6. märts 2022 kell 17:49
Ajakirjanik Urmet Kook leiab täna avaldatud arvamusartiklis, et “Vähendame praeguses ärevas julgeolekuolukorras ühiskondlikku stressi ning kaotame koroonapassid ja maskikohustuse ning seame vaktsineerimisel fookusesse eakad ja teised riskigrupid.”
“Neid ei saa kaotada, sest siis ei lähe inimesed vaktsineerima,” pihtis aasta algul üks kõrge valitsuspoliitik. Aga on selge, et nad ei lähe niigi. Ehk sel põhjusel pole mingit mõtet koroonapassi käigus hoida.
Samuti on päriselu viimase kuu-kahega palju muutunud. Mitmed Tallinna kesklinna kohvikud, mis veel jaanuaris hoidsid väga rangelt kinni nii koroonapassi kui ka kohvikusse sisenemisel maskikandmise nõudest, ei pane maski mittekandmist enam tähele. Alati ei küsita ka koroonapassi, eriti kui nägu teenindajale tuttav. Või ei küsita passi juurde isikut tõendavat dokumenti. Kinosaali lähevad pooled inimesed juba maskita, seansi ajal on mask ees üksikutel.
Julgeolekukriisi olukorras ei ole sisemiselt katkine ühiskond hea
Võtame siis ühe siseriikliku pingestaja koroonapasside näol maha, seda enam, et selle käigushoidmine ei oma omikroni kontekstis, kus nakatuvad nii vaktsineeritud kui ka vaktsineerimata inimesed, meditsiinisüsteemi jaoks enam märkimisväärset positiivset mõju.
Jah, haiglaravil on endiselt palju patsiente, aga kui vaadata neid igapäevaseid numbreid lähemalt, siis rohkem kui pooled ei tule haiglaravile raske koroonaviiruse tõttu. Neil on muu häda, kuid neil on tuvastatud ka koroonaviirus. Või saavad nad viiruse haiglas.
Vaktsineeritud inimesed satuvad siiski statistiliselt harvemini haiglaravile, kui vaktsineerimata, kõlab teada-tuntud vastuargument. Vastab tõele. Aga terviseameti viimane epiidülevaade ütleb ka, et haiglaravil olevate patsientide keskmine vanus on 72 aastat. Paneme siis vaktsineerimise sihiku edaspidi väga selgelt eakatele ja teistele riskigruppidele. Neile on vaktsineerimine endiselt hädavajalik.
Teeme positiivse kampaania. Ärme ähvarda neid sellega, et koroonapassita ei pääse nad ööklubisse või jõusaali, sest siililegi on selge, et eakad seal ei käi. Teeme kampaania, millega pakume eakatele mingeid hüvesid, minugipoolest kasvõi raha. Kui valimiskampaaniate ajal ei häbene poliitikud “raha kohe kätte” põhimõtet, miks peaks seda siis nüüd häbenema? See oleks ka rahaliselt riigile säästvam variant, kui kulukad päevad haiglapalatis.
Kaitsemaskid võiks samuti teha rangelt vabatahtlikuks. Ärge arvake, et ma olen mingi maskieitaja. Olen siiani alati kandnud kohusetundlikult maski ka olukordades, kus see on täiesti mõttetu, näiteks hästiventileeritud kaubanduskeskustes. Ja kannan ka edaspidi näiteks ülerahvastatud ühistranspordis. Aga sunni võiks asendada vabatahtlikkusega.
Urmet Kook
Loe täispikka arvamuslugu: ERR
Foto: Ken Mürk /ERR
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.