
22. aprill 2025 kell 11:17
Hiljutises Postimehe artiklis maalis rahandusprofessor Tõnn Talpsepp Bitcoinist spekulatiivse varaklassi portree, mida võib võrrelda uunikum autoga: huvitav ent ebaefektiivne, väärtuslik vaid seni, kuni moes. Selliselt – kollektsionääri esemena – võinuks iseloomustada Bitcoini 15 aastat tagasi, ent selle aja sees on väga palju muutunud. See vaade peegeldab hästi traditsioonilise finantsmaailma perspektiivi – mis aga ongi täna ajale jalgu jäänud ja mille osas me hädasti HARITUST vajame, kirjutab innovaator ja tarkvara arhitekt Eerik Potter sotsiaalmeedias.
Meie maailm on muutumas. Kiiremini kui kunagi varem. Tehnoloogia, energia, kommunikatsioon, võimustruktuurid – kõik need liiguvad hajususe, autonoomia, koostöö ja läbipaistvuse suunas. Vana on kokku kukkumas ja uus on tõusmas. Selles globaalses protsessis ei ole Bitcoin lihtsalt uus investeerimisvõimalus. Ta on uus alusraha. Ülemaailmne, tsensuurikindel, energeetiliselt tagatud ja neutraalne.
Väljaspool vana maailma raame
Tõnn Talpsepa analüüs lähtub rahasüsteemi traditsioonilisest paradigmast – nagu oleks Bitcoin lihtsalt üks uus varaklass finantsportfellis. Kuid Bitcoin pole tulnud selleks, et konkureerida kullaga või olla aktsiatest „ägedam“. Vastupidi, Bitcoin võimaldab pikemas plaanis “päästa” kuld vabaks spekuleerimisest ning vangis hoidmisest (las see särab ja saab kasutatud reaalsetes rakendustes); ja pakkuda võimalust tava inimestel kaitsta oma vara ilma, et peaks tegelema riskantse investeerimisega. Bitcoin on loodud selleks, et pakkuda alternatiivi kogu olemasolevale rahandussüsteemile. See on vaba rahva raha.
Kui professor võrdleb Bitcoini uunikum autoga, siis mina väidan, et see on lendav auto või lausa kosmoselaev – mida ei mõisteta, kui vaadata vaid läbi hobuvankri prisma. Bitcoin on märgiline inimkonna leiutis nagu lambipirn või ratas või auto, mis tagasivaatavalt on ilmselge tsivilisatsiooni edasiviiv jõud, ent algusaegadel oli enamus siiski uue osas skeptiline.
Bitcoin on energia kaudu läbipaistvalt loodud raha
Fiat raha sünnib poliitilise ja kulliside taga tehtud otsustega ja on süsteemselt devalveeruv. See on struktuurilt püramiid, kus tipp otsustab enamuse üle. Kogu meie finantsmaailm, k.a investeeringud, on selle peale üles ehitatud. Raha väärtus sõltub usust riigi ja keskpanga stabiilsusesse. Ent maailmas, kus geopoliitilised jõujooned kõiguvad ning institutsioonid kui ka riigid kaotavad usaldust, vajame uut usalduskihti – midagi, mis põhineb mitte lubadusel, vaid loodusseadusel. Me vajame raha, mida ei kontrolli keegi. Mitte püramiidi vaid võrgustikku, seeneniidistikku.
Bitcoin sünnib läbi töö – energia, mida kulutatakse matemaatilise probleemi lahendamiseks, tagab selle võrgu turvalisuse ja nappuse. See ei ole tühine metafoor – see on reaalse füüsilise ressursi sidumine digitaalse väärtusega.
Noorte tulevik ja rahaline suveräänsus
Talpsepp soovitab noortel mitte Bitcoini investeerida, vaid haridust omandada. Hariduse osas olen ma muidugi täielikult nõus ja olen juba aastaid väitnud, et Bitcoin ongi haritus! Ja küsin vastu, et milline haridus valmistab noori ette maailma jaoks, kus nende töö, andmed ja identiteet kuuluvad aina enam tsentraliseeritud süsteemidele? Meie praegune haridussüsteem ei räägi sellest, kuidas meie raha kontrollivad mõned üksikud, ja ajalooliselt on KÕIK keskselt kontrollitud valuutad õhku lennanud ja kuidas see on tegelikult suur probleem, mis mõjutab kõiki valdkondi (sellega saab nt hindasid täielikult manipuleerida/ all hoida, luues igasuguseid illusoorseid narratiive).
