vabast ajast. Nende projektide ainus eesmärk on saada ühiskonnas käima avalik ja kallutamata arutelu meid kõiki puudutavatel teemadel. Kuna Eesti vastutavad isikud ning ka teie, seltsimees Kelomees, ei vasta meie kirjadele ning te ei soovi meie podcasti tulla, et vestelda nagu normaalsed inimesed, siis meil polegi muud varianti, kui luua erinevat sisu ja kampaaniaid lootuses, et ehk ühel hetkel kuuldakse meid piisavalt palju, et saada ühiskonnas avalik arutelu käima.
Teie kui teenekas väitleja ja Eesti Väitlusseltsi tegevjuht ei tohiks ju ometi ühte elutervet ja ausat debatti karta?
Värskes ajakirjas pole artikleid, sest me soovisime juba eos vältida sildistamist, kuid meile tundub, et viimase 15 kuu jooksul on saanud vandenõust reaalsus ja seda kinnitavad ka mitmed ajakirjanikud Delfi Gruppi kuuluvate väljaannete veergudel.
Kui vandenõust on saanud reaalsus, siis mis põhjusel sellist perioodikat müüa ei tohiks? Ja kui järgmine ajakiri tuleb puhaste valgete lehtedega, kas siis on teie arvates müük lubatud või on ka meie vaikus kuidagi “vandenõuline”?
Me soovime endiselt näha teid külalisena meie podcastis, et saaksime neid teemasid arutada. Võime tulla külaliseks ka teie podcasti vms. Meie ainus soov on, et ühiskonnas oleks avalik arutelu koroonakriisi teemadel, sest need puudutavad meid kõiki.
Lugupidamisega,
Hando Tõnumaa
NB! Telegrami ajakirja saab osta ka meie osta.ee keskkonnast
Foto: Eesti Väitlusselts + Canva
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.