5. mai 2014 kell 10:52
26. aprillil toimus Tallinnas visiooniseminar “Eetiliste liidrite missioonist ühiskonna uuendamises”, kus esinesid Einar Laigna, Mati Hint, Saale Kareda, Ivar Tröner, Vahur Luhtsalu, Magnus Nirgi ja Peeter Liiv. Seminar oli ajendatud mõttest, et Eesti vajab KESET.
See kese ei saa olla partei- ega majanduspoliitiline, vaid EETILINE, tõelistele VÄÄRTUSTELE toetuv – ja sellisena ideoloogilisi manipulatsioone ka intellektuaalselt läbistav ja ületav. Ainult sellise konsensusliku, ühisloovalt sünergilise ja intellektuaalselt sügava Keskme ümber saavad seejärel hakata koonduma uued sotsiaalpoliitilised avangardid, eluliste valdkondade missioonigrupid jms – kõik inimesed, kes on sotsiaalselt ärganud või ärkamas oma Vabale Tahtele ega mängi enam kaasa “Jaga ja valitse!” Näljamängudes.
Eesti ühiskonna tegelik väljumine rahvuslikust katastroofist algab tema EETILISTEST LIIDRITEST. Nende koondumine algatab rahva koondumise ja seekaudu tegeliku uuenemise. See mõte pärineb eeskätt Mahatma Gandhi filosoofiast ja praktikast (vt lähemalt saadet Mahatma Gandhist filosoof Ivar Tröneriga).
Kas Eesti vajab Vanemate Koda?
Seminari avalöögiks kujunes aga juba 25. aprillil Tallinna TV-s eetris olnud “Maatriksi” saade teemal “Kas Eesti vajab Vanemate Koda?”. Saates tuli juttu eetilistest liidritest, nende missioonist kõlbelis-intellektuaalse keskme loomisel Eestis; sellest, kas Eesti vajaks Vanemate Koda ja millised on eri põlvkondade loojate vahelised sidemed täna. Räägiti ka sellest, mis on tänase Eesti ikka veel lahendamata põhiprobleemid ja millised võiksid olla lahendused, ja esitati küsimus, millisena nähakse Eesti ja maailma tulevikku.
Saates esinesid karikaturist ja ühiskonnategelane Heinz Valk, keeleteadlane ja ühiskonnategelane Mati Hint, ühiskonnateadlane ja emeriitprofessor Ülo Vooglaid, teoloog ja ajaloofilosoof Einar Laigna, muusikateadlane Saale Kareda, ajakirjanik ja kultuuriloolane Tuuli Stewart ning “Ulmefilmi” koostaja ning Telegrami asutaja Hando Tõnumaa; saadet juhtis Peeter Liiv.
Allpool mõnigaid mõtteid saatekülalistelt.
Ülo Vooglaid:
“Ma olen kaks korda ära tulnud riigikogust ja mõne arvates oli see ka väga inetu tegu, aga veel inetum oleks osaleda mingi rumaluse täiustamises.”
Tuuli Stewart:
“Ühiskond on täna täis mingeid pseudoteemasid, mis tõstetakse üles ainult hägustamiseks ja hämamiseks.”
Hando Tõnumaa:
“Küsimus on selles, kui tugeva kaardi suudab n-ö kuri pool välja võtta… kui see nüüd ikka korralikult hakkab kukkuma.”
“Ma olen tõesti veendunud – ma tean seda – , et siin ei käi mäng ainult inimestega. Kosmilised jõud on siin mängus… ja nendel on nii palju trumpe, mille peale me ei oska tulla lihtsalt.”
“Mina usun, et kui nüüd kogu see värk kokku kukub ning kõik need valed ja vandenõud välja tulevad, siis tuleb välja ka teadmine, et meil on olemas vaba energia.”
Einar Laigna:
“Ja inimene, kes orjab mugavust, himusid, kirgi, emotsioone – ta ei ole ju vaba. Aga ta arvab, et ta on vaba, kui ta teeb, mida ta tahab.”
“Ajalugu on karm. Ajaugu on julm. Alles jäävad need, kellel on tugev kosmiline taju, tugev perekond, sigivus.”
“Vanemate Kogu? Selle kohta noorem põlvkond hakkaks irvitama, sest vana inimene nende jaoks on idioot, loll, peaaegu üldse mitte inimene.”
“Tarbimisühiskond – see on lühike aeg, millega viiakse terve maailm täielikku katastroofi.”
“Meil on kahjuks poliitikud. Mida rahvas vajab? Rahvas vajab isasid. Meil on isaduse kriis. Isaduse kriis perekonnas, ühiskonnas ja see ulatub tippu välja. Meil ei ole rahval olnud 20 aasta sees siin tõelist juhti, kes võtaks kokku rahva ülima tahte.”
Saale Kareda:
“Tagasi jõudes kõige suurem üllatus tabas mind selles võtmes, et inimesed ei taha näha Tõde. Inimesed peidavad pea liiva alla ja elavad oma pisikeses illusioonis.”
“Neid valdkondi on nii palju, kus inimesi programmeeritakse orjadeks.”
“Minu põlvkond ei ole vastamisi mitte ainult sellega, kuidas võiks jääda ellu eesti rahvas ja eesti kultuur, vaid kas ja kuidas üldse inimkond säilib planeedil Maa.”
“Kümmekond aastat tagasi teadvustusid mulle need probleemid, et on tagumine aeg asuda transformeerima seda ühiskonda, asuda tööle inimeste teadvusega selles mõttes, et me oleme teel kollektiivsele suitsiidile.”
“Me ei saa jääda lootma haritlaskonna peale, sest et haritlaskond on uinunud suurelt osalt. Võib-olla ärkab. Annaks taevas, et ta ärkab.”
“Me oleme mässitud tänapäeva eesti ühiskonnas niisugusesse valede võrku, et selleks, et üldse saaksime hakata eetikast rääkima, peab iga inimene võtma luubi alla omaenda elu: kuhu ta annab ära oma energia?”
“Ja kui selgub, et see töö, mida ma teen, ei teeni teisi inimesi, loodust ega ka mind ennast, siis tuleks sellelt töölt lahkuda.”
Mati Hint:
“Tookord see väike rahvas oli suur rahvas. Aga praegu on manipulatsioon ja see riiu külvamine selle rahva justkui ära vahetanud.”
“Sest haritlaskond kannab vastutust selle eest, mis juhtub.”
“Ma loodan, et meie siin ei ole kõige manipuleeritavamad.”
Heinz Valk:
“… Loodetud ja igati aktsepteeritud väärtused – neid kõiki hakati julmalt purustama, sest nad takistasid nendel oma jultunud vabadust ära kasutada.”
“Tarbimisühiskond on ju niisugune, kus inimesed on rohkem tasalülitatud kui mingisuguses diktatuuriühiskonnas. Sest see on toimunud pehmelt ja märkamatult. Ja need tarbimisühiskonna orjad – nad ei taha kuulda Tõde.”
Kui sindki inspireeris ülaltoodud visioon ja sa tahaksid selle ühisele teostamisele kaasa aidata, võta ühendust meiliaadressil peeterliiv@gmail.com.
Peeter Liiv
Foto: photography.tutsplus.com
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.