Bitcoin õpetab midagi, mida traditsiooniline haridussüsteem veel ei mõista:
Bitcoin on haridus ja haritus raha olemusest, ajaloolistest süsteemidest ja arengust ning järgmisest etapist mis võimaldab omada ja saata suveräänset raha otse. See on võimalus luua uus inimkond, mis väärtustab kvaliteeti, eluringi, vabadust ja ühtsust, terviklikkust, mitte ei seisne tsentraalselt manipuleeritavas kasvu ja karmavõlas.
Bitcoin on vabadus ja vastutus käsikäes
Jah, oma Bitcoini turvaline hoidmine ei ole lihtne. Aga vabadus ja vastutus käivadki alati käsikäes. Kui me tahame olla oma elu peremehed, peamegi õppima uusi tööriistu. Kui inimene suudab hallata nutitelefoni, suudab ta õppida ka oma rahavõtmete hoidmist.
Lisaks – Bitcoini tehnoloogia ja ökosüsteem areneb iga päev. On olemas skaleeruvaid ja mugavaid lahendusi, mis aitavad vähendada riske ja suurendada kasutusmugavust. See on evolutsioon, mitte valmisolek. Võiksin välja tuua oma kogemusest platvormi oisy.com mis on täielikult plokiahelal olev krüptorahakott, st sina ja ainult sina omad ligipääsu, pole ühtegi vahelüli, saad ühendada mitmed seadmed ühe identiteedi külge, ja see on mugav ning turvaline kasutada.
Regulatsioonid ja anonüümsus – kontrolli ja vabaduse piir
Plokiahel on avalik raamat, kus iga tehing on jäädvustatud. See ei ole anonüümne, vaid pseudonüümne. Kuid just selle läbipaistvuse kaudu sünnib uus usaldus – mitte tsensuuri kaudu, vaid matemaatilise tõe kaudu. On olemas täiendavaid tehnoloogiaid kus on võimalik saavutada selle avatud protokolli peal privaatsus (nt ckBTC/ chain key bitcoin ICP protokollil).
Oluline on mõista: Bitcoin ei otsi “nurgataguseid” ega soovi toimida varjatult. Ta ehitab uut avatud süsteemi, kus usaldus ei põhine isikutel, vaid koodil ja protokollidel. Avalik protokoll ei tähenda, et sinu tehingud on avalikult seotud sinu isikuga.
Poliitiline segadus ei kõiguta Bitcoini – ta sünnibki selle tõttu
Olgu Ameerika, Euroopa või muude krüptopoliitika milline tahes – Bitcoin ei vaja regulatiivset õnnistust, et eksisteerida. Kui see on öeldud, siis teadvustame, et oleme jõudnud kohta, kus maailma võimsaim riik on avalikult valinud toetada Bitcoini ja loomas nn Bitcoini Strateegilist Reservi. Paljud riigid on ametlikult või mitte-ametlikult sama tegemas. Miks? No ju siis on selleks palju põhjuseid – Bitcoin on nagu Internet: sa võid seda piirata, aga sa ei saa seda peatada. Alguses sa eirad, siis naerad, siis võib-olla isegi võitled, ent lõpuks näed, et see tehnoloogia on inimkonna uue peatüki üks katalüsaatoritest.
Vana mudel ei kirjelda uut maailma
Kui me tahame mõista Bitcoini tähendust, peame loobuma vana maailma võrdlustest. Oli see Einstein või keegi teine, kes ütles, et ei saa lahendada probleemi samalt teadvuse tasandilt, kus probleem eksisteerib. Seetõttu ei sobi vanad metafoorid Bitcoinile. See ei ole uunikum auto, vaid uue ajastu energiaraha. Mitte ajutine moesuund, vaid majandusliku suveräänsuse tuum, mida ei saa enam peatada.
Bitcoin ei ole lihtsalt investeering – see on rahumeelne revolutsioon.
Eerik Potter
Allikas: Facebook
Märguanded
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